• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Allgemeine Zeitung

  Przeczytaj także...
  Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km) oraz Zambią (233 km). Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Allgemeine Zeitungniemieckojęzyczny dziennik ukazujący się w Namibii od 1916, najstarsza gazeta w kraju i jedyne pismo niemieckie na terenie Afryki.

  Gazeta została założona 22 lipca 1916 pod nazwą Der Kriegsbote – miała za zadanie informować o wydarzeniach I wojny światowej. 1 lipca 1919 zmieniła nazwę na Algemeine Zeitung. W dwudziestoleciu międzywojennym pismo było wydawane przez Wydawnictwo John Meinert Ltd. W 1939 przez krótki okres ukazywało się pod nazwą Deutscher Beobachter, jednak szybko powróciło do starej nazwy. Gazeta wykorzystywała w swej działalności doniesienia agencji Reutera oraz Transocean GmbH.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  W 1991 pismo zostało wykupione przez Democratic Media Holdings. Od 2004 na czele redakcji stoi Stefan Fischer, który do 2002 był redaktorem prowadzącym wychodzącego w Chociebużu „Märkischer Bote”. Pod jego rządami gazeta wzmocniła swą rolę na rynku namibijskim (zmodernizowała się, zwiększyła nakład i zyski).

  Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Gazeta ukazuje się od poniedziałku do piątku. Jej nakład waha się w granicach 5,3 tys. egzemplarzy (od poniedziałku do czwartku) do 6,2 tys. (w piątki). Gazeta zawiera od 12 do 16 stron, jedynie w piątki liczy 32 strony.

  Pismo reprezentuje wartości konserwatywno-liberalne, przeciwne ekstremizmowi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Allgemeine Zeitung – ein Kurzprofil (niem.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona pisma (niem.)
 • Michael Marek, Man schreibt deutsch. Die einzige deutschsprachige Tageszeitung in Afrika, Neue Zürcher Zeitung, 12 maja 2006 (niem.)
 • Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.