• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alison Lohman  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wrota do piekieł (tytuł oryginalny Drag Me to Hell) – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Sama Raimiego z roku 2009.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Sam Raimi, Dileep Rao, Alison Lohman i Justin Long dyskutują na temat filmu Wrota do piekieł podczas San Diego Comic-Con International w 2008 r.

  Alison Marion Lohman (ur. 18 września 1979 w Palm Springs w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka.

  Znana z ról w filmach Biały oleander, Gdzie leży prawda, Flicka, Naciągacze i Wrota do piekieł, jak również z mniejszych ról w filmach Duża ryba i Beowulf. Wystąpiła również w kilku serialach telewizyjnych m.in. Siódme niebo, Krucjata, Tucker i Pasadena.

  Alison użyczyła też głosu tytułowej bohaterce w 2005 w bajce Nausicaä z Doliny Wiatru.

  Michelle Marie Pfeiffer (ur. 29 kwietnia 1958 w Santa Ana w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka filmowa, modelka.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  O karierze aktorskiej marzyła od najmłodszych lat. Pierwsze kroki stawiała w lokalnym Palm Desert's McCallum Theater. Jako dziewięciolatka wcieliła się w postać Gretyl Von Trapp w przedstawieniu The Sound of Music. Dwa lata później otrzymała nagrodę Desert Theater League dla najlepszej aktorki w musicalu za tytułową rolę w sztuce Annie. Do siedemnastego roku życia pojawiła się jeszcze w dwunastu różnych produkcjach. Będąc uczennicą Palm Desert High School występowała także jako solistka, wykonując utwory Franka Sinatry, Boba Hope’a i Desert Symphony.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Po ukończeniu liceum za zasługi w rozwoju sztuki National Foundation zaproponowało jej stypendium na Wydziale Aktorskim na Uniwersytecie Nowojorskim. Artystka odrzuciła tę propozycję, decydując się na przeprowadzkę do Los Angeles, by skupić się na swojej karierze. W 1999 roku wzięła udział w warsztatach aktorskich Royal Academy of Arts w Londynie.

  Gdzie leży prawda (ang. Where the Truth Lies) – film fabularny z 2005 roku. Ekranizacja powieści Ruperta Holmesa. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 16 lat (według KRRiT).Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

  Na małym ekranie zadebiutowała w serialu telewizyjnym Safe Harbor. Pojawiła się również w Pasadenie. W 2002 roku zwróciła na siebie uwagę zarówno krytyków, jak i Hollywood, partnerując gwiazdom formatu Michelle Pfeiffer, Renée Zellweger i Robin Wright w filmie Biały oleander. Od tej pory zagrała m.in. w takich filmach, jak Naciągacze (2003), Duża ryba (2003), Gdzie leży prawda (2005), Flicka (2006) i Wrota do piekieł (2009).

  18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  19 sierpnia 2009 roku poślubiła reżysera, scenarzystę, producenta i operatora filmowego Marka Neveldine’a.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Krucjaty (łac. crux, krzyż) – określenie religijnie sankcjonowanych wypraw zbrojnych w średniowieczu, podejmowanych przez państwa i rycerstwo głównie katolickiej Europy. Wojny te były prowadzone przede wszystkim przeciw muzułmanom, ale także przeciw poganom, chrześcijańskim heretykom, a czasami nawet przeciw samym katolikom. Choć powody tych wojen były w dużym stopniu religijne, to mieszały się one również z czynnikami politycznymi i ekonomicznymi. Krucjaty ogłaszane były głównie przez papieży, jednak czasami również przez innych władców, wspieranych przez papiestwo.
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Beowulf – epicki poemat heroiczny nieznanego autora, będący jednym z najstarszych dzieł literatury staroangielskiej. W formie ustnej istniał już prawdopodobnie od ok. VIII wieku. Około roku 1000 poemat został spisany w dialekcie zachodniosaskim języka staroangielskiego, prawdopodobnie przez dwóch skrybów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.891 sek.