• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aloisius Lilius

  Przeczytaj także...
  Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Kuria Rzymska – organ, przez który papież sprawuje swoją władzę. Kuria składa się z dykasterii i innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi działami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać konsystorze Kolegium Kardynalskiego w celu wyjaśnienia szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się zarządzaniem finansami Watykanu. Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.

  Luigi (Aloisio) Giglio (Lilio) (ur. ok. 1510 w Cirò, zm. 1576 (?) w Weronie) – włoski lekarz, pomysłodawca reformy wprowadzającej kalendarz gregoriański.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodził z Cirò lub Zirò w Kalabrii na południu Italii.

  Jean-Étienne Montucla błędnie nazywa go werończykiem, a Jean-Baptiste Joseph Delambre Luigim Lilio Giraldim, co wynika z omyłkowego utożsamienia Luigiego Giglia z Lilio Gregorio Giraldim.

  O wczesnym życiu Luigiego Giglia nie wiadomo nic. Pierwszym znanym faktem jest piastowanie stanowiska profesora medycyny na Uniwersytecie w Perugii ok. 1552 roku, gdy kardynał Marcello Cervini degli Spannochi zarekomendował podwyższenie mu wynagrodzenia jako zasłużonemu profesorowi i człowiekowi szanowanemu przez społeczność uniwersytecką. Można więc przypuszczać, że był wówczas zaawansowany wiekiem i prawdopodobnie z tego powodu nie dożył wprowadzenia zaproponowanego przez siebie kalendarza.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zmarł prawdopodobnie w 1576 roku. W tym samym roku jego pracę o reformie kalendarza zaprezentował w kurii rzymskiej jego brat Antonio, doktor medycyny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cesare Preti: Giglio, Luigi. W: Dizionario Biografico degli Italiani, vol. 54. 2000.
  2. Alfredo Foca, Luigi Giglio, medico di ciro', ideatore della riforma del calendario gregoriano, www.heliosmag.it [zarchiwizowane z adresu 2016-03-19].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Aloisius Lilius (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2013-10-02].
 • Cesare Preti, Giglio, Luigi, [w:] Dizionario Biografico degli Italiani, Volume 54 (2000).
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jean-Baptiste Joseph Delambre (ur. 19 września 1749 w Amiens, zm. 19 sierpnia 1822 w Paryżu) – francuski matematyk, astronom, geodeta i metrolog, który opracował tablice położeń Urana.
  Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.
  Uniwersytet w Perugii (wł. Università degli Studi di Perugia) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Perugii. Uczelnia ma charakter interdyscyplinarny, dający możliwość podjęcia studiów na szesnastu wydziałach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Marceli II (łac. Marcellus II, właśc. Marcello Cervini degli Spannochi; ur. 6 maja 1501 w Montepulciano, zm. 1 maja 1555 w Rzymie) – papież w okresie od 9 kwietnia do 1 maja 1555.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.