• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alick Banda

  Przeczytaj także...
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.

  Alick Banda (ur. 15 listopada 1963 w Mufulira) - zambijski duchowny katolicki, biskup Ndola od 2010.

  Biografia[]

  Święcenia kapłańskie przyjął 7 sierpnia 1994.

  Episkopat[]

  30 marca 2007 papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Solwezi. Sakry biskupiej udzielił mu 29 lipca 2007 ówczesny nuncjusz apostolski w Zambii - arcybiskup Nicola Girasoli.

  13 listopada 2009 został wyznaczony koadiutorem diecezji Ndola. Rządy w diecezji objął 16 stycznia 2010 po przejściu na emeryturę poprzednika.

  Diecezja Ndola – diecezja rzymskokatolicka w Zambii. Powstała w 1938 jako prefektura apostolska. W 1949 podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego. Diecezja od 1959.Biskup koadiutor – w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji zgodnie z kanonem 403 § 3 kodeksu prawa kanonicznego z 1983.

  Linki zewnętrzne[]

 • Alick Banda w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2015-03-01]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Mufulira – miasto w Zambii, w prowincji Copperbelt, na obszarze Pasa Miedzionośnego. W 2010 roku liczyło 141 tys. mieszkańców. Duży ośrodek wydobycia rud miedzi i kobaltu. Zakład wzbogacania rud miedzi, huta i rafineria miedzi.Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nicola Girasoli (ur. 21 lipca 1957 w Ruvo di Puglia) – włoski duchowny katolicki, arcybiskup, nuncjusz apostolski w Trynidadzie i Tobago oraz krajach regionu Małych Antyli.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.