• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • All Along the Watchtower  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Michael Angelo Batio (ur. 23 lutego 1956 roku w Chicago) - amerykański gitarzysta, wirtuoz. Zasłynął głównie grą na gitarze dwu- i czterogryfowej (w kształcie litery X). Jest autorem wielu gitarowych technik jak np. granie na krzyż, czy grania naprzemiennego. Wraz z Jimem Gillette założył zespół Nitro a ich największym hitem został utwór "Freight Train".Bobby Womack, właśc. Robert Dwayne Womack (ur. 4 marca 1944 w Cleveland) – amerykański piosenkarz rhythmandbluseowy.

  All Along the Watchtowerutwór napisany i skomponowany przez Boba Dylana w 1967 roku. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 48. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W sierpniu 1974 r. piosenka została wydana jako kolejny singel Dylana.

  Geneza utworu[ | edytuj kod]

  Utwór został nagrany jako cicha, lecz nieco złowieszcza, trójakordowa piosenka o sekcji instrumentalnej złożonej wyłącznie z gitary akustycznej, gitary basowej, harmonijki ustnej i bębnów. Pojawił się na albumie John Wesley Harding, wydanym 27 grudnia 1967 r., prezentującym podobny charakter do samej piosenki.

  Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.Dave Mason (ur. 10 maja 1946 w Worcester) – brytyjski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta. Znany jako członek formacji Traffic, z działalności solowej oraz ze współpracy z takimi wykonawcami jak Paul McCartney, George Harrison, the Rolling Stones, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Michael Jackson, David Crosby, Graham Nash, Steve Winwood, Fleetwood Mac, Delaney Bramlett i Cass Elliot.

  Dylan, dochodzący do siebie po wypadku motocyklowym, który odmienił jego oblicze poety rockowego tworzącego pod wpływem amfetaminy, codziennie czytał Biblię, która już wcześniej stanowiła inspirację do jego utworów (np. „Highway 61 Revisited” czy „Desolation Row”). Tak jak większość tekstów z albumu John Wesley Harding, tak i „All Along the Watchtower” zawiera najprawdopodobniej apokaliptyczne odniesienia, których nie można z całą dokładnością określić.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów."Desolation Row" – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego i wydana na albumie Highway 61 Revisited w sierpniu 1965 roku.

  Interpretacje[ | edytuj kod]

  Utwór opowiada o rozmowie dwóch ludzi, błazna (niektórzy sugerują, że symbolizuje on Jezusa) i łotrzyka – być może tego, który razem z Jezusem Chrystusem umierał na krzyżu. W rozmowie tej poruszana jest kwestia trudności życia (Zbyt wiele zamieszania, Wielu z nas twierdzi, że życie jest niczym innym jak tylko żartem). Na samym końcu do strażnicy zbliżają się główni bohaterowie albo jacyś inni jeźdźcy. Trudno określić to precyzyjnie, ponieważ słowa zmieniają się gwałtownie. Jedna, najbardziej rozpowszechniona hipoteza mówi, że inspiracją do utworu stała się Księga Izajasza. Zapewne poniższe słowa napisane przez Dylana:

  Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.The Essential Bob Dylan – jest to kompilacja utworów Boba Dylana zawarta na dwóch płytach i wydana w 2000 roku przez Columbia Records jako część serii The Essential. Wydanie rozpoczyna się piosenką „Blowin’ in the Wind” (album The Freewheelin’ Bob Dylan) z 1963 roku, a kończy „Things Have Changed” z roku 1999 (piosenka z filmu Wonder Boys, która zdobyła Oscara).
  W oddali zawył dziki kot Dwaj jeźdźcy się zbliżali, a wiatr zaczął wyć

  wywodzą się z następujących wersetów z Biblii:

  [NIV] Then the lookout called, O Lord, I stand continually by day on the watchtower, And I am stationed every night at my guard post. Now behold, here comes a troop of riders, horsemen in pairs. And one answered and said, Fallen, fallen is Babylon; And all the images of her gods are shattered on the ground.

  [BT] I zawołał strażnik: Na wieży strażniczej, o Panie, stoję ciągle we dnie, na placówce mej warty co noc jestem na nogach. A oto przybywają jezdni, jeźdźcy na koniach parami. Odezwał się jeden i rzekł: Upadł Babilon, upadł, i wszystkie posągi jego bożków strzaskane na ziemi! (Iz 21, 8-9)

  Electric Ladyland – trzeci i ostatni album studyjny Jimiego Hendrixa i jego zespołu The Jimi Hendrix Experience, wydany 25 października 1968 roku i zawierający w całości nowy materiał. Nagrania rozpoczęły się w lipcu 1967 roku i miały miejsce w Olympic Studios w Londynie, gdzie nagrano między innymi "All Along the Watchtower", oraz w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a zakończyły się w sierpniu 1968 roku.Forrest Gump – amerykański film fabularny z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. Scenariusz fabuły został oparty na powieści o tym samym tytule Winstona Grooma. W tytułową rolę wcielił się tu Tom Hanks. Dochody ze sprzedaży biletów kinowych przyniosło twórcom potężne zyski finansowe. Na całym świecie film zainkasował ponad 677 milionów dolarów USD.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.
  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.
  Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.
  Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.
  South Saturn Delta jest pośmiertną kompilacją studyjną Jimiego Hendriksa zawierającą 15 utworów nagranych pomiędzy 1967 a 1970 rokiem.
  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
  John Wesley Harding – ósmy studyjny album Boba Dylana wydany w 1967 roku. Na płycie znajduje się utwór "All Along the Watchtower", zaliczany do jednej z najważniejszych kompozycji w historii rocka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.