• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfred Łodziński

  Przeczytaj także...
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.Król Maciuś I – polski film dla dzieci w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie powieści Janusza Korczaka o tym samym tytule.
  Teatr Polski - szczeciński teatr dramatyczny założony w 1946 r. Siedziba teatru od 1949 r. mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ul. Swarożyca 5. Ciekawostką jest, że budynek był siedzibą dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami i został wybudowany przez wolnomularzy.

  Alfred Łodziński (ur. 5 stycznia 1903 w Wilnie, zm. 14 lipca 1974 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

  Występował na scenach teatrów w Wilnie, Poznaniu, Toruniu, Lublinie, Płocku i Grodnie od 1921. Ukończył Szkołę Dramatyczną w Wilnie w 1923. W sezonach 1940 i 1945 grał w Polskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie. Po wojnie przybył do Torunia wraz z zespołem teatru wileńskiego i zaczął występować w Teatrze Ziemi Pomorskiej. W tym samym czasie występował także w Teatrze Kameralnym TUR w Krakowie.

  Lenin w Polsce – polsko-radziecki film biograficzny, przedstawiający epizod z życia Włodzimierza Lenina. Film mocno idealizuję tę postać.Miasto nieujarzmione, podtytuł Robinson warszawski - polski film z 1950 roku. Film opowiada o losach warszawskich robinsonów na tle burzenia Warszawy po zakończeniu powstania warszawskiego. Film powstał na kanwie wojennych wspomnień Władysława Szpilmana. Film jest niezwykłym "dokumentem" polskiej kultury filmowej, był on bowiem kręcony w dopiero co zniszczonej Warszawie i stanowi unikatowy zapis wyglądu zrujnowanego miasta w kilka lat po wojnie. W filmie dopatrzeć można się kilku charakterystycznych ulic i budynków Warszawy w stanie totalnej ruiny. Film jest też unikatowy ze względu na zawarte w nim sceny będące wiernymi rekonstrukcjami działań hitlerowskich grup technicznych powołanych do grabienia, podpalania i burzenia stolicy. Film powstawał w warunkach zaostrzonej cenzury komunistycznych władz, które wprowadziły liczne zmiany w scenariuszu, wypaczające pierwotny zamysł scenarzystów, który zrealizował dopiero w 2002 r. Roman Polański filmem Pianista .

  W 1946 Łodziński został aktorem Teatru Miejskiego we Wrocławiu, a w 1946 w Teatru Polskiego w Szczecinie. Począwszy od 1947 grał na scenach teatrów warszawskich. W latach 1950-1960 w Teatrze Polskim, w 1962 w Teatrze Współczesnym, a w latach 1962-1970 w Teatrze Klasycznym.

  Filmografia[]

 • 1973 – Wielka miłość Balzaka (finansista)
 • 1970 – Dzięcioł (Seweryn, ojciec Ireny)
 • 1968 – Człowiek z M-3 (Łukaszczyk, urzędnik USC; w czołówce nazwisko: Łoziński)
 • 1965 – Lenin w Polsce (karczmarz)
 • 1965 – Faraon (Hiram, książę Tyru, przewodniczący Rady Fenickiej)
 • 1962 – Jak być kochaną
 • 1960 – Krzyżacy (ksiądz na dworze księżnej Anny Danuty)
 • 1957 – Król Maciuś I (król Smutny)
 • 1956 – Warszawska syrena (Dziwun)
 • 1955 – Podhale w ogniu (szlachcic)
 • 1953 – Celuloza (Pandera, dyrektor „celulozy”)
 • 1950 – Miasto nieujarzmione (niemiecki szabrownik)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Alfred Łodziński w bazie filmweb.pl
 • Alfred Łodziński w bazie filmpolski.pl
 • Alfred Łodziński w bazie e-teatr.pl
 • Alfred Łodziński na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Podhale w ogniu – polski film historyczny z 1955, którego tematem jest chłopska rebelia zwana powstaniem Napierskiego.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Wielka miłość Balzaka (franc. Un Grand Amour de Balzac) – polsko-francuski siedmioodcinkowy serial telewizyjny z 1973 roku, wyprodukowany przez Telewizję Polską we współpracy z Eurodis-Telecinex.
  Jak być kochaną – polski film fabularny w reżyserii Wojciecha Hasa z 1963 roku. Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.
  Grodno (biał. Гро́дна Hrodna, lub też: Го́радня, Гаро́дня; ros. Гродно, Grodno; lit. Gardinas; jid. גראָדנע, Grodne; niem. Grodno, Garten) – miasto obwodowe na Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,siedziba administracyjna obwody grodzieńskiego; 328 000 mieszkańców (2010); ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy, przystań rzeczna; uniwersytet (od 1978); siedziba Związku Polaków na Białorusi i polskiego konsulatu generalnego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.