• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alice in Chains  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sprzedaż – umowa cywilna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę rzeczy w gotówce lub równowartości gotówki.BBC Radio 6 Music – brytyjska stacja radiowa należąca do nadawcy publicznego (BBC) i dostępna wyłącznie w naziemnym przekazie cyfrowym oraz drogą internetową. Powstała 11 marca 2002. W chwili startu była pierwszym od 32 lat nowo uruchomionym ogólnokrajowym kanałem radiowym BBC. Do kwietnia 2011 działała jako BBC 6 Music, później do nazwy dodano słowo "Radio", co miało podkreślać przynależność kanału do rodziny BBC Radio.

  Alice in Chainsamerykański zespół muzyczny utworzony w roku 1987 z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Przez krytyków zaliczany do tzw. Wielkiej Czwórki z Seattle, obok zespołów Nirvana, Pearl Jam oraz Soundgarden.

  Muzyka stworzona przez Alice in Chains jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą, że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca wpływy z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70, która zawiera w sobie ciężkie riffy inspirowane twórczością Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka budzące skojarzenia z dokonaniami Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Rozpoznawalną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory oraz charakterystyczny styl wokalny, dla którego typowe są zharmonizowane partie wokalne.

  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Cold – amerykański zespół muzyczny grający muzykę z gatunku post-grunge. Początkowo grupa nosiła nazwę Grundig.

  Łączny nakład sprzedanych albumów wynosi ponad 25 milionów na całym świecie, w tym 14 na terenie Stanów Zjednoczonych. Wydawnictwa Jar of Flies oraz Alice in Chains osiągnęły najwyższą pozycję notowania Billboard 200. Minialbum Jar of Flies był pierwszym w historii albumem wydanym w formacie EP, który zajął 1. miejsce na liście Billboard 200. Zespół uzyskał także dziewięć nominacji do nagrody Grammy.

  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

  Z powodu śmierci wokalisty Layne’a Staleya w kwietniu 2002, zespół zawiesił działalność. Reaktywacja nastąpiła w roku 2005, a od 2006 kwartet występuje z nowym wokalistą Williamem DuVallem.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Historia
 • 2.1 Wczesny okres (1984–1989)
 • 2.2 Facelift (1990–1991)
 • 2.3 Sap (1991–1992)
 • 2.4 Dirt (1992–1993)
 • 2.5 Jar of Flies (1993–1994)
 • 2.6 Alice in Chains (1995–1996)
 • 2.7 Unplugged (1996)
 • 2.8 Zawieszenie działalności oraz śmierć Staleya (1996–2002)
 • 2.9 Reaktywacja (2005–2007)
 • 2.10 Black Gives Way to Blue (2008–2011)
 • 2.11 The Devil Put Dinosaurs Here (od 2012)
 • 3 Inspiracje, styl muzyczny, tematyka tekstów
 • 4 Wyróżnienia, wpływ na innych artystów
 • 5 Skład zespołu
 • 6 Dyskografia
 • 6.1 Albumy studyjne
 • 6.2 Albumy koncertowe
 • 6.3 Kompilacje
 • 6.4 EP
 • 7 Nagrody i wyróżnienia
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów. Na gorących pustyniach temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,7 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C, charakterystyczne są dla nich też znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt wilgotności oraz silne nasłonecznienie.Beyond Magnetic – minialbum amerykańskiego zespołu thrash metalowego Metallica, który został udostępniony w wersji elektronicznej 13 grudnia 2011 roku, zaś 30 stycznia 2012 oficjalnie wydany przez wytwórnię Universal Music Group.

  Nazwa[]

  Pomysłodawcą nazwy Alice in Chains jest Russ Klatt, wokalista występujący w zespole Slaughterhouse Five. W 1986 podczas rozmowy z gitarzystą Sleze, Johnnym Bacolasem, który szukał nazwy dla nowej grupy, Klatt zasugerował dwie propozycje – Alice in Wonderland oraz Alice in Chains. „Rozmawialiśmy między innymi o zmianie nazwy. Nagle padło stwierdzenie – Alice in Wonderland? Co o tym sądzisz? Może być? Być może...Alice in Chains?” – wspominał Bacolas. Druga z nich bardzo spodobała się muzykowi, który następnego dnia poinformował o tym kolegów z zespołu. Jedynym problemem był fakt, iż nazwa w sposób jednoznaczny kojarzyła się z niewolnictwem kobiet. „Pamiętam jak Layne przyszedł i poinformował mnie, że wraz z kolegami zmieniają nazwę na Alice N’ Chains. Nie byłam z tego faktu zadowolona. Zaczęłam mu tłumaczyć, że nazwa ta będzie się mocno kojarzyć ze zniewoleniem kobiet. Potem nie miałam z nim kontaktu przez okres około dwóch tygodni, ponieważ byłam zaniepokojona i urażona” – wspominała matka wokalisty, Nancy McCallum. W konsekwencji muzycy zdecydowali się na zmianę proponowanego zapisu nazwy z Alice in Chains na Alice N’ Chains dzięki czemu nazwę zespołu można rozumieć jako „Alicja i łańcuchy”.

  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.The Devil Put Dinosaurs Here Tour – oficjalna trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promująca piąty studyjny album The Devil Put Dinosaurs Here, wydany 28 maja.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Devil Put Dinosaurs Here – piąty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Wydany został 28 maja 2013 roku nakładem wytwórni fonograficznej Capitol. Nagrania odbyły się od września 2011 do listopada 2012 w Henson Recording Studios na terenie Los Angeles. Produkcją materiału zajął się ponownie Nick Raskulinecz, współpracujący z zespołem przy poprzednim albumie Black Gives Way to Blue. Album w momencie wydania zadebiutował na 2. pozycji zestawienia Billboard 200, oraz dotarł do tej samej pozycji w Kanadzie. Głównym autorem tekstów jest gitarzysta i wokalista formacji Jerry Cantrell, z wyjątkiem utworu „Phantom Limb”, który jest autorstwa Williama DuValla. Muzykę w głównej mierze skomponował gitarzysta, z małymi wyjątkami.
  Sekcja zwłok (gre. autopsia – zobaczyć na własne oczy, łac. sectio – rozcięcie) – badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny zgonu.
  Paul Rachman (ur. 13 września 1959 roku w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, który w roku 2006, wyreżyserował wysoko oceniony film dokumentalny pt. "American Hardcore", mający swą premierę na Sundance Film Festival. Został wydany przez Sony Pictures Classics. Rachman jest także jednym z założycieli Slamdance Film Festival. Karierę rozpoczynał jako reżyser teledysków, współpracując z zespołami Gang Green oraz Bad Brains. W późniejszym czasie podpisał kontrakt z firmą Propaganda Films, i zajął się realizacją teledysków takich artystów jak Alice in Chains, The Replacements, Kiss, Pantera, Joan Jett, Roger Waters oraz wielu innych. Debiutował jako reżyser niskobudżetowego filmu fabularnego "Four Dogs Playing Poker".
  Australia – szósty pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km² (7,5 mln km² bez wysp).
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.
  James Bergstrom (ur. w 1969 w Seattle) – amerykański perkusista, współzałożyciel grupy muzycznej Sleze, przekształconej następnie w zespół Alice N’ Chains. W późniejszym okresie działalności znany z występów w grupie Second Coming.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.393 sek.