• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alojzy Biraghi

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Ambroży z Mediolanu, właśc. Ambrosius Aurelius, cs. Swiatitiel Amwrosij, jepiskop Mediołanskij (ur. ok. 339 w Trewirze , zm. 4 kwietnia 397 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca, ojciec i doktor Kościoła.
  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.

  Alojzy (Ludwik) Biraghi, właśc. wł. Luigi Biraghi (ur. 2 listopada 1801 w Vignate koło Mediolanu, zm. 11 sierpnia 1879) – założyciel instytutu zakonnego sióstr marcelinek, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

  Był piątym z ośmiorga dzieci Franciszka i Marii Biraghi Fina. Wkrótce po jego narodzinach rodzina przeniosła się do pobliskiego miasta Cernusco sul Naviglio. Mając 12 lat wstąpił do seminarium duchowneego. W dniu 28 maja 1828 otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie uczył w Wyższym Seminarium Duchownym w Mediolanie. Wraz z matką zakonną Mariną Videmari założył instytut św. Marceliny (zm. 383) w Cernusco sul Naviglio.

  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

  Zmarł mając 77 lat w opinii świętości. W 1951 jego relikwie przeniesiono do klasztoru macierzystego sióstr marcelinek.

  Papież Jan Paweł II ogłosił go czcigodnym 20 grudnia 2003 roku. Beatyfikacji Alojzego Biraghi dokonał papież Benedykt XVI w dniu 30 kwietnia 2006 roku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W zależności od polskiego źródła katolickiego podawane jest imię Alojzy lub Ludwik.
  2. Marcelina z Mediolanu była starszą siostrą św. Ambrożego i św. Satyra (za źródłem opoka.org.pl).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tradycja augustiańska w:AUGUSTYNE I RUS CASSICIACUM (pol.). Cassago. [dostęp 2011-11-06].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bł. Alojzy Biraghi. opoka.org.pl. [dostęp 2011-11-06].
 • Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.
  11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alojzy – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa alwisi oznaczającego "mądry". Popularne od XVII wieku. Na gruncie francuskim imię to zidentyfikowało się z imieniem Ludwik (Chlodowich, Chlodwich) i przyjęło formę Louis a w języku włoskim Luigi (również Aloisio).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.