• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Robens

  Przeczytaj także...
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Alfred Robens, baron Robens of Woldingham CBE (ur. 18 grudnia 1910 w Manchesterze, zm. 27 czerwca 1999) – brytyjski polityk i przemysłowiec, członek Partii Pracy, a następnie Partii Konserwatywnej, minister w drugim rządzie Clementa Attleego.

  Był synem George’a Robensa, sprzedawcy bawełny, i Edith Robens. Przerwał naukę w wieku 15 lat i rozpoczął pracę jako chłopiec na posyłki. Później pracował w Manchester and Salford Co-operative Society, obejmując stanowisko dyrektora w wieku 22 lat. Przez kolejne lata był aktywnym działaczem związków zawodowych. W latach 1941-1945 zasiadał w radzie miejskiej Manchesteru. 9 września 1936 r. poślubił Evę Powell. Małżonkowie nie mieli własnych dzieci, tylko adoptowanego syna, Alfreda.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Hugh Todd Naylor Gaitskell (ur. 9 kwietnia 1906 w Londynie, zm. 18 stycznia 1963 tamże) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy, w latach 1955-1963 jej lider, minister w drugim rządzie Clementa Atlee.

  W 1945 r. Robens został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Wansbeck. Po wyborach został parlamentarnym sekretarzem w Ministerstwie Transportu, a w 1947 r. objął analogiczne stanowisko w Ministerstwie Paliwa i Mocy. Po likwidacji okręgu Wansbeck w 1950 r. Robens reprezentował Blyth. W 1951 r. został na krótko członkiem gabinetu jako minister pracy i służby narodowej.

  Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po przejściu Partii Pracy do opozycji Robens nadal awansował w partyjnej hierarchii. W 1955 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni Clementa Attleego. W 1955 r. wystartował w wyborach na lidera laburzystów, ale przegrał z Hugh Gaitskellem. W 1956 r. utracił urząd ministra spraw zagranicznych. W 1960 r. konserwatywny premier Harold Macmillan zaproponował Robensowi stanowisko przewodniczącego Narodowej Rady Węgla (National Coal Board, NCB), na co Robens się zgodził.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  Wraz z nominacją na przewodniczącego NCB w 1961 r. Robens otrzymał dożywotni tytuł parowski baron Robens of Woldingham i zasiadł w Izbie Lordów. Na stanowisku przewodniczącego realizował rządowe cięcia w wydatkach na przemysł wydobywczy. W 1966 r. doszło do katastrofy w Aberfan, gdzie usunięcie ziemi spowodowane tąpnięciem w kopalni zabiło 116 dzieci i 28 dorosłych. Robens pojawił się na miejscu katastrofy dopiero następnego dnia, gdyż wcześniej odbierał nominację na kanclerza Uniwersytetu Surrey. Odmówił też pokrycia kosztów usunięcia zniszczeń ze środków NCB. Śledztwo uznało, że winą za katastrofę należy obarczyć NCB za jego niedopatrzenia. Robens złożył wówczas dymisję ze stanowiska, ale nie została ona przyjęta. Pozostał więc na czele NCB do 1971 r.

  Maurice Harold Macmillan, 1. hrabia Stockton (ur. 10 lutego 1894 w Londynie, zm. 29 grudnia 1986 w Birch Grove, Sussex) – polityk brytyjski. Czasami zwany "Supermac" lub "Mac the Knife". Polityk Partii Konserwatywnej.Okręg wyborczy Wansbeck powstał w 1885 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg został zlikwidowany w 1950 r., ale odtworzono go ponownie w 1983 r. Okręg obejmuje miasta Wansbeck, Bedlington oraz Ashington w hrabstwie Northumberland.

  W 1969 r. został przewodniczącym komisji bezpieczeństwa i higieny pracy. W 1966 r. został dyrektorem Banku Anglii. W latach 1971-1979 był przewodniczącym Vickersa. Po 1979 r. związał się z Partią Konserwatywną. W 1982 r. wycofał się z czynnego życia publicznego. Zmarł w 1999 r.

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.Okręg wyborczy Blyth Valley powstał w 1950 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje okręg Blyth Valley, wraz z miastem Blyth, w hrabstwie Northumberland. Do 1983 r. okręg nosił nazwę Blyth.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alfred Robens, Human Engineering, Jonathan Cape, Londyn, 1970, ​ISBN 0-224-61837-7
 • G. Tweedale, Robens, Alfred, Baron Robens of Woldingham (1910–1999) w Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 1998
 • Clement Richard Attlee, 1. hrabia Attlee KG, OM, CH (ur. 3 stycznia 1883 w Londynie, zm. 8 października 1967 tamże) – polityk brytyjski, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1945-1951.Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chronologiczna lista premierów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Britain, UK):
  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.