• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Allalin - masyw

  Przeczytaj także...
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.Feechopf – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Szczyt można zdobyć ze schroniska Hotel Langflue (2867 m). Szczyt przykrywa lodowiec Feegletscher.
  Na mapach: 46°02′40″N 7°55′38″E/46,044444 7,927222 Allalingletscher – lodowiec o długości 6,0 km (2005 r.) i powierzchni 9,9 km² (1973 r.). Jest położony w Alpach Pennińskich niedaleko szczytu Allalinhorn w kantonie Valais w Szwajcarii.
  Feechopf od lewej i Alphubel od prawej

  Allalinmasyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Monte Rosa oddziela go przełęcz Schwarzberg-Weisstor ( 3535 m), a od leżącego na północy masywu Mischabel przełęcz Mischabeljoch (3847 m). Masyw Allalin znajduje się między dolinami Mattertal i Saastal.

  Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa. Allalinhorn - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais w okolicy miejscowości Visp, Stalden, Saas Grund.

  Masyw jest bardzo rozgałęziony. Najdalej na południe znajdują się szczyty Adlerhorn (3988 m) i Strahlhorn (4190 m). Na północny wschód od tego ostatniego odchodzi grań ze szczytami Fluchthorn (3802 m), Üssere Turu (3030 m) i Szwarzbergschopf (2870 m).

  Od Adlerhornu na zachód odchodzi grań ze m.in. szczytami Pfulwe (3314 m), Spitzi Flue (3260 m), Fluehorn (3317 m), Ober Rothorn (3418 m) i Unterrothorn (3103 m).

  Strahlhorn - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Sasiaduje z Rimpfischhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m), Berghaus Flue (2618 m), Britannia Hütte (3030 m) i Hotel Fluealp (2618 m) po stronie szwajcarskiej oraz Bivacco Città di Luino (3562 m), Rifugio Eugenio Sella (3029 m) po stronie włoskiej.Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.

  Od Strahihornu zaczyna się grań idąca na północ ze szczytami Rimpfischhorn (4199 m) i Allalinhorn (4027 m). Od tego ostatniego na wschód odchodzi grzbiet ze szczytami Klein Allalin (3070 m), Egginer (3367 m) i Mittaghorn (3243 m), a na zachód ze szczytami Feechopf (3888 m), Alphubel (4206 m) i Wissgraf (3103 m). Za Alphubel odchodzi na północ grzbiet prowadzący do przełęczy Mischabeljoch i dalej do masywu Mischabel.

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).Saastal (fr. Vallée de Saas) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal.

  Masyw otaczają m.in. lodowce: Findelgletscher, Szwarzberggletscher, Allalingletscher, Adlergletscher, Habelgletscher, Melligletscher i Feegletscher.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  2. Jan Babicz, Alpy Szwajcarskie, Warszawa: Sklep Podróżnika, 1995, ISBN 83-7136-027-4, OCLC 749441384.
  3. Allalinhorn Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-07-29] (ang.).
  4. Wanderkarte, Zermatt - Cervinia (Breuil) - Täsch, Bundesamt der Landestopographie, 1998
  Mischabel – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Allalin oddziela go przełęcz Mischabeljoch (3847 m). Masyw Mischabel znajduje się między dolinami Mattertal i Saastal. Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Warto wiedzieć że... beta

  Alphubel – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Leży na południe od Dom i Täschhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m), Mischabeljoch Biwak (3851 m) oraz Hotel Langflue (2867 m). Szczyt otaczają lodowce Weingartengletscher oraz Feegletscher.
  Rimpfischhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Leży na południe od Allalinhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m) oraz Britanniahütte (3030 m). Szczyt otacza lodowiec Allalingletscher.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Adlerhorn - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Sąsiaduje ze Strahlhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Bivacco Città di Luino (3562 m) lub Britanniahütte (3030 m). Szczyt otaczają lodowce Findeln oraz Adler .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.