• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Vail

  Przeczytaj także...
  Genealogia (z Greki γενεά, genos – "ród" oraz λόγος, logos – "słowo", "wiedza") — jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Alfred Vail
  Budynek zakładów hutniczych Speedwell Ironworks – miejsce pierwszej demonstracji telegrafu, 11 stycznia 1838

  Alfred Lewis Vail (ur. 25 września 1807 w Morristown, New Jersey, zm. 18 stycznia 1859) – amerykański konstruktor maszyn i wynalazca.

  Vail okazał się bardzo pomocny w pracach prowadzonych przez Samuela Morse’a, przyczyniając się do rozwoju telegrafu i wprowadzenia go do powszechnego użytku. Vail i Morse byli pierwszymi operatorami próbnej linii telegraficznej pomiędzy Waszyngtonem a Baltimore. Vail później zbudował i zarządzał kilkoma łączami telegraficznymi w latach 1845-1848. Wniósł także kilka udoskonaleń do wynalazku Morse’a (w szczególności: klucz wysyłający, rejestry nagrywające i magnesy przekaźnikowe). Vail rozstał się z biznesem telegraficznym, ponieważ poczuł się urażony niedocenianiem jego wkładu przez operatorów linii telegraficznych Morse’a. Podczas swojej ostatniej pracy w Washington and New Orleans Telegraph Company otrzymywał jedynie 900 $ rocznie. Następnie przeprowadził się do Morristown, gdzie poświęcił się badaniom genealogicznym (utrzymywał się z opłat licencyjnych, jako że posiadał 1/8 praw do patentu Morse’a).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Vailowi przypisuje się także opracowanie alfabetu Morse’a, przy czym on sam nigdy nie twierdził, iż jest on jego dziełem.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Morse Telegraph Club, Inc. (The Morse Telegraph Club is an international non-profit organization dedicated to the perpetuation of the knowledge and traditions of telegraphy.)
 • Alfred Vail Biography at speedwell.org
 • The Electromagnetic Telegraph by J. B. Calvert
 • Profile of Alfred Vail (Manuscript Group 50, Alfred Vail Papers, The New Jersey Historical Society)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Samuel Finley Breese Morse (ur. 27 kwietnia 1791 w Charlestown, zm. 2 kwietnia 1872 w Nowym Jorku) – amerykański wynalazca, malarz, rzeźbiarz, prekursor telegrafii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.
  Kod Morse’a – stworzony w 1840 przez Samuela Morse’a i Alfreda Vaila sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.