• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Molina  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Joseph "Joe" Gladwin (ur. 22 stycznia 1906 w Salford - zm. 11 marca 1987 w Lancashire) - brytyjski aktor, znany przede wszystkim ze swoich występów w serialach telewizyjnych.Uniwersytet potworny (ang. Monsters University) – amerykański animowany komputerowo film 3D wytwórni Pixar, prequel produkcji Potwory i spółka z 2001 roku. Film wyreżyserował Dan Scanlon.

  Alfred Molina (ur. 24 maja 1953 w Londynie) – brytyjski aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Paddington, dzielnicy w środkowym Londynie jako Alfredo Molina. Jego ojciec, Esteban Molina, był hiszpańskim imigrantem z Madrytu, który przybył do Anglii w 1939, i pracował jako kelner i szofer. Jego matka, Giovanna (z domu Bonelli), była włoską imigrantką, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej, sprzątała pokoje w hotelu i pracowała jako kucharka. Molina dorastał w dzielnicy klasy robotniczej w Notting Hill, w której mieszkało wiele innych rodzin imigrantów. Postanowił zostać aktorem po tym, jak w wieku dziewięciu lat zobaczył Spartakusa. Uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

  Poszukiwacze zaginionej Arki (ang. Raiders of the Lost Ark) – film przygodowy z 1981 roku w reżyserii Stevena Spielberga, wyprodukowany przez George Lucasa. Sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody i najbardziej dochodowy film 1981 roku, który łącznie zarobił 384 miliony dolarów. Przy uwzględnieniu inflacji jest to obecnie 17. najbardziej dochodowy film w historii kina. Jeden z najpopularniejszych filmów zagranicznych okresu PRL; w kinach obejrzało go blisko 9 mln widzów. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, wcielił się Harrison Ford, który, walcząc z nazistami, próbuje odnaleźć Arkę Przymierza. Film doczekał się aż trzech kontynuacji: Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) i Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008), a także serialu telewizyjnego Kroniki młodego Indiany Jonesa oraz serii filmów Przygody młodego Indiany Jonesa. Przez włączanie tych ostatnich do kanonu czasami tę cześć numeruje się jako 23.Uczeń czarnoksiężnika (ang. The Sorcerer’s Apprentice) − film fantasy z 2010 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Inspiracją do napisania scenariusza filmu był segment klasycznego filmu Fantazja wytwórni Walta Disneya z 1940 roku, który z kolei oparty jest na scherzo symfonicznym Paula Dukasa pod tytułem Uczeń czarnoksiężnika z 1897 oraz na balladzie Johanna Wolfganga Goethego z 1797 roku.

  Występował w National Youth Theatre i Royal Shakespeare Company. Mając 21 lat, za namową swojego pierwszego agenta zmienił imię na Alfred. Po raz pierwszy trafił na mały ekran w roli „Butchera”, którego prawdziwe imię to Nigel, młodego zapaśnika i piłkarza w sitcomie ITV Nieudacznicy (The Losers, 1978) z Joe Gladwinem. Zadebiutował na kinowym ekranie w roli przewodnika przez dżunglę w filmie przygodowym Stevena Spielberga Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) u boku Harrisona Forda.

  Frida – amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.Rango - amerykański film animowany z 2011 roku w reżyserii Gore’a Verbinskiego. W oryginalnej, angielskiej wersji dubbingu, tytułowemu bohaterowi głosu udzielił Johnny Depp.

  W swej karierze wcielał się doskonale w role Francuzów, Rosjan, Anglików, Kubańczyków czy Meksykanów – co było zasługą jego wychowania się w wielokulturowym otoczeniu. Jego dużą kreacją była rola doktora Octopusa w Spider-Manie 2. Był też odtwórcą roli członka Opus Dei, biskupa Aringarosa w filmie Kod da Vinci.

  Nadstaw uszu (Prick Up Your Ears) – film fabularny, tragikomedia produkcji brytyjskiej, w reżyserii Stephena Frearsa z 1987 r. Film opisuje historię życia Joe Ortona.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Spartakus (ang. Spartacus) − amerykański film z 1960 roku w reżyserii Stanleya Kubricka. Ekranizacja powieści Howarda Fasta. Ukazuje przebieg największego w dziejach starożytnego Rzymu powstania gladiatorów i niewolników. Film nagrodzony 4 Oscarami.
  Tożsamość ( tytuł oryginalny Identity) – amerykański dreszczowiec w reżyserii Jamesa Mangolda, twórcy filmów Spacer po linie, Przerwana lekcja muzyki oraz Kate i Leopold.
  Podchody – rodzaj prostej gry terenowej dla dzieci i młodzieży, często organizowanej na obozach harcerskich. W najmniej złożonej postaci polega na tym, że jedna grupa ucieka, zostawiając po drodze strzałki, ślady i zadania do rozwiązania (listy), a druga grupa musi ją złapać. W typach bardziej skomplikowanych to organizatorzy układają łamigłówki i zadania, mające doprowadzić do odnalezienia miejsc, do których zawodnicy mają dotrzeć.
  Numer jeden - studyjna płyta projektu Bassisters Orchestra, wydana w 2006 roku przez Asfalt Records. Album został nagrany w lutym 2004 w Studio im. Adama Mickiewicza w Sopocie. Gościnnie występuje na nim amerykański trębacz jazzowy Rob Mazurek oraz Mauricio Takara, obaj z zespołu Sao Paulo Underground Mazurka.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Woda (Water) – kanadyjski dramat społeczny, nominowany do nagrody filmowej Oscara (w kategorii filmów nieangielskojęzycznych) wyreżyserowany w oparciu o własny scenariusz przez Deepę Mehtę, reżyserkę pochodzenia indyjskiego. Jego akcja dzieje się w 1938 roku. Tematem jest życie wdów indyjskich w aśramie w Waranasi w Indiach. W rolach głównych – Lisa Ray, Seema Biswas, John Abraham i Sarala Kariyawasam. Autorem zdjęć jest Giles Nuttgens, współpracujący z Deepą Mehtą przy wielu filmach. Film jest trzecią częścią trylogii o Indiach stworzonej przez Deepę Mehtę. Poprzedziły go Ogień (1996) i Ziemia (1998).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.