• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Tennyson  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  The Lady of Shalott, poemat autorstwa lorda Alfreda Tennysona z roku 1842. Utwór ten jest nawiązuje do legend arturiańskich i jest zainspirowany legendą o Elaine z Astolat.Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.
  Biografia[]

  Alfred Tennyson urodził się 6 sierpnia 1809 roku w Lincolnshire jako syn zubożałego duchownego. Alfred i jego 11 rodzeństwa od najmłodszych lat cierpieli z powodu pijaństwa i niezrównoważenia psychicznego ojca. W wieku kilkunastu lat wraz z dwoma starszymi braćmi, Charlesem i Frederickiem pisali poezję. Gdy miał 17 lat, opublikowali wspólny tomik poezji. Wszystkie wiersze utrzymane były w stylu George’a Byrona.

  Hallam Tennyson, 2. baron Tennyson (ur. 11 sierpnia 1852, Twickenham, Anglia, zm. 2 grudnia 1928, Wight) – brytyjski arystokrata i polityk, w latach 1903-1904 gubernator generalny Australii.6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.

  Tennyson uczęszczał do szkoły w Louth, a następnie studiował w Trinity College w Cambridge. Tam też przyłączył się do tajnego stowarzyszenia refleksyjno-dyskusyjnego – Cambridge Apostles. Na studiach poznał swojego najlepszego przyjaciela, Arthura Henry’ego Hallama. Znajomość z nim wpłynęła bardzo na jego twórczość i życie prywatne.

  Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W 1830 opublikował pierwszy wybór wyłącznie własnej poezji – Poems Chiefly Lyrical. Znalazły się w nim m.in. takie poematy jak „Claribel” i „Mariana”. Jakkolwiek wiersze zebrały liczne krytyczne opinie i miano zbyt sentymentalnych, przyniosły mu one także sławę i zainteresowanie słynnego poety, Samuela Taylora Coleridge’a.

  Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.Samuel Taylor Coleridge (ur. 21 października 1772, zm. 25 lipca 1834) – angielski poeta, wraz z Williamem Wordsworthem uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior.

  W 1831 zmarł jego ojciec, George Clayton Tennyson, wymusiwszy na nim obietnicę opuszczenia college’u. Alfred zmuszony był więc do porzucenia studiów przed uzyskaniem dyplomu. Wrócił do rodzinnego Lincolnshire by przez kolejnych 6 lat pomagać matce w opiece nad licznym rodzeństwem. W tym okresie jego przyjaciel Hallam zaręczył się z siostrą Tennysona, Emilie.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Aldworth – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) West Berkshire. Leży 17 km na zachód od centrum miasta Reading i 75 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 308 mieszkańców.

  W 1833 roku Tennyson wydał kolejny zbiór poezji, zawierający najsłynniejszy poemat „The Lady of Shalott”. Posypały się wówczas bardzo krytyczne recenzje pod jego adresem, co na 10 lat zniechęciło poetę do pisania. W tym samym roku zmarł na grypę Hallam, co zupełnie pogrążyło pisarza w rozpaczy.

  Wkrótce Tennyson przeprowadził się do Essex, gdzie stracił większość majątku niefortunnie inwestując w produkcję rzeźb kościelnych.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1842 wydał dwa tomy poezji; jeden zawierający wiersze już publikowane wcześniej, drugi z zupełnie nowymi utworami. Tym razem krytycy byli mu przychylni. Szybko zyskał uznanie i sławę.

  Szczyt kariery osiągnął Tennyson w 1850 roku, kiedy to przyznano mu zaszczytną funkcję „poeta laureatus” (Poet Laureate) – nadwornego poety brytyjskich monarchów. Piastował ją aż do swej śmierci. Wtedy także powstał „In Memoriam A. H. H.” – uważana za jeden z najdoskonalszych utworów Tennysona elegia poświęcona zmarłemu przyjacielowi Hallamowi.

  Opactwo westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna – The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

  W tym samym roku poeta poślubił też dawną przyjaciółkę z dzieciństwa, Emily Sellwood. Dochowali się dwóch synów – Hallama i Lionela. Hallam był drugim gubernatorem generalnym Australii.

  Zachwycona jego twórczością królowa Wiktoria nadała mu w 1884 roku tytuł szlachecki jako pierwszemu w historii poecie.

  Tennyson kontynuował pisanie prawie do końca swojego życia. W ostatnim okresie powstały jego dramaty: Queen Mary, The Cup, Harold i Becket. Jednak nie zalicza się ich do szczególnie udanych.

  Elegia (gr. elegeia – pieśń żałobna) – utwór liryczny o treści poważnej, refleksyjny, utrzymany w tonie smutnego rozpamiętywania, rozważania lub skargi, dotyczący spraw osobistych lub problemów egzystencjalnych (przemijanie, śmierć, miłość); wyróżnia się elegie miłosne i patriotyczne. Należy do najbardziej charakterystycznych form liryki bezpośredniej.George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.

  Zmarł 6 października 1892. Pochowany jest w Westminster Abbey.

  Alfred Tennyson był - obok Roberta Browninga - najwybitniejszym twórcą monologów dramatycznych. Jego znane utwory z tego gatunku to Ulisses - Święty Szymon Słupnik.

  Najważniejsze dzieła[]

 • „The Kraken” (1830)
 • „Harold” (1876)
 • „The Charge of the Light Brigade”
 • The Lady of Shalott
 • „In Memoriam A.H.H.”
 • Ulysses
 • „Locksley Hall”
 • „Crossing the Bar”
 • „Tithonus”
 • „The Lotus-Eaters”
 • „Idylls of the King”
 • „Maud”
 • „The Epic”
 • „Mariana”


 • Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Browning (ur. 7 maja 1812 w Camberwell (dzielnica Londynu), zm. 12 grudnia 1889 w Wenecji) – angielski poeta i dramatopisarz.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gubernator generalny - historycznie najwyższy stopień gubernatorski, nadawany najwyższym urzędnikom administracji kolonialnej, szczególnie (ale nie tylko) na terenie Imperium Brytyjskiego. Obecnie tytułu tego używają reprezentanci monarchy brytyjskiego w państwach Wspólnoty Narodów połączonych z Wielką Brytanią unią personalną (tzw. Commonwealth realms).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.