• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alojzy Bordino

  Przeczytaj także...
  Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.

  Alojzy Bordino (wł. Luigi Bordino) (ur. 12 sierpnia 1922 w Castellinaldo w prowincji Cuneo we Włoszech, zm. 25 sierpnia 1977 w Turynie) – włoski pielęgniarz, członek Braci św. Józefa Benedykta Cottolengo, błogosławiony Kościoła katolickiego

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Andrea Bordino urodził się 12 sierpnia 1922 roku. Ukończył szkołę podstawową. Podczas II wojny światowej, w styczniu 1942 roku, został wcielony do 4 Pułku Artylerii Górskiej (zgrupowanie Pinerolo Dywizji Cunnense) w Albanii. Wysłany wraz z bratem na front wschodni trafił do niewoli pod Wałujkami. Przeszedł obozy gułagu na Syberii i w Uzbekistanie. Wrócił do Włoch w październiku 1945 roku.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Beatyfikowani i kanonizowani przez Franciszka – lista świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze w czasie pontyfikatu Franciszka.

  23 lipca 1946 roku wstąpił do Małego Domu Opatrzności Bożej, znanego także pod nazwą Kottolengo w Turynie i rok później, 23 lipca 1947, rozpoczął nowicjat. W roku 1948 przyjął imię Alojzy (Luigi). W latach 1950–1951 uczęszczał na kurs pielęgniarstwa i uzyskał specjalizację w chirurgii ortopedycznej. W czerwcu 1975 zdiagnozowano u niego białaczkę szpikową. Zmarł 25 sierpnia 1977 roku w wieku 55 lat.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

  21 stycznia 1991 roku został otwarty jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, który zakończył się 17 listopada 1993 i został zatwierdzony 20 kwietnia 1994 roku. 12 kwietnia 2003 roku papież Jan Paweł II ogłosił go czcigodnym. W roku 2014 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekret uznający cud przypisywany jego wstawiennictwu. Jego beatyfikacja odbyła się 2 maja 2015 roku. Tego dnia, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato, w imieniu papieża Franciszka, ogłosił go błogosławionym.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych (Congregatio de Causis Sanctorum) – zwana jest również Kongregacją Do Spraw Świętych, wchodzi w skład aparatu administracyjnego Kurii Rzymskiej i jest jedną z dziewięciu kongregacji działającej przy Stolicy Apostolskiej. Do jej spraw należy piecza nad procesami kanonizacyjnymi i beatyfikacyjnymi. Rozpatruje wnioski o beatyfikację i kanonizację, a następnie bada przebieg życia i pisma kandydatów, weryfikuje i zabezpiecza relikwie. Do jej obowiązków należy również dokładne sprawdzenie i zbadanie cudów, jakie stać się miały za przyczyną osób, które miały zostać kanonizowane. Kongregacja składa się z trzech sekcji, określonych konstytucją :

  4 maja 2008 roku orkiestra Turyńskiej Brygady Górskiej zorganizowała w salonie „Piccola Casa” koncert na jego cześć.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Agasso Domenico, Fratel Luigi Bordino, Effatá Editrice, Cantalupa 2010. ​ISBN 88-7402-564-5
 • Carena Domenico, Fratel Luigi la Roccia, Edizioni san Paolo, Cinisello Balsamo 2003. ​ISBN 88-215-5033-8
 • Salcito Michele, L' infermiere dei poveri, Effatá editrice, Cantalupa 2007. ​ISBN 88-7402-314-6
 • Michele Salcito, Fratel Luigi degli ospedali. Le virtú del Beato Bordino (1922–1977) dei Fratelli di san G. B. Cottolengo, Giacomo Lanzetti, Torino: La Fontana di Siloe, 2015, ISBN 978-88-6737-047-4, OCLC 1045890799.
 • Carena Michele, Dalla Siberia al Cottolengo, Elledici, Leumann 1984.
 • Cavicchioli Carlo, Il santo che venne dal freddo, Edizioni Paoline, Milano 1992.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Franciszka
 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrea Bordino (Fratel Luigi di Maria Consolata) (wł.). Vecio.it. [dostęp 2015-04-05].
  2. Venerabile Luigi della Consolata (Andrea Bordino) (wł.). santiebeati.it. [dostęp 2015-03-28].
  3. Dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - Życie Zakonne (pol.). Życie Zakonne. [dostęp 2015-04-05].
  4. ASSOCIAZIONE PRO BEATIFICAZIONE FRATEL LUIGI BORDINO (wł.). NEXT EVENT. [dostęp 2015-03-28].
  5. Fratel Bordino, l’alpino-infermiere oggi viene proclamato beato (wł.). lastampa.it. [dostęp 2015-05-02].
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Front wschodni – całokształt działań bojowych w czasie II wojny światowej pomiędzy III Rzeszą a ZSRR i sojusznikami obydwóch państw w Europie Wschodniej i Środkowej. Walki na froncie wschodnim trwały od 22 czerwca 1941 do 8 maja 1945. Swym zasięgiem obejmowały znaczny obszar europejskiej części Rosji, całą Polskę, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Rumunię, Węgry, Słowację, Jugosławię aż do wschodniej części Niemiec i Austrii. Był to najkrwawszy i największy z frontów wojennych w historii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
  Gułag, GUŁag (zapis dopuszczalny: GUŁAG) – system obozów pracy przymusowej w ZSRR, w którym więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane. Słowo jest akronimem rosyjskiej nazwy instytucji zarządzającej tym systemem: Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний (Gławnoje uprawlenije isprawitielno-trudowych łagieriej i kolonij, Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy). W rzeczywistości, w różnych okresach, instytucja ta nosiła różne nazwy. Jako synonim stosowane jest określenie łagry od rosyjskiego słowa obóz (лагерь, łagier). Niekiedy spotyka się nieprawidłowe użycie terminu „gułag” w znaczeniu „łagier” (pojedynczy).
  Angelo Amato SDB (ur. 8 czerwca 1938 w Molfetta) – włoski biskup rzymskokatolicki, salezjanin, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał diakon.
  Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.
  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.
  Albania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z:
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.