• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alma Reville

  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Tajny agent (ang. Sabotage) – amerykański film kryminalny z 1936, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, bazujący na powieści Josepha Conrada.

  Alma Reville (ur. 14 sierpnia 1899 w Nottingham, zm. 6 lipca 1982 w Los Angeles) – brytyjska scenarzystka i montażystka filmowa, asystentka reżysera. Żona Alfreda Hitchcocka.

  Kariera[]

  Przygodę z branżą filmową rozpoczęła już jako nastolatka podejmując pracę w London Film Company. Tam niebawem została asystentką reżyserów Maurice'a Elveya i Bertholda Viertela. W 1921 podjęła działalność w studiu filmowym Famous Players-Lasky, gdzie pracowała jako montażystka i asystentka reżysera. W tym czasie poznała Alfreda Hitchcocka, którego niebawem poślubiła. Przez kolejne lata współpracowała z Hitchcockiem przy realizacji wielu jego filmów. Była autorką lub współautorką scenariuszy kilkunastu filmów reżyserowanych przez męża. Były to m.in.: Morderstwo (1930), Oszustwo (1931), Bogaci i dziwni (1931), Numer siedemnaście (1932), 39 kroków (1935), Bałkany (1936), Tajny agent (1936), Młody i niewinny (1937), Oberża Jamajka (1939), Podejrzenie (1941), Cień wątpliwości (1943), Akt oskarżenia (1947), Trema (1950).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Życie prywatne[]

  Była żoną reżysera Alfreda Hitchcocka, od którego była młodsza o jeden dzień. Byli małżeństwem od 2 grudnia 1926 do jego śmierci 29 kwietnia 1980. Ich jedyna córka Patricia urodziła się 7 lipca 1928.

  Alma Reville zmarła z przyczyn naturalnych w swoim domu w dzielnicy Bel Air w Los Angeles. Odeszła dwa lata po Hitchcocku. Wcześniej chorowała na raka piersi, jednak udało się jej pokonać chorobę.

  Alma w filmie[]

  Jej postać w filmie Hitchcock z 2012 odtwarza Helen Mirren.

  39 kroków (ang. The 39 Steps) – brytyjski thriller z 1935 roku, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, według powieści Johna Buchana pt. 39 stopni czyli Tajemnica czarnego kamienia.Trema (Stage Fright) – brytyjski thriller kryminalny z 1950 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka, na podstawie powieści Selwyn Jepson.

  Linki zewnętrzne[]

 • Alma Reville w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alma Reville w bazie filmweb.pl
 • Hitchcock – amerykański film biograficzny z 2012 roku, oparty na biografii słynnego brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka.Oberża Jamajka (ang. Jamaica Inn) - brytyjski film kryminalny z 1939 roku, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, zrealizowany na podstawie powieści Daphne du Maurier pt. Oberża na pustkowiu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Bogaci i dziwni (ang. Rich and Strange) - brytyjski film z 1932 roku, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, zrealizowany na podstawie opowiadania Dale Collins.
  Bel Air – dzielnica Los Angeles w Kalifornii. Liczba ludności 8 253 (2008, szacunek). Założona w 1923 roku przez Alphonzo E. Bell, Sr.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.