• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Algarve  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Spółgłoska półotwarta boczna dziąsłowa welaryzowana – rodzaj dźwięku spółgłoskowego, występującego w niektórych językach naturalnych. W Polsce podobna spółgłoska półotwarta boczna zębowa welaryzowana jest potocznie nazywana ł aktorskim, scenicznym, szlacheckim lub kresowym.
  Mapa topograficzna Algarve.
  Widok Algarve z lotu ptaka.

  Algarve (wym. [aɫˈɡaɾv(ɨ)]; z arab.: zachód, ziemia położona na zachód الغرب al-Garb /al-garb) – region i kraina historyczna w kontynentalnej Portugalii, obejmująca całą południową część tego kraju, tj. podłużny pas wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego - długości około 40 kilometrów i szerokości około 140 kilometrów - od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie do rzeki Gwadiany na wschodzie (granica z Hiszpanią).

  Port lotniczy Faro – międzynarodowy lotnisko położony 3 km na zachód od Faro. Jest jednym z największych portów lotniczych w Portugalii. W 2006 obsłużył 5 089 318 pasażerów.Vila Real de Santo António - miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Faro, w regionie Algarve w podregionie Algarve.

  Od roku 2003 jest to również nazwa statystycznego regionu administracyjnego NUTS 2 (Região do Algarve) i statystycznego podregionu administracyjnego NUTS 3 (Grande Área Metropolitana do Algarve) w południowej Portugalii. W ujęciu administracyjnym, granice regionu Algarve pokrywają się z granicami dystryktu Faro.

  Centrum administracyjnym regionu jest miasto Faro, z międzynarodowym portem lotniczym oraz państwowym uniwersytetem.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Jaskinia – naturalna pusta przestrzeń w skale o rozmiarach umożliwiających jej penetrację przez człowieka. Najliczniejsze są jaskinie krasowe, grawitacyjne, tektoniczne, lodowcowe, wietrzeniowo-erozyjne lub pseudokrasowe. Odkrywanie (eksploracja), dokumentowanie oraz naukowe badanie jaskiń to speleologia.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Algarve zajmuje powierzchnię niespełna 5 000 km², co stanowi 5,59 % terytorium kontynentalnej Portugalii. Całe południe i zachód krainy stanowi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego (nazywane Costa do Algarve), natomiast wschodni kraniec regionu - na całej długości - wyznacza rzeka Gwadiana, będąca równocześnie granicą z Hiszpanią. Z kolei na północy Algarve ciągną się dwa łańcuchy górskie: Serra de Monchique (najwyższy szczyt Fóia – 902 m n.p.m. to jednocześnie najwyższy punkt całego regionu) oraz Serra do Caldeirão (najwyższy szczyt: Pelados – 589 m n.p.m.), częściowo zlokalizowany w sąsiedniej krainie - Baixo Alentejo. Zdecydowana większość terenu jest pagórkowata i poprzecinana żyznymi dolinami rzek lub potoków (np. Rio Arade, Ribeira de Odelouca, Ribeira de São Lourenço, Ribeira de Algibre i Ribeira de Quarteira).

  Salina - zakład przemysłowy produkujący sól kamienną poprzez odparowanie wody z solanki pochodzącej z mórz lub słonych jezior ewentualnie podziemnych złóż lub źródeł mineralnych.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Geograficznie, Algarve dzieli się na dwie - mniej więcej równe - części: Barlavento (zachodnią) i Sotavento (wschodnią). Granica między nimi przebiega w połowie wybrzeża, czyli pomiędzy Albufeirą i Loulé, a do każdej przynależy 8 gmin. Nazwy te związane są z kierunkami wiatrów, wiejących na wybrzeżu. Barlavento to strefa nawietrzna, zaś Sotavento – zawietrzna. Zachodnia część 155-kilometrowego wybrzeża Algarve jest bardzo urozmaicona, bowiem niewielkie piaszczyste plaże poprzerywane są kilkudziesięciometrowymi klifami i różnokolorowymi formacjami skalnymi. Najsłynniejszą z tamtejszych plaż jest Praia da Rocha w Portimão. Klifowa linia brzegowa, szczególnie w okolicach Lagos usiana jest jaskiniami i grotami wyrzeźbionymi przez wodę w wapieniu. Dominują tutaj otoczone przez skały niewielkie zatoczki. Wschodnie wybrzeże to całkowicie odmienne krajobrazy – płaskie, z wydmami, salinami i podłużnymi wysepkami, za to z wielokilometrowymi, piaszczystymi plażami (na wschód od Faro transfer na plaże odbywa się łodzią, bowiem brak jest możliwości dojścia lub dojazdu do nich drogą lądową). Taki typ wybrzeża uformował się na skutek trzęsienia ziemi z 1755. Oprócz śródziemnomorskiego klimatu i atrakcji przyrodniczych turystów przyciąga również bogata historia oraz kultura regionu.

  Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.Dystrykt Faro (port. Distrito de Faro) – najbardziej wysunięty na południe dystrykt w Portugalii. Stolicą jest miasto Faro. Znajduje się w regionie Algarve, którego granice pokrywają się z granicami dystryktu. Dystrykt zamieszkuje 395 308 osób, gęstość zaludnienia wynosi 80 os./km², a powierzchnia to 4 960 km².

  Największe miasta:

 • Faro
 • Portimão
 • Olhão da Restauração
 • Albufeira
 • Lagos
 • Vila Real de Santo António


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.
  Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.
  Lagos – gmina i miasto w południowej Portugalii, w regionie Algarve, podregionie Algarve, dystrykcie Faro. Siedzibą władz gminy Lagos jest miasto Lagos.
  Spółgłoska zwarta miękkopodniebienna dźwięczna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ɡ].
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Migdałowiec pospolity, migdałowiec zwyczajny, śliwa migdał (Amygdalus communis L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej.
  Faro — gmina i miasto w południowej Portugalii, w regionie Algarve, podregionie Algarve, dystrykcie Faro. Siedzibą władz gminy Faro jest miasto Faro, będące największym ośrodkiem i stolicą regionu Algarve.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.