• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alison Mosshart


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Jack White, właśc. John Anthony Gillis (ur. 9 lipca 1975 w Detroit), znany także jako Jack White III – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny oraz okazjonalnie aktor, najbardziej znany jako gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes.Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018).
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Alison Mosshart (ur. 23 listopada 1978) – amerykańska wokalistka i gitarzystka, najbardziej znana jako frontmanka rockowego zespołu The Kills.

  Swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 1995 roku razem z punkrockowym zespołem z Florydy Discount. Działalność zawiesili w 2000 roku. Po rozpadzie grupy była współtwórczynią The Kills razem z brytyjskim gitarzystą Jamiem Hince'em (poprzednio w Scarfo i Blyth Power) w 2000 roku.

  Dionysos - drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Lux Occulta. Wydawnictwo ukazało się w grudniu 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. Nagrania zostały zarejestrowane w 1997 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z producentem muzyczny Andrzejem Bombą.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W The Kills Mosshart przyjęła sceniczny pseudonim "VV", a Hince "Hotel".

  29 września 2008 roku Mosshart występowała na żywo w Memphis razem z The Raconteurs. Wykonała wszystkie partie wokalne w "Steady, As She Goes" i "Salute Your Solution".

  Na początku 2009 roku sformowała supergrupę The Dead Weather razem z Jackiem White'em, Jackiem Lawrence'em i Deanem Fertitą.

  Muzyczne kolaboracje[ | edytuj kod]

  Mosshart była zaangażowana w kilka różnych muzycznych kolaboracji.

  Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.Palatka to jeden z najbardziej znanych zespołów emo violence. Grupa pochodzi z Gainesville na Florydzie (niedaleko od miasta Palatka położonego w sąsiednim hrabstwie). Pierwszy koncert zespołu odbył się w 1995, natomiast ostatni w 1999.

  W 1999 roku Mosshart wykonała partie wokalne w "The State Of 6AM" i "Voice Of the Actors" razem z hardcore punkowym zespołem z Gainesville, Palatka, na ich albumie The End Of Irony (wydanym przez No Idea Records).

  W 2002 roku Mosshart zaśpiewała "No Smoke" na EP zespołu The Foundation Band, Homecoming.

  W 2005 roku Mosshart zaśpiewała "Old Child" razem z francuskim zespołem rockowym Dionysos.

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W 2006 roku Mosshart zaśpiewała w duecie z Brianem Molko w tytułowej piosence zespołu Placebo z płyty Meds.

  Wykonywała także chórki w piosence "Dolls" razem z Primal Scream na albumie Riot City Blues wydanym w 2006 roku.

  W 2009 roku wystąpiła w piosence zespołu Arctic Monkeys, "Fire & The Thud", z albumu "Humbug".

  W 2013 roku zaśpiewała w utworze zespołu Cage the Elephant, "It's Just Forever", z albumu "Melophobia".

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. No Wow to drugi album zespołu The Kills, wydany został 21 grudnia 2005 roku, przez Domino Records. Na No Wow muzycy zaprezentowali definicję połączenia bluesa i post punku.

  The Dead Weather[ | edytuj kod]

  Alison Mosshart i Jack White na żywo razem z The Dead Weather, Glastonbury Festival, 26 czerwca 2009.

  Na początku 2009 roku Mosshart wzięła udział w sformowaniu alternatywnego zespołu "The Dead Weather." Była zaangażowana w występy razem z Jackiem White'em, Jackiem Lawrence'em i The Raconteurs. Tymczasowo była ich frontmanką, grała też na gitarze i perkusji.

  Brian Molko (ur. 10 grudnia 1972 r. w Brukseli) – brytyjski wokalista, gitarzysta, basista i autor tekstów zespołu Placebo.Blood Pressures - czwarty album zespołu The Kills, wydany 4 kwietnia 2011 roku przez Domino Records (5 kwietnia 2011 roku w Stanach Zjednoczonych).

  Pomagała przy skomponowaniu (razem z Deanem Fertita) pierwszego singla zespołu, "Hang You from the Heavens", który został wydany 11 marca, 2009 roku. Mosshart pomagała też przy pisaniu 8 z oryginalnych 10 utworów na ich debiutanckiej płycie Horehound.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Razem z Discount[ | edytuj kod]

 • Ataxia's Alright Tonight (1996), Liquid Meat/Far Out Records
 • Half Fiction (1997), Kat Records
 • Crash Diagnostic (2000), New American Dream
 • Razem z The Kills[ | edytuj kod]

 • Keep on Your Mean Side (2003)
 • No Wow (2005)
 • Midnight Boom (2008)
 • Blood Pressures (2011)
 • Ash & Ice (2016)
 • Razem z The Dead Weather[ | edytuj kod]

 • Horehound (2009)
 • Sea of Cowards (2010)
 • Dodge and Burn (2015)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mosshart wykonująca "Salute Your Solution" razem z The Raconteurs
 • Mosshart wykonująca "Steady, As She Goes" razem z The Raconteurs
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  "Salute Your Solution" - pierwszy singel zespołu The Raconteurs z albumu Consolers of the Lonely (a w sumie piąty). Wydany 25 marca 2008, w tym samym dniu co płyta z której pochodzi. Tego samego dnia ukazał się również teledysk.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.
  Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts, znany również jako Glastonbury lub Glasto to jeden z największych na świecie festiwali muzycznych odbywający się w angielskiej miejscowości Glastonbury.
  The Raconteurs - amerykańska grupa rockowa. W Australii znani również pod nazwą The Saboteurs (z powodu konfliktu z lokalną grupą o tej samej nazwie).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.