• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alicja Bobrowska

  Przeczytaj także...
  Pamiętnik pani Hanki - polska komedia z 1963 roku na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (pod tym samym tytułem).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.

  Alicja Bobrowska (ur. 8 stycznia 1936 we Włodzimierzu Wołyńskim) – polska aktorka, prezenterka telewizyjna, pielęgniarka, malarka, rzeźbiarka, Miss Polonia 1957.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Urodziła się we Włodzimierzu Wołyńskim. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała z rodzicami w Gdańsku. W 1959 ukończyła naukę na Wydziale Lalkarskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1957 zdobyła tytuł I Wicemiss Wybrzeża, otrzymując ponad 2 tys. głosów. Wcześniej wygrała plebiscyt organizowany przez „Dziennik Bałtycki”. W sierpniu 1957 wzięła udział w konkursie Miss Polonia, który wygrała, zostając pierwszą powojenną laureatką tego konkursu piękności. Podczas konkursu piękności Miss Universe 1958, organizowanego w Stanach Zjednoczonych, zajęła 5. miejsce i zdobyła wyróżnienie za najlepsze przemówienie o swoim kraju. Po udziale w konkursie otrzymała wiele propozycji zawodowych, w tym m.in. możliwość podpisania rocznego kontraktu reklamowego z marką Max Factor(ang.) czy szansę trzyletniej współpracy na planie filmowym u boku aktora Marlona Brando. Bobrowska odrzuciła obie oferty i powróciła do Polski.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Stanisław Zaczyk (ur. 26 września 1923 w Nowym Sączu, zm. 6 kwietnia 1985 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny.

  W kolejnych latach pracowała jako aktorka teatralna. Swój debiut zaliczyła na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Grała też w Teatrze Narodowym i Teatrze Polskim w Warszawie. Przez pół roku była również spikerką Telewizji Polskiej.

  W 2004 była gościem gali finałowej Miss Polonia.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Z pochodzenia jest Kaszubką. Wyszła za mąż za aktora Stanisława Zaczyka, z którym ma syna Macieja. Wraz z mężem mieszkała w wybudowanym przez parę domu na warszawskim Żoliborzu. Po rozstaniu z Zaczykiem, wyemigrowała na stałe do Kalifornii w 1981, gdzie przez 17 lat pracowała jako pielęgniarka. Była również wolontariuszką na oddziale intensywnej terapii. Po przejściu na emeryturę realizuje się jako artystka sztuki współczesnej – jest malarką i rzeźbiarką, m.in. w stylu 3D-Art. Wielokrotnie wystawiała swoje prace w Kalifornii, Chicago i Nowym Jorku. Obecnie posługuje się nazwiskiem Schilder.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1960: Historia współczesna – jako aktorka w filmie oglądanym przez Bielasów (nie występuje w napisach)
 • 1962: Jak być kochaną – jako młoda kobieta na lotnisku w Wiedniu
 • 1963: Pamiętnik pani Hanki – jako kobieta na raucie
 • 1966: Małżeństwo z rozsądku – jako Anna, żona Kwileckiego
 • 1967: Paryż – Warszawa bez wizy – jako stewardesa
 • 1971: Wizyta – jako Wanda, żona dyrektora
 • 1973: Wielka miłość Balzaka – jako aktorka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alicja Bobrowska w bazie Filmweb
 • Alicja Bobrowska w bazie filmpolski.pl
 • Miss Polonia 1957. W: Z Archiwum Miss [on-line]. zarchiwummiss.eu. [dostęp 2012-05-26].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alicja Bobrowska na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Rzeźba – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pielęgniarka (stosownie do art. 8 pkt. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) – samodzielny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie iniekcji, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wypełnia zlecenia lekarskie w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także zajmuje się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Dawniej posiadała wykształcenie średnie (liceum medyczne, medyczne studium zawodowe), a obecnie wyższe pierwszego stopnia (licencjat pielęgniarstwa), drugiego stopnia (magister pielęgniarstwa) lub trzeciego stopnia (doktor nauk o zdrowiu) uzyskiwany na wydziałach Zdrowia Publicznego lub Pielęgniarstwa i Położnictwa uczelni medycznych.
  Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie) – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 r. w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wielka miłość Balzaka (franc. Un Grand Amour de Balzac) – polsko-francuski siedmioodcinkowy serial telewizyjny z 1973 roku, wyprodukowany przez Telewizję Polską we współpracy z Eurodis-Telecinex.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Jak być kochaną – polski film fabularny w reżyserii Wojciecha Hasa z 1963 roku. Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.
  Teatr Narodowy – najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce, założony w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwszym teatrem repertuarowym na ziemiach polskich była białostocka Komedialnia (1748).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.