• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alianza PAIS

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Álvaro Fernando Noboa Pontón (ur. 21 listopada 1950 w Guayaquil) – ekwadorski polityk i przedsiębiorca, kandydat w wyborach prezydenckich w 1998, 2002, 2006 i 2009, deputowany od 2007.
  Socjalizm XXI wieku – idea polityczna związana z rewolucją boliwariańską w Wenezueli. Według deklaracji prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza budowa socjalizmu XXI wieku jest celem ruchu społeczno-politycznego, na czele którego stoi prezydent i jego partia – Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli.

  Alianza PAIS (Patria Altiva I Soberana) (hiszpański), w tłumaczeniu Dumna i Suwerenna Ojczyznaekwadorska lewicowa i socjaldemokratyczna partia polityczna założona w 2006 przez Rafaela Correę przed kampanią prezydencką w tym samym roku. W pierwszej turze uzyskał 22,84 procent, przegrywając z bananowym magnatem Álvaro Noboa, druga tura jednak zakończyła się dla niego spektakularnym zwycięstwem (56,67 procent poparcia).

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.

  W wyborach generalnych, które odbyły się trzy lata później, partia ponowiła zwycięstwo. Rafael Correa wygrał w pierwszej turze z wynikiem 51,99 procent, PAIS natomiast uzyskała 45,78 procent poparcia i ponad półtora miliona głosów.

  Postulatem partii jest przebudowa kraju zgodnie z zasadami socjalizmu XXI wieku.

  Przypisy

  1. Ortiz-T., Pablo (2008), "Ecuador", The Indigenous World 2008 (International Work Group for Indigenous Affairs): 147
  2. Correa "nuevo presidente de Ecuador" (hiszp.). news.bbc.co.uk, 29 listopada 2006.
  3. "Avenger against oligarchy" wins in Ecuador (ang.). therealnews.com, 27 kwietnia 2009.
  4. PAIS, sin mayoría tras definirse los 124 escaños (hiszp.). eluniverso.com, 24 czerwca 2009.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona partii
 • Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Rafael Vicente Correa Delgado (ur. 6 kwietnia 1963 w Guayaquil) − ekwadorski polityk i ekonomista o lewicowych poglądach, minister finansów w 2005, prezydent Ekwadoru od 15 stycznia 2007.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.