• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Tyszkiewicz

  Przeczytaj także...
  Antanas Venclova (ur. 7 stycznia 1906 w Trempiniai koło Mariampola, zm. 28 czerwca 1971 w Wilnie) – litewski nauczyciel, pisarz i poeta, deputowany do Sejmu Ludowego Litwy w 1940 roku i jej minister oświaty, ojciec Tomasza.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Sowieck (ros. Советск, pol. Tylża, niem. Tilsit) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (43,3 tys. mieszkańców w 2004).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Alfred Tyszkiewicz (lit. Alfredas (Alfis) Tiškevičius; ur. w listopadzie 1913 w Krakowie, zm. 10 lipca 2008 w Warszawie) – polsko-litewski hrabia, właściciel dawnego majątku Tyszkiewiczów w Połądze, honorowy obywatel Połągi.

  Gimnazjum Polskie w Poniewieżu (lit. Panevėžio lenkų gimnazija) – polska szkoła średnia działająca w latach 1919–1940, jedno z czterech gimnazjów z wykładowym językiem polskim w przedwojennej Litwie.Pałac Tyszkiewiczów w Połądze – pałac wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym dla rodziny Tyszkiewiczów, od 1963 mieści Muzeum Bursztynu w Połądze.

  Życiorys[]

  Urodził się jako dziesiąte dziecko Feliksa i Antoniny z Łąckich, którzy przejęli dobra w Połądze i w 1895 zbudowali tu pałac z ogrodem. Stryj Alfreda Aleksander był właścicielem odległej o 12 kilometrów Kretyngi.

  Uczył się w gimnazjach polskich w Poniewieżu i Kownie, później studiował w Paryżu, gdzie zapoznał m.in. Antanasa Venclovę.

  W 1940 został aresztowany przez Niemców w Kłajpedzie cztery miesiące spędzając w więzieniu w Tylży, jednak wkrótce go wypuszczono i mógł powrócić do Połągi, gdzie przebywała jego żona Ludwika z synem.

  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Po raz pierwszy od zakończenia wojny odwiedził Połągę w 1992. Pięć lat później z inicjatywy lokalnego burmistrza przyznano mu honorowe obywatelstwo miasta. Od tego czasu regularnie odwiedzał nadmorski kurort zatrzymując się w nim latem.

  Zmarł w lipcu 2008 w Warszawie – 1 sierpnia odbył się uroczysty pogrzeb zorganizowany przez władze miejskie w Połądze. Prochy Alfreda Tyszkiewicza zostały złożone na starym cmentarzu w kurorcie, gdzie spoczywają również jego krewni .

  Przypisy

  1. "Pożegnanie hrabiego", Gazeta Wyborcza, 11 sierpnia 2008

  Bibliografia[]

 • Siedlecka Jadwiga, "Połąga i okolice: przewodnik turystyczny", Warszawa 1998, ISBN 83-86095-65-2
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gimnazjum Polskie im. Adama Mickiewicza w Kownie – polska szkoła średnia istniejąca w dwudziestoleciu międzywojennym na Litwie. Kształciła członków polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej na tzw. Litwie Kowieńskiej. Działała w latach 1919–1940. Mieściła się przy ulicy Maironisa (1919–1930), następnie zaś na rogu Leśnej i Prospektu Witolda Wielkiego (1930–1940).„Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.