• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alojzy Mol

  Przeczytaj także...
  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Otokar Balcy (ur. 28 listopada 1924 w Orłowej, zm. 11 grudnia 2012 w Bielsku-Białej) – polski operator dźwięku w filmach animowanych, związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie współpracował z montażystą Alojzym Molem.

  Alojzy Mol (ur. 2 lutego 1924 w Wesołej k. Mysłowic, zm. 8 stycznia 2007) - montażysta filmów animowanych, imitator efektów dźwiękowych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przed II wojną światową pracował jako sprzedawca, w czasie okupacji niemieckiej był na robotach przymusowych we dworze w Dziećkowicach. Po 1945 był pracownikiem kopalni węgla kamiennego „Wesoła”, a następnie Mysłowice. W latach 1950-1987 związany z bielską wytwórnią filmów rysunkowych, początkowo jako grafik, następnie animator i asystent reżysera ds. montażu.

  Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Autor opracowania dźwięku i montażu szeregu kreskówek z serii Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Bolek i Lolek, Wyprawa Profesora Gąbki, Marceli Szpak dziwi się światu, Tajemnice wiklinowej zatoki. Współpracował z dźwiękowcem Otokarem Balcym.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • 1968: Złota Odznaka Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego
 • 1975: Srebrny Krzyż Zasługi
 • 1977: odznaka „Zasłużony Pracownik SFR”
 • 1980: Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MW (2007-01-16): Zmarł Alojzy Mol (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2007-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-19)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alojzy Mol w bazie IMDb (ang.)
 • Alojzy Mol w bazie filmpolski.pl
 • Alojzy Mol w bazie Filmweb
 • Bolek i Lolek – polski serial animowany produkowany w latach 1963-1964 przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Jest to pierwszy serial o przygodach Bolka i Lolka. Każde odcinki serialu przedstawiają obu bohaterów zwykle zainspirowanych lekturą lub filmem, na podstawie których wykonują oni różne zabawy. W niektórych epizodach rolę odgrywał także biały, niewielki pies towarzyszący głównym bohaterom.Porwanie Baltazara Gąbki − polski serial animowany wyprodukowany w latach 1969-1970 na postawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pt. Porwanie Baltazara Gąbki. Każdy odcinek trwa około 6 minut.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Dziećkowice – południowo-wschodnia dzielnica Mysłowic. 1 stycznia 1976 Dziećkowice zostały wyłączone z Tychów i włączone do Mysłowic. Początki Dziećkowic jako osobnej wsi sięgają średniowiecza.
  Wesoła ("Fürstengrube") − kopalnia węgla kamiennego w Wesołej, dzielnicy Mysłowic w województwie śląskim. Kopalnia należała do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A i zatrudniała około 3 800 pracowników. Od 1 stycznia 2007 kopalnia "Wesoła" została połączona z KWK "Mysłowice" i otrzymała nazwę KWK Mysłowice - Wesoła.
  Mysłowice - kopalnia węgla kamiennego w Mysłowicach w województwie śląskim. Kopalnia należała do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. i zatrudniała około 2 500 pracowników. Od 1 stycznia 2007 kopalnia "Mysłowice" została połączona z KWK "Wesoła" i otrzymała nazwę KWK Mysłowice-Wesoła.
  Wyprawa Profesora Gąbki − polski serial animowany wyprodukowany w latach 1978-1980. Jest adaptacją powieści Stanisława Pagaczewskiego pt. Misja profesora Gąbki, a zarazem kontynuacją serialu Porwanie Baltazara Gąbki.
  Marceli Szpak dziwi się światu – telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w latach 1984–1986 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Autorką scenariusza jest Joanna Pollakówna.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.