• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alkione - gwiazda

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.
  Gwiazda zmienna zaćmieniowa – gwiazda, która obserwowana na ziemskim niebie wykazuje zmiany w swojej jasności. Zmienność gwiazd tego typu wynika z faktu, iż są one układami najczęściej podwójnymi, w których składniki systemu obiegając się, w regularnych odstępach czasu wzajemnie się zasłaniają. To wzajemnie zakrywanie się składników jest powodem zmiany jasności widomej.

  Alkione (Eta Tauri, η Tau) – gwiazda wielokrotna w gwiazdozbiorze Byka. Jest najjaśniejszą gwiazdą spośród Plejad. Alkione jest oddalona o około 403 lata świetlne od Słońca.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Gwiazda ta nosi tradycyjną nazwę Alkione, wywodzącą się z mitologii greckiej. Mityczna Alkione była jedną z Plejad. W języku chińskim jest znana jako chiń. 昴宿六; pinyin Mǎo sù liù. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 2016 roku formalnie zatwierdziła użycie nazwy Alkione dla określenia tej gwiazdy.

  Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Eta Tauri to układ pięciu związanych grawitacyjnie gwiazd. Główny składnik, Eta Tauri A (Alkione), to błękitny olbrzym typu B o wielkości obserwowanej +2,87. Jest gwiazdą zmienną zaćmieniową, w której obydwa składniki oddalone są o odległość 0,031 sekundy kątowej, co odpowiada odległości Słońca do Jowisza. Wokół tego układu podwójnego krążą jeszcze 3 gwiazdy. Eta Tauri B i C są podobnymi karłami typu A o wielkości gwiazdowej 8 i oddalone są od składnika A o odpowiednio 117,2 oraz 180,8 sekundy kątowej. Eta Tauri D to jasnożółty karzeł typu F, oddalony o 190,5 sekundy kątowej od składnika A. Jego jasność gwiazdowa to +8,7. Eta Tauri C (V647 Tau) jest sklasyfikowana jako gwiazda zmienna typu Delta Scuti i jej jasność zmienia się średnio od +8,25 do +8,30 w czasie 1,13 godziny.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Kelwin – jednostka temperatury w układzie SI równa 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody, oznaczana K. Definicja ta odnosi się do wody o następującym składzie izotopowym: 0,00015576 mola H na jeden mol H, 0,0003799 mola O na jeden mol O i 0,0020052 mola O na jeden mol O.

  Eta Tauri A wypromieniowuje około 2400 razy więcej energii od Słońca, temperatura powierzchni gwiazdy wynosi 13 000 K. Duża prędkość rotacji wynosząca 215 km/s spowodowała stworzenie dysku gazowego wokół równika gwiazdy. Gwiazdę otacza też słaba mgławica refleksyjna, część obłoku materii międzygwiazdowej w którym zanurzone są Plejady.

  Wielkość gwiazdowa – pozaukładowa jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd (nie mylić z jasnością) i innych podobnych ciał niebieskich. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (oznaczenie lub mag). Zazwyczaj w fizyce do wyrażenia wartości natężenia światła używa się luksów, jednakże ze względów praktycznych i historycznych w astronomii stosuje się nadal magnitudo.Gwiazdy typu widmowego A – jasne, białe gwiazdy o temperaturze fotosfery w granicach 7500 – 10 000 K, jeden z typów widmowych w klasyfikacji gwiazd.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Byka
 • Lista najjaśniejszych gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alcyone w bazie SIMBAD (ang.)
  2. Alcyone (ang.). Alcyone ephemeris.
  3. Jim Kaler: ALCYONE (Eta Tauri) (ang.). W: STARS [on-line]. 2007-05-18. [dostęp 2016-11-03].
  4. Taurus, the Bull. W: Richard Hinckley Allen: Star Names Their Lore and Meaning. Nowy Jork: Dover Publications Inc., 1963, s. 403.
  5. 天文教育資訊網 (Activities of Exhibition and Education in Astronomy) (chiń.). 2006-03-22.
  6. Naming Stars. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2018-08-10. [dostęp 2018-12-06].
  7. V647 Tau w bazie SIMBAD (ang.)
  8. V647 Tau. General Catalogue of Variable Stars. [dostęp 2016-11-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alcyone and the Pleiades (ang.)
 • Plejady (gr. Πληἰαδες Plēíades, Πλειάδες Pleiádes, od peleiades ‘gołębice’ lub pleín ‘żeglować’, łac. Pleiades, Vergiliae) – w mitologii greckiej nimfy, siedem sióstr:Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Alkione (także Alkyone, Alcyone, Halcyone; gr. Ἀλκυόνη Alkyónē, łac. Alcyone) – w mitologii greckiej nimfa, jedna z siedmiu Plejad.
  Sekunda (łac. secunda – następna, najbliższa) – jednostka czasu, jednostka podstawowa większości układów jednostek miar np. SI, MKS, CGS – obecnie oznaczana s, niegdyś sek.
  Sekunda – jednostka miary kąta płaskiego równa 1/60 minuty czyli 1/3600 stopnia oznaczana 1″. Nie należy do układu SI.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Plejady (w katalogu Messiera M45 lub Messier 45; inne nazwy: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński) – najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 444 lata świetlne (136 parseków). Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.
  Gwiazdy typu widmowego F – gwiazdy, których fotosfery mają temperaturę w zakresie 6000–7500 K. Gwiazdy takie mają barwę kremową. Do typu tego należy Procjon (F5), Kanopus (F0) oraz Gwiazda Polarna (F8).
  Zestawienie to zawiera gwiazdy o wielkości gwiazdowej do 6,5 w gwiazdozbiorze Byka. Dodatkowo uwzględniono w nim inne ciekawe obiekty gwiazdowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.