• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alor Setar

  Przeczytaj także...
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.
  Perlis, ( pełna nazwa Perlis Indera Kayangan), najmniejszy stan Malezji, na Półwyspie Malajskim, graniczy z Tajlandią. Powierzchnia 795 km² (wraz z archipelagiem Langkawi). 214 585 mieszkańców (2004). Stolicą stanu jest Kangar.

  Alor Setar – miasto w Malezji, o bogatej, liczącej ponad 250 lat historii. Jedno z najstarszych miast regionu, obecnie liczy ok. 400 000 mieszkańców.

  Alor Setar jest stolicą malezyjskiego stanu Kedah oraz dystryktu Kota Setar. Stanowi centrum dystrybucji dla produktów przemysłowych i rolniczych, a od momentu założenia miasta było stolicą Królestwa Kedah.

  Położone jest 93 km na północ od Butterworth w stanie Pinang, a 45 km na południe od granicy Malezji z Tajlandią, współrzędne geograficzne: 6°07′N, 100°22′E. Stanowi węzeł komunikacyjny dla północnej części Półwyspu Malajskiego, łatwo stąd dotrzeć do Phuket, Kota Bahru, Langkawi i innych miast, zarówno samolotem, jak i transportem drogowym, kolejowym czy morskim.

  Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj ibni Almarhum Sultan Abdul Hamid Halim Shah (ur. 8 lutego 1903 w Alor Setar, zm. 6 grudnia 1990, Kuala Lumpur) - malajski polityk i prawnik, premier w latach 1957-1970; syn Abdula I.Phuket - miasto w południowej Tajlandii, na wschodnim wybrzeżu wyspy Phuket, ośrodek administracyjny prowincji Phuket. Około 47 tys. mieszkańców. W grudniu 1994 w mieście odbyła się 18. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  W Alor Setar urodziło się kilka znanych malezyjskich osobistości, w tym dwóch byłych premierów: YTM Tunku Abdul Rahman, pierwszy premier Malezji, oraz Tun Dr. Mahathir bin Mohamad, czwarty z kolei premier tego kraju.

  Historia[ | edytuj kod]

  Alor Setar zostało założone w 1735 roku przez 19. z kolei władcę Kedah, sułtana Muhammada Jiwa Zainal Adilin Mu’azzam Shaha (1710-1778). Zostało ósmym centrum administracyjnym tego sułtanatu od jego powstania w 1136 roku. Wcześniejsze centra administracyjne to: Kota Bukit Meriam, Kota Sungai Emas, Kota Siputeh, Kota Naga, Kota Sena, Kota Indera Kayangan oraz Kota Bukit Pinang.

  Penang – stan Malezji, położony na niewielkiej wyspie w Cieśninie Malakka o tej samej nazwie i na niewielkim pasie wybrzeża Płw. Malajskiego. Powierzchnia stanu wynosi 1031 km², zamieszkuje go półtora miliona mieszkańców. Stolicą jest George Town.Maprang (Bouea macrophylla) - tropikalne drzewo owocowe z rodziny nanerczowatych, pochodzące z Południowo-Wschodniej Azji, gdzie jest powszechnie uprawiane.

  „Alor” w języku malajskim oznacza rów, bruzdę lub główny nurt kanału. W tamilskim oznacza „suchy”. „Star” lub „setar” to także drzewo z małymi, kwaśnymi owocami (Bouea macrophylla) zwane także „kundang” lub „remia” w języku malajskim. Wyjątkowość tych owoców polega na tym, że ich ziarna po przekrojeniu zabarwiają się na fioletowo.

  Butterworth – miasto w Malezji, w stanie Pinang. Liczy 110 075 mieszkańców (dane szacunkowe, 2007). Ośrodek przemysłowy.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Miasto było dwukrotnie zdobyte, gdy Kedah był atakowany najpierw przez Bugis w 1770 roku, później przez Syjam w 1821.

  Alor Setar było areną ważnych wydarzeń, m.in. to tutaj miał miejsce zwrot przez Syjam prowincji Perlis i Setul (obecnie Satun) w maju 1897 roku, utraconych przez Kedah w 1821. A także 90-dniowy festyn z okazji wesela pięciorga dzieci sułtana Abdula Hamid Halim Shaha w okresie czerwiec-sierpień 1904.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Alor Setar zostało oficjalnie uznane za miasto, dziewiąte w Malezji, 21 grudnia 2003. Uroczysta proklamacja miała miejsce na Dataran Tunku, w Alor Setar. Uroczystość uświetnił sułtan Kedah, Tuanku Abdul Halim Mu’adzam Shah i inni oficjele. Uczestniczyła w niej także miejscowa ludność oraz turyści.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Współrzędne geograficzne – szerokość i długość geograficzna mierzone w stopniach, minutach i sekundach kątowych. Początkiem układu współrzędnych geograficznych jest przecięcie się południka zerowego (Greenwich) z równikiem.

  Zabytki i ciekawe miejsca[ | edytuj kod]

  Do opracowania

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kota Bharu - miasto w Malezji, położone na Półwyspie Malajskim, u ujścia rzeki Kelantan do Morza Południowochińskiego. Ludność: 425,3 tys. (2005). Współrzędne geograficzne: 6°06′N 102°15′E/6,100000 102,250000. Ośrodek administracyjny stanu Kelantan.
  Bugis – podziemna stacja węzłowa Mass Rapid Transit (MRT) w Singapurze, która jest częścią East West Line i Downtown Line. Stacja obsługuje takie strefy jak Bugis+, Sim Lim Square, Bugis Village i Bugis Junction.
  Mahathir bin Mohamad (ur. 10 lipca 1925 w Alor Setar) – premier Malezji w latach 1981–2003 oraz 2018–2020, z wykształcenia lekarz.
  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  Kolej – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy.
  Kedah – stan w Malezji, na Półwysepie Malajskim, graniczący z Tajlandią. Obejmuje obszar 9425 km², zamieszkuje go 1 778 188 ludzi. Stolicą stanu jest Alor Setar.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.