• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alojzy Budniok

  Przeczytaj także...
  Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.Wadowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Miasto położone jest na Pogórzu Wielickim, nad Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.
  Chorzów (niem. Königshütte O.S., od 1922 do 1934 Królewska Huta, od 1939 do 1945 Königshütte) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.

  Alojzy Budniok (ur. 21 czerwca 1886 w Gierałtowicach k. Wadowic, zm. 28 kwietnia 1942 w Katowicach) – działacz sportowy w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) i Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory, dzielnica Chorzowa).

  Biografia[]

  Ojciec, zapaśnik, członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Alojz już jako nastolatek podnosił ciężary, grał w palanta oraz w piłkę nożną. W 1904 r. zorganizował w Katowicach podwórkową drużynę piłkarską „Concordia”. W 1905 r. został członkiem niemieckiego Klubu Sportowego „Diana” w Katowicach, w którym grała śląska młodzież z Katowic.

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Działał na rzecz polskości Śląska. Według niektórych badaczy mógł być współzałożycielem pierwszego polskiego klubu piłki nożnej na Śląsku – Klubu Sportowego „Polonia”, który powstał w Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory) lub Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). W 1920 r. założyciel klubów sportowych: KS „Pogoń Katowice, KS „Gwiazda” Bogucice i TS „Paderewski” Olesno.

  Współzałożyciel Górnośląskiego Związku Towarzystw Sportowych, Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej, Górnośląskiego Związku Ciężkiej Atletyki. Jako członek zarządu Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej doprowadził do powstania okręgu królewskohuckiego oraz do rozgrywek mistrzowskich. Organizował kontakty klubów śląskich z organizacjami sportowymi II Rzeczypospolitej oraz z drużynami francuskich i angielskich jednostek wojskowych, stacjonujących na obszarach plebiscytowych.

  Współredaktor wydawanego w Bytomiu, pierwszego na Śląsku, polskiego czasopisma sportowego „Sportowiec”.

  Uczestnik wszystkich trzech powstań śląskich, był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, walczył w II pułku powstańczym. Po zakończeniu III powstania śląskiego został referentem w komórce sportu przy Wydziale Zdrowia Naczelnej Rady Ludowej. Działacz Związku Byłych Powstańców. Do 1923 prezes Górnośląskiego Związku Piłki Nożnej, naczelnik Górnośląskiego Związku Ciężkiej Atletyki.

  W 1923 roku doprowadził do połączenia Klubu Sportowego „Ruch” Wielkie Hajduki z Bismarckhutter Ball Verein. W 1925 kapitan związkowy regionalnej centrali piłkarskiej w woj. śląskim. Działacz Polskiego Związku Zachodniego; także Izby Rzemieślniczej.

  Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się przed hitlerowcami w mieszkaniu Pawła Lubiny, działacza Klubu Sportowego KS „Diana” Katowice. Tam zmarł 28 kwietnia 1942. Pochowany w Katowicach, na cmentarzu parafii św. Piotra i Pawła, przy ul. Sienkiewicza.

  Jedną z ulic Katowic nazwano jego imieniem.

  Uwagi

  Bibliografia[]

 • Poczet Chorzowian – Alojzy Budniok
 • Antoni Steuer, biogram w: Chorzowski Słownik Biograficzny (t. 2), wyd. Muzeum w Chorzowie, Chorzów 2008 (s. 40-41)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.