• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfons Goppel

  Przeczytaj także...
  Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Alfons Goppel (ur. 1 października 1905 w Reinhausen, obecnej dzielnicy Ratyzbony, zm. 24 grudnia 1991 w Johannesbergu) – niemiecki polityk Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Od 1962 do 1978 był premierem rządu Bawarii.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Po maturze, zdanej w Starym Gimnazjum w Ratyzbonie, studiował od 1925 do 1929 prawo w Monachium. Później będąc już adwokatem osiadł wpierw w Ratyzbonie. Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 1930, kiedy to wstąpił do Bawarskiej Partii Ludowej.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Po II wojnie światowej przyłączył się do nowo powstałej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). W 1952 został zastępcą burmistrza miasta Aschaffenburg. Już w 1954 dostał się do bawarskiego Landtagu, którego członkiem pozostał do 1978. Od 1957 do 1958 był sekretarzem stanu w bawarskim ministerstwie sprawiedliwości, a potem do 1962 pełnił, pod rządami Hannsa Seidla i Hansa Eharda, funkcję ministra spraw wewnętrznych. 11 grudnia 1962 zastąpił Eharda na stanowisku premiera.

  Hans Ehard (ur. 10 listopada 1887 w Bambergu, zm. 18 października 1980 w Monachium) – niemiecki prawnik oraz polityk Unii Chrześcijańsko-Społecznaej (CSU), dwukrotny premier Bawarii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Goppel urzędował przez 16 lat, kiedy to zastąpił go Franz Josef Strauß. Tym samym jest on najdłużej urzędującym premierem Bawarii. Uzyskane 62,1% głosów w wyborach do bawarskiego Landtagu w 1974 jest wciąż najlepszym wynikiem jaki kiedykolwiek uzyskała CSU, a poza tym drugim wynikiem, który jakakolwiek partia uzyskała w wyborach do któregoś z Landtagów w Niemczech (lepszy wynik uzyskała tylko SPD w wyborach w Berlinie w 1948 uzyskując pod przewodnictwem Ernsta Reutera 64,5%).

  Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ostatnie lata swego politycznego zaangażowania spędził, zasiadając w Parlamencie Europejskim w latach 1979-1984. Zmarł w Johannesbergu. Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Monachium.

  Wraz z żoną Gertrudą miał pięciu synów, m.in. bawarskiego polityka Thomasa Goppela. W 1965 został honorowym obywatelem Monachium, zaś w 1975 – Ratyzbony.

  Z okazji 100. urodzin 1 października 2005 jego imieniem nazwano jedną ulic w Monachium.

  Landtag – to parlament jednego z krajów związkowych Niemiec. Landtagi działają na podstawie konstytucji danego kraju związkowego i mają swoją siedzibę w ich stolicach. Landtagi tworzą konstytucje krajów związkowych oraz prawodawstwo danych krajów związkowych, poza zakresem określonym przez ustawę zasadniczą Niemiec jako leżący w kompetencjach Bundestagu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Przemowy. Wybrane rękopisy z lat 1958 – 1965 (Reden. Ausgewählte Manuskripte aus den Jahren 1958 – 1965, Echter-Verlag Würzburg, 1965)
 • Bawaria, Niemcy, Europa (Bayern, Deutschland, Europa. Festschrift für Alfons Goppel, hrsg. v. Ludwig Huber. Passavia-Verlag Passau, 1975)
 • Najpiękniejszy urząd świata. Premierzy Bawarii 1945 – 1993 (Das schönste Amt der Welt. Die bayerischen Ministerpräsidenten 1945-1993, München 1999, hrsg. vom Bayerischen Hauptstaatsarchiv)
 • Johannesberg – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży około 6 km na północ od Aschaffenburga.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, (niem. SPD – Sozialdemokratische Partei Deutschlands) – najstarsza niemiecka partia polityczna wśród obecnie istniejących oraz jedna z najstarszych i największych partii politycznych na świecie, obchodziła w 2003 r. swoją 140. rocznicę powstania. Z liczbą ponad 500 000 członków stanowi najliczniejszą partię współczesnych Niemiec. Założona w 1863 r., do 1891 pod nazwą Socjalistyczna Partia Robotnicza (SAP). Założenia i program polityczny oparte są na ideałach socjaldemokratycznych i neoliberalnych (szczególnie za rządów kanclerza Gerharda Schrödera). Członkowie partii, którzy nie ukończyli 35. roku życia skupiają się w organizacji Jusos (Jungsozialisten in der SPD).
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Franz Josef Strauß (ur. 6 września 1915 w Monachium, zm. 3 października 1988 w Ratyzbonie) – polityk niemiecki, wieloletni premier Bawarii (1978–1988); ojciec Moniki Hohlmeier.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.