• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Allsvenskan

  Przeczytaj także...
  Allsvenskan (2008) była 84. sezonem Allsvenskan - najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej w Szwecji. Rozgrywki rozpoczęły się 30 marca, a zakończyła się 9 listopada. Liga liczyła 16 zespołów. Dwie ostatnie drużyny spadły do drugiej ligi, natomiast 14. zespół zagrał w barażach. Tytułu nie obroniła drużyna IFK Göteborg. Nowym mistrzem Szwecji został zespół Kalmar FF. Tytuł króla strzelców zdobył Patrik Ingelsten, który w barwach Kalmar FF strzelił 19 goli.Allmänna Idrottsklubben (pol. "Powszechny Klub Sportowy", zwykle zwany AIK) – szwedzki klub sportowy (w tym piłkarski) z Solnie, założony w 1891 roku. Największymi rywalami klubu są Djurgårdens IF i Hammarby IF.
  Lennart Johansson (ur. 5 listopada 1929 w Sztokholmie) – szwedzki działacz sportowy, prezydent europejskiej federacji piłkarskiej UEFA w latach 1990-2007.
  Puchar Lennarta Johanssona.

  Allsvenskan – najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa w Szwecji.

  Historia[]

  Powstała w 1924 roku, jako następca ligi Svenska serien, będącej najwyższą szwedzką dywizją piłkarską w latach 1910-1924. Mistrz Allsvenskan jest automatycznie mistrzem kraju od 1931. W latach 1982-1990 mistrza kraju wyłaniały play-offy, zaś w 1991 i 1992 kontynuacyjna liga zwana Mästerskapsserien. Mistrz kraju występuje w eliminacjach Ligi Mistrzów, dwa kolejne kluby w tabeli oraz zdobywca Pucharu Szwecji w Lidze Europejskiej, cztery najlepsze zespoły kwalifikują się do zimowej Royal League. Dwie najgorsze drużyny spadają do Superettan (2. ligi), a 14 zespół gra baraż o utrzymanie z 3. zespołem zaplecza ekstraklasy. Od sezonu 2008 liga skupia 16 najlepszych klubów tego kraju.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Svenska serien była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Szwecji w latach 1910–1924. W 1924 powstała Allsvenskan, jako następca ligi Svenska Serien. Najlepszy zespół tych rozgrywek nie zostawał jednak mistrzem Szwecji, ponieważ ten tytuł jest oficjalnie przyznawany dopiero od 1931.

  Zwycięzca rozgrywek otrzymuje Puchar Lennarta Johanssona (od nazwiska Lennarta Johanssona - szwedzkiego działacza piłkarskiego, prezydenta europejskiej federacji piłkarskiej UEFA w latach 1990-2007).

  Skład ligi w sezonie 2016[]

  Frekwencja[]

  Z początku na mecze I ligi uczęszczało średnio 3-5 tys. widzów. Największą popularnością mecze ligowe w Szwecji cieszyły się w latach 50., kiedy to reprezentacja odnosiła swe największe sukcesy (wicemistrzostwo świata 1958). Stopniowo od połowy lat 40. średnia frekwencja rosła aż osiągnęła pod koniec lat 50. średnią około 12 tys. kibiców na mecz. Największą popularnością cieszyły się zespoły AIK Solna, IFK Göteborg, IFK Norrköping i Malmö FF. Później spadła ona o połowę. Pod koniec lat 70. kluby szwedzkie zaczęły odnosić pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej. W tym okresie na mecze chodziło około 5-6 tys. widzów. Od końca lat 90. obserwuje się ogromny wzrost frekwencji na meczach ligowych. Rozgrywki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a w ciągu ostatnich 10 lat średnia widzów na mecz niemal się podwoiła (do około 9-11 tys. widzów) i powoli dorównuje tej z lat 50. Obecnie najwięcej kibiców chodzi na mecze IFK Göteborg, Malmö FF i trzech klubów stołecznych - AIK Solna, Djurgårdens Sztokholm i Hammarby Sztokholm.

  Hammarby Idrottsförening – szwedzki klub sportowy z siedzibą w Sztokholmie (dzielnica Södermalm). Obecnie gra w Superettan - drugiej lidze Szwecji. Klub założony został w 1889 roku, jednak sekcja piłkarska powstała dopiero w 1915 roku. Stadionem klubu jest Tele2 Arena w dzielnicy Sztokholmu – Johanneshov. Może pomieścić ponad 30 000 ludzi. Największymi rywalami klubu są AIK Solna i Djurgårdens IF.UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).

  Svenska Serien[]

   Osobny artykuł: Svenska serien (piłka nożna).

  Allsvenskan[]

  Mistrzowie i medaliści[]

  Statystyka[]


  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Allsvenskan • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Malmö FF, szwedzki klub piłkarski z siedzibą w Malmö, założony w 1910, 15-krotny mistrz Szwecji, 14-krotny zdobywca Pucharu Szwecji, finalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych z 1979 roku (porażka z Nottingham Forest F.C.). Największymi rywalami Malmö FF są w kraju klubu IFK Göteborg i AIK Solna, nazywane wszystkie "wielką trójką". Zespół z Malmö występuje w rozgrywkach szwedzkiej 1. ligi – Allsvenskan.
  Puchar Szwecji w piłce nożnej (szw. Svenska Cupen) - coroczne rozgrywki piłkarskie odbywające się w systemie pucharowym, w których rywalizują szwedzkie kluby. Zwycięstwo premiowane jest startem w Lidze Europy UEFA.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Royal League - zimowe rozgrywki piłkarskie, w których startowały cztery najlepsze kluby minionego sezonu z trzech lig skandynawskich: ze Szwecji (Allsvenskan), Norwegii (Tippeligaen) oraz Danii (Superligaen).
  IFK Göteborg to szwedzki klub piłkarski z Göteborga. 18 razy zdobywał Mistrzostwo Szwecji, czterokrotnie Puchar Szwecji oraz dwukrotnie Puchar UEFA w 1982 i 1987 roku.

  Reklama