• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Allan Rex Sandage

  Przeczytaj także...
  Prawo Hubble’a jest podstawowym prawem kosmologii obserwacyjnej, wiążącym odległości galaktyk r z ich tzw. prędkościami ucieczki v (których miarą jest przesunięcie ku czerwieni z). Prawo to określa, iż te dwie wielkości są do siebie proporcjonalne, a stałą proporcjonalności jest stała Hubble’a H0:Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

  Allan Rex Sandage (ur. 18 czerwca 1926 w Iowa City, zm. 13 listopada 2010 w San Gabriel) – amerykański astronom. Jako pierwszy wyliczył z dużą dokładnością stałą Hubble’a i wiek Wszechświata.

  Studiował na Uniwersytecie w Illinois i California Institute of Technology. Był studentem Waltera Baade. Od 1952 zatrudniony w obserwatorium astronomicznym Mount Wilson Observatory. Współpracował z Gustavem Andreasem Tammannem. Zajmował się teorią ewolucji gwiazd, prawem Hubble’a. Prowadził badania z zakresu kosmologii, fotometrii gwiazd i galaktyk.

  Nagroda Crafoorda – nagroda przyznawana od 1982 roku za badania naukowe w takich dziedzinach jak matematyka, astronomia i nauki biologiczne, których nie obejmują Nagrody Nobla. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Holgera Crafoorda, Szweda, który zaprojektował pierwszą sztuczną nerkę.Wilhelm Heinrich Walter Baade (ur. 24 marca 1893, zm. 25 czerwca 1960) – niemiecki astronom. Wyemigrował do USA w 1931.

  Odkrył także planetoidę (96155) 1973 HA. Jest współautorem atlasów galaktyk (Hubble Atlas of Galaxies, Shapley Ames Katalog).

  Nagrody i wyróżnienia:

 • 1957 Helen B. Warner Prize for Astronomy
 • 1963 Medal Eddingtona
 • 1967 Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego
 • 1970 National Medal of Science
 • 1972 Henry Norris Russell Lectureship
 • 1975 Bruce Medal
 • 1991 Nagroda Crafoorda
 • 2000 nagroda Grubera
 • planetoida (9963) Sandage została nazwana jego nazwiskiem.
 • Przypisy

  1. "Nowa Encyklopedia Powszechna PWN", tom 5, Warszawa 1996, s. 731.

  Linki zewnętrzne[]

 • Carnegie Institution for Science: Cosmologist Allan Sandage dies (ang.). W: Astronomy magazine [on-line]. 2010-11-17. [dostęp 2015-05-03].
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Henry Norris Russell Lectureship jest nagrodą przyznawaną corocznie przez American Astronomical Society (AAS) w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia w badaniach astronomicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Medal Eddingtona - nagroda nazwana na cześć Sir Arthura Eddingtona przyznawana przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne za osiągnięcia w dziedzinie astrofizyki teoretycznej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wiek Wszechświata – w standardowym modelu kosmologicznym (jednorodnym i izotropowym) – czas, który upłynął od Wielkiego Wybuchu (czyli czas kosmiczny w chwili obecnej).
  Iowa City – miasto w USA, we wschodniej części stanu Iowa, nad rzeką Iowa (dopływ Missisipi). Pierwotnie stolica stanu do 1857.
  (9963) Sandage (1992 AN) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3,58 lat w średniej odległości 2,34 j.a. Odkryta 9 stycznia 1992 roku.
  Złoty Medal Catherine Wolfe Bruce to przyznawane corocznie jednej osobie przez Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku (ASP) odznaczenie za całokształt pracy naukowej, która wniosła wybitny wkład w rozwój astronomii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.