• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Allier - rzeka

  Przeczytaj także...
  Morge – rzeka we Francji o długości 60,7 kilometrów, lewy dopływ Allier. Rzeka ma swoje źródło niedaleko jeziora Étang de Lachamp w gminie Manzat. Przepływa przez region Owernia, w tym przez tereny Regionalnego Parku Przyrody Wulkanów Owernii.Couze Pavin – rzeka we Francji o długości 40,7 kilometrów, lewy dopływ Allier. Źródło rzeki znajduje się u stóp szczytu Puy de Sancy. Rzeka przepływa przez departament Puy-de-Dôme.
  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

  Allier - rzeka w środkowej Francji, lewy, najdłuższy dopływ Loary. Jej długość wynosi 410 km, a powierzchnia dorzecza - 15 tys. km²

  Źródła Allier znajdują się w Sewennach na wysokości 1423 m n.p.m. Co ciekawe źródła Loary położone są zaledwie ok. 40 kilometrów dalej na wschód. Ale rzeka płynie ponad 400 km na północ i uchodzi do Loary dopiero w pobliżu miasta Nevers. W górnym biegu rzeka pokonuje głęboką i malowniczą dolinę. Allier jest jedną z niewielu jeszcze dzikich rzek tej części Europy. Znaleźć tu można m.in. wiele gatunków ptaków. Rzeka jest żeglowna w dolnym biegu.

  Sioule – rzeka we Francji o długości 167 kilometrów, lewy dopływ Allier. Źródło rzeki znajduje się niedaleko wsi Orcival w gminie Mont-Dore w Masywie Centralnym. Sioule posiada głęboki przełom, zwłaszcza w swej górnej części. Rzeka przepływa przez następujące departamenty oraz miasta:Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Główne dopływy Allier:

 • lewe:
 • Alagnon
 • Couze Pavin
 • Morge
 • Sioule
 • Veyre
 • prawe:
 • Dore
 • Ważniejsze miejscowości nad Allier to: Langeac, Brioude, Brassac-les-Mines, Issoire, Cournon-d'Auvergne, Vichy, Varennes-sur-Allier, Moulins.

  Most-kanał wodny nad Allier

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Vichy (prow. Vichèi) – miejscowość i gmina w środkowej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Allier.Loara (franc. Loire) – najdłuższa rzeka Francji. Jej długość wynosi 1020 km, a powierzchnia dorzecza 120,5 tys. km² (1/5 powierzchni Francji). Źródła Loara bierze w na stokach Gerbier-de-Jonc we wschodniej części Masywu Centralnego, a uchodzi do Zatoki Biskajskiej (Ocean Atlantycki) w postaci estuarium. Od Roanne Loara jest żeglowna, a na długości 53 km w górę rzeki (do Nantes) jest dostępna dla statków morskich. Loara posiada połączenia z Sekwaną i Saoną za pomocą kanałów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sewenny (fr. Cévennes, oksyt.: Cevenas) – łańcuch górski we Francji, w południowej części Masywu Centralnego. Znajduje się w departamentach Gard, Lozère, Ardèche i Hérault.
  Alagnon – rzeka we Francji o długości 85 kilometrów, lewy dopływ Allier. Rzeka ma swoje źródło w okolicach wsi Laveissière w Masywie Centralnym. Alagnon przepływa przez departamenty Cantal, Górna Loara oraz Puy-de-Dôme.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.
  Issoire – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia, w departamencie Puy-de-Dôme. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 13 559 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 689 osób/km² (wśród 1310 gmin Owernii Issoire plasuje się na 12. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 461.).
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.