Alicja Maria Klimaszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alicja Maria Klimaszewska (ur. 23 stycznia 1936 w Wilnie) – filolog, działacz społeczny na Litwie.

Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.Wileńska Szkoła Średnia im. Joachima Lelewela (lit. Vilniaus Joachimo Lelevelio vidurinė mokykla) - polskojęzyczna szkoła średnia utworzona w 1946 roku w Wilnie.

Absolwentka Szkoły Średniej nr 5, jedynej po II wojnie światowej wileńskiej placówki oświatowej z polskim językiem nauczania. W 1956 roku ukończyła Instytut Nauczycielski w Nowej Wilejce, w 1960 zaocznie – Instytut Pedagogiczny w Wilnie. Pracowała jako nauczycielka w szkołach Wileńszczyzny i Wilna, a także w księgarniach polskich. Z inicjatywy Jerzego Waldorffa wspólnie z Haliną Jotkiałło, Olgierdem Korzenieckim i Jerzym Surwiło założyła Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, którego jest od 1990 roku prezesem (obecnie honorowym). O swoim życiu opowiadała w programach cyklu dokumentalnego "Notacje" emitowanych w TVP (pt. Dusza i serce zostaną w Wilnie i Zostaliśmy w Wilnie, reż. Krzysztof Tadej).

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

W 2002 roku odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2014 roku odznaczona przez Fundację Kronenberga Nagrodą im. Profesora Aleksandra Gieysztora. W 2016 otrzymała odznaczenie Sejmu Republiki Litewskiej za działalność społeczną, rozwój, dbałość i badanie kultury narodowej, za ochronę dziedzictwa kulturowego i pielęgnowanie oraz promowanie tradycji. W tym samym roku z rąk mera Wilna Remigijusa Šimašiusa odebrała statuetkę św. Krzysztofa - nagrodę miasta Wilna. W 2018 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, którą odebrała z rąk ministra Piotra Glińskiego w Wilnie w listopadzie tego samego roku. W 2018 prezydent RP Andrzej Duda przyznał jej Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Seimas), jest legislatywą 1-izbową. W jego skład wchodzi 141 członków wybieranych na 4 lata. Tryb wyborów członków parlamentu określa ustawa. Jego strukturę i porządek prac określa regulamin na mocy ustawy. Wybory zwyczajne do parlamentu przeprowadza się nie wcześniej niż 2 miesiące przed i nie później niż na miesiąc przed końcem kadencji. Wybory przedterminowe mogą być przeprowadzone na podstawie uchwały Sejmu i wniosku prezydenta, gdy:Remigijus Šimašius (ur. 12 stycznia 1974 w Taurogach) – litewski prawnik i polityk, minister sprawiedliwości w rządzie Andriusa Kubiliusa od 2008 do 2012, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą
 • Wileńska encyklopedia 1939-2005, oprac. M. Jackiewicz, Warszawa 2007.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Program "Notacje" (TVP)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alicja Klimaszewska uhonorowana przez Sejm Litwy, l24.lt [dostęp 2020-03-04] (pol.).
  2. Litwa: Wileńskie odznaczenie za ratowanie cmentarza na Rossie, RadioMaryja.pl, 14 grudnia 2016 [dostęp 2020-03-04] (pol.).
  3. Alicja Klimaszewska uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Wilnoteka [dostęp 2020-03-04] (pol.).
  4. Alicja Klimaszewska odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP, Wilnoteka [dostęp 2020-03-04] (pol.).
  5. Prezydent Duda: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków, www.gazetaprawna.pl [dostęp 2020-03-04].
  Olgierd Korzeniecki (ur. 1931 r w Wilnie, zm. 18 kwietnia 1998 roku w Wilnie) – lekarz–oftalmolog, doktor nauk medycznych, działacz społeczny na Litwie. Egzaminy maturalne zdał w 1950 roku ze srebrnym medalem, w słynnej Szkole Średniej Nr 5, jedynej placówce oświaty po II wojnie światowej z polskim językiem nauczania w Wilnie. Medycynę studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Dyplom lekarza-okulisty uzyskał w 1956 roku. W 1966 roku zorganizował laboratorium szkieł kontaktowych przy wileńskim szpitalu klinicznym „Czerwonego Krzyża” i jako pierwszy na Litwie zaczął stosować wśród pacjentów szkła kontaktowe. Z inicjatywy Jerzego Waldorffa wspólnie z Haliną Jotkiałło, Alicją Marią Klimaszewską i Jerzym Surwiło założył Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Należał do Polskiego Klubu Dyskusyjnego w Wilnie oraz Uniwersytetu III wieku. Zmarł 18 kwietnia 1998 roku w Wilnie. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na wileńskiej Starej Rossie.Jerzy Waldorff-Preyss h. Nabram (ur. 4 maja 1910 w Warszawie, zm. 29 grudnia 1999 tamże) – polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, w XX-leciu międzywojennym luźno związany z obozem "młodokonserwatystów".
  Warto wiedzieć że... beta

  Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą – stowarzyszenie zawiązane w 1990 z inicjatywy mieszkających w Wilnie Polaków: dziennikarza Jerzego Surwiły, lekarza Olgierda Korzenieckiego, filolożki Alicji Klimaszewskiej oraz działaczki społecznej i dziennikarki Haliny Jotkiałło, przy wydatnym wsparciu Jerzego Waldorffa. Głównym celem statutowym stowarzyszenia jest opieka nad pomnikami nagrobnymi na wileńskim Cmentarzu Na Rossie. Zajmuje się głównie ich renowacją i odbudową. W ciągu ponad 20 lat stowarzyszenie odnowiło ponad 50 pomników oraz wzniosło 4 nowe. Komitet jest organizacją non-profit, a środki materialne potrzebne na wypełnianie celów statutowych są zbierane podczas zbiórek społecznych, organizowanych przede wszystkim w Warszawie i Wilnie. Darczyńcami są też osoby prywatne i stowarzyszenia. Stowarzyszenie współpracuje z Ministerstwem Kultury Republiki Litewskiej, Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie oraz wileńskimi architektami. Wśród polskich partnerów organizacji są m.in.: Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, Wydział Rzeźby ASP w Warszawie i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Stowarzyszenie należy do najważniejszych polskich organizacji prowadzących działalność edukacyjną i naukową na Litwie.

  Reklama