• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Almeida

  Przeczytaj także...
  Twierdza, forteca – ufortyfikowane miasto, gród, klasztor. Czasem jest to samodzielna budowla o charakterze obronnym. Twierdze były budowane od starożytności do czasów II wojny światowej, na stałe przebywała w nich załoga. Określenie twierdza stosowane jest także w odniesieniu do więzienia, które znajdowało się na terenie twierdzy.Wojna na Półwyspie Iberyjskim (fr.: Guerre d’indépendance espagnole; hiszp.: Guerra de la Independencia Española; katal.: Guerra del Francès; port.: Invasões Francesas; ang.: The Peninsular War) – konflikt rozpoczęty po zawarciu trójprzymierza Wielkiej Brytanii z Hiszpanią i Portugalią przeciw Francji. Toczyła się na Półwyspie Iberyjskim w czasie wojen napoleońskich. Konflikt zapoczątkowała okupacja Portugalii przez armię francuską w roku 1807 i Hiszpanii w 1808; trwał on aż do pokonania Napoleona w roku 1814.
  Côa – rzeka w Portugalii, dopływ Douro. W jej dolinie położone jest jedno z najbogatszych skupisk sztuki naskalnej. Dla jego ochrony utworzono Park Archeologiczny Doliny Côa.

  Almeidavilla w Portugalii, leżąca w dystrykcie Guarda, w regionie Centrum w podregionie Beira Interior Norte. Wg spisu powszechnego z 2011 liczyła 7242 mieszkańców.

  Nazwa miejscowości wywodzi się z arabskiego al-Ma’ida, co oznacza „stół”. Odnosi się to do płaskiego ukształtowania terenu otaczającego miejscowość.

  Almeida przynależy do sieci 13 historycznych miejscowości portugalskich Aldejas Historicas de Portugal, promującej turystykę i ich dziedzictwo historyczne. Po wypędzeniu Żydów z Hiszpanii w 1492 w miejscowości powstała dzielnica żydowska.

  Twierdza gwiazda lub trace italienne jest fortyfikacją zbudowaną w stylu, który rozwinął się w epoce prochu strzelniczego, kiedy to armaty zdominowały pole bitwy. Pierwsza fortyfikacja została wybudowana w tym stylu w połowie XV wieku we Włoszech. Średniowieczne fortyfikacje w kształcie kręgu okazały się być zbyt słabe, przez co narażone na duże szkody bądź zniszczenia w wyniku ostrzału armatniego skierowanego bezpośrednio z zewnątrz w kierunku prostopadłych kamiennych murów. Kontrastując, fort w kształcie gwiazdy był bardzo płaską strukturą złożoną z wielu trójkątnych bastionów, specjalnie zaprojektowanych w taki sposób by jeden zakrywał drugi, oraz z rowu otaczającego fortyfikację. Pozostałe struktury takie jak raweliny, rogi, szańce oraz inne odcięte forty mogły być dodawane w celu stworzenia złożonej symetralnej struktury.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Forteca[ | edytuj kod]

  Plan fortecy

  Miejscowość, położona na prawym brzegu rzeki Côa, ma charakter fortecy – zajmuje wnętrze dawnego XVII-wiecznego fortu gwiaździstego (6 bastionów; oparty o projekty Sébastiena Le Prestre de Vauban) – Praça-forte de Almeida, zbudowanego na miejscu zamku obronnego z XIII wieku.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zamek, z uwagi na przygraniczne położenie między Portugalią a Kastylią, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W granicach Portugalii ostatecznie znajduje się od 1296, kiedy to miejscowość przeniesiono na obecne miejsce. Fortyfikacje rozbudowano za króla Manuela I. Forteca powstawała od 1640.

  Sébastien le Prestre de Vauban (ur. 15 maja 1633 w Saint-Léger-de-Foucheret, zm. 30 marca 1707 w Paryżu) – francuski inżynier wojskowy i architekt, marszałek Francji oraz ekonomista.Bastion (także beluarda, belward lub bulwar) – w dawnych fortyfikacjach o narysie bastionowym podstawowy element umocnień wznoszony, na załamaniach obwałowania twierdzy (na wysuniętych narożnikach). Wywodzi się z wcześniej stosowanych bastei. Bastiony jako element fortyfikacji były używane od połowy XVI do połowy XIX wieku.

  W czasie wojny siedmioletniej Almeida została zdobyta przez wojska hiszpańskie 26 sierpnia 1762, powstrzymane dopiero przez korpus wojsk brytyjskich. Wróciła do Portugalii w 1763 na mocy Pokoju paryskiego.

  W 1810 forteca była oblegana przez wojska francuskie (wojna na Półwyspie Iberyjskim). Dwumiesięczna obrona (od 24 lipca do 28 sierpnia) załamała się po przypadkowym trafieniu w magazyn amunicji i udanym szturmie. Forteca była również objęta działaniami w czasie wojny domowej 1832–1834.

  Edykt z Alhambry (zwany również edyktem o wygnaniu Żydów) – edykt wydany 31 marca 1492 przez Królów Katolickich Hiszpanii Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego, nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i jej posiadłości do 31 lipca 1492 roku.Wojna siedmioletnia (1756-1763) – wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to pierwsza wojna o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. W związku z tym wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (w wojnie wzięła udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona ostateczną fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.

  Od 2009 w fortecy działa muzeum historyczno-wojskowe. Zachowało się 2500 m murów obronnych, fosa (62 m długości, 12 m głębokości), kazamaty, areszt, barokowy ratusz, dwa kościoły.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Freguesias gminy Almeida (ludność wg stanu na 2011 r.):

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistics Portugal, ine.pt [dostęp 2018-02-11] (ang.).
  2. Censos 2011 (port.). Instituto Nacional De Estatistica, 2013. [dostęp 2018-05-15].
  3. Fortress of Almeida (ang.). Atlas Obscura. [dostęp 2018-05-09].
  4. Almeida (ang.). Rede de Judarias de Portugal. [dostęp 2018-05-09].
  5. Almeida (ang.). TCP/ARPT Centro de Portugal. [dostęp 2018-05-09].
  6. Fortress of Almeida (ang.). Star Forts. [dostęp 2018-05-09].
  7. Twierdza Almeida (Praça-forte de Almeida) (pol.). navtur.pl. [dostęp 2018-05-09].
  8. Freguesias do Concelho de Almeida (port.). Municipio de Almeida, 2009. [dostęp 2018-05-15].
  Pokój paryski – traktat pokojowy podpisany w Paryżu 10 lutego 1763 przez Wielka Brytanię, Francję i Hiszpanię. Traktat ten, razem z traktatem podpisanym 15 lutego w Hubertusburgu przez Prusy, Austrię i Saksonię, zakończył wojnę siedmioletnią (1756-1763).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Manuel I Szczęśliwy lub Wielki (inne formy imienia: Emanuel lub Manoel), (ur. 31 maja 1469 r., zm. 13 grudnia 1521 r.) – król (Dom) portugalski od 1495 r. do dnia swojej śmierci.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.