• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfa Romeo 156

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.
  Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.

  Alfa Romeo 156samochód osobowy klasy średniej produkowany przez włoską markę Alfa Romeo w latach 1997 – 2006.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  Alfa Romeo 156 - tył
  Alfa Romeo 156 Kombi
  Alfa Romeo 156 po liftingu
  Alfa Romeo 156 - tył po liftingu
  Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
  Alfa Romeo 156 GTA

  Pojazd został po raz pierwszy zaprezentowany w październiku 1997 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie jako następca modelu 155. Samochód został zaprojektowany przez centrum projektowe Centro Stile Alfa Romeo kierowane przez Waltera de'Silvę. Prócz silników Twin Spark oferowano dwa widlaste sześciocylindrowce o pojemności 2.5 i 3.2 oraz dwa silniki Diesla, w których zastosowano układ wtrysku bezpośredniego common rail zwany Unijet.

  Walter de Silva (ur. 27 lutego 1951 w Lecco) – projektant samochodowy z Włoch, obecnie projektuje samochody dla wszystkich marek z Volkswagena. Jego kariera rozpoczeła się w 1972, gdzie pracował dla Fiata. Zaprojektował tam m.in. deskę rozdzielczą dla Polskiego Fiata 125p MR75. Następnie przez dziewięć lat pracował dla I.DE.A Institute aż został zatrudniony przez Alfa Romeo. W 1998 roku podjął się pracy dla Volkswagena.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1998 model zajął 1. pozycję.

  W 1999 roku gama modeli została wzbogacona o wersję z silnikiem 2.0 Twin Spark oraz systemem zmiany biegów przy kierownicy Selespeed (skrzynia mechaniczna ze sterowaniem elektronicznym) oraz o wersję Q-System z silnikiem o pojemności 2.5 i czterostopniową, automatyczną skrzynią biegów japońskiej firmy Aisin (AW 50-40).

  Common rail (z ang. wspólna szyna) – odmiana elektronicznie sterowanego systemu bezpośredniego wtrysku paliwa w silnikach wysokoprężnych. Giorgetto Giugiaro (ur. 7 sierpnia 1938 w Garessio) – włoski projektant, głównie samochodów. W roku 1999 Giorgetto Giugiaro zdobył główną nagrodę w plebiscycie na najlepszego projektanta samochodów XX wieku.

  W 2000 roku wprowadzono na rynek odmianę kombi zwaną Sportwagon.

  W lutym 2002 roku na rynek wprowadzono usportowioną wersję GTA wyposażoną w widlastą szóstkę o pojemności 3.2 sprzężoną z sześciostopniową, manualną skrzynią biegów lub zautomatyzowaną skrzynią Selespeed. Z zewnątrz wyróżniała się ona obniżonym zawieszeniem, przyciemnionymi wkładami przednich reflektorów oraz dedykowanym bodykitem. We wnętrzu zastosowano fotele z lepszym trzymaniem bocznym.

  Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.Autosegment D – klasa średnia samochodów osobowych. Są to względnie duże i wygodne auta rodzinne. Do klasy tej zaliczane są klasyczne auta osobowe charakteryzujące się wymiarami większymi od aut kompaktowych, zapewniającymi w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Wyposażone zazwyczaj w obszerny bagażnik, jednak nieco mniejsze i skromniej wyposażone od samochodów segmentu E.

  W marcu 2002 roku zmodyfikowano wnętrze modelu 156. Zmieniono kierownicę, konsolę środkową (dodano elementy z chromu, elektroniczne wyświetlacze), nad konsolą pojawił się wyświetlacz komputera (podawane tam są takie informacje jak temperatura na zewnątrz, ilość przejechanych kilometrów, średnie spalanie, spalanie chwilowe, średnia prędkość). Do oferty dodano również nowy silnik benzynowy 2.0 JTS z wysokociśnieniowym wtryskiem bezpośrednim.

  Torsen - samoblokujący się mechanizm różnicowy, szczególna odmiana szpery montowana w samochodach dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy oś przednią i tylną lub między koła jednej osi. Nazwa TORSEN pochodzi od angielskich słów TORque - moment i SENsing - wyczucie.oznacza odległość pomiędzy poziomem jezdni a najniżej (oprócz kół) położonymi elementami podwozia pojazdu. Decyduje on o zdolności pojazdu do pokonywania przeszkód terenowych w postaci nierówności, nad którymi istnieje potrzeba przejechania albo w postaci kolein. Prześwit typowego osobowego samochodu szosowego wynosi od około dziesięciu do około dwudziestu centymetrów, samochody terenowe mają prześwit powyżej 20 cm. Startujące w wyścigach na torach samochody mają prześwit rzędu kilku centymetrów, co wydatnie zwiększa efekt Venturiego przyciskający pojazd do podłoża przy dużych szybkościach jazdy.

  W 2003 roku Giorgetto Giugiaro zaprojektował wersję po face liftingu w której zmieniono m.in. przód i tył. Po roku usunięto z oferty silnik V6 o pojemności 2.5. W 2004 roku wprowadzono wersje z napędem na obie osie, które nazwano Crosswagon Q4 i Sportwagon Q4. Wersję Crosswagon wyróżniają m.in. większym prześwitem podwozia, aluminiowe listwy ochronne na drzwiach oraz wstawki na zderzaku przednim i tylny. Auto wyposażone zostało w system Torsen C.

  Kombi – typ nadwozia samochodu osobowego o wydłużonej tylnej części, zazwyczaj przeznaczonej na bagaż. W odróżnieniu od typu hatchback wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do samego końca samochodu; szyb z boku jest po trzy, a nie po dwie; tylna szyba nie jest tak mocno odchylona od pionu. Jest to nadwozie dwubryłowe.JTS (ang. Jet Thrust Stoichometric) – rodzina benzynowych silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa z wykorzystaniem ubogiej mieszanki w częściowym zakresie obrotów.

  W październiku 2005 roku zaprzestano produkcji wersji GTA ze względu na słaby popyt i zbliżanie się premiery następcy. Łącznie wyprodukowano 2973 sedanów i 1678 sportwagonów. W Polsce sprzedano 37 egzemplarzy modelu 156 GTA.

  Alfę Romeo 156 przestano produkować w 2006 roku, jednak model Crosswagon Q4 produkowany był do 2007 roku.

  Crosswagon Q4[ | edytuj kod]

  W 2003 roku przedstawiono uterenowioną odmianę Crosswagon Q4. Wyróżnia się ona napęd na cztery koła z systemem Torsen C i cechuje się większym prześwitem podwozia.

  Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.

  Wersję Crosswagon wyposażono w dodatkowe aluminiowe listwy ochronne na drzwiach, a także aluminiowe wstawki na zderzaku przednim i tylnym. Produkowano ją do 2007 roku.

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • Car Of The Year 1998
 • Best Compact Executive 1998 (What Car - Wielka Brytania)
 • Best Compact Executive Car 1998 - (Autoexpress - Wielka Brytania)
 • Die Besten Autos 1998, Paul Pietsch Preis - (Nagroda za system common rail, (Auto Motor und Sport - Niemcy)
 • Auto 1 Europa 1998 - (Jury złożone z mechaników, kierowców i dziennikarzy pod wodzą Auto Bild)
 • Auto Trophy 1998 - (Auto Zeitung- Niemcy)
 • Trophee Du Design 1998 - (Automobile Magazine - Francja)
 • Silniki[ | edytuj kod]

  BENZYNOWE:

  Torsen - samoblokujący się mechanizm różnicowy, szczególna odmiana szpery montowana w samochodach dla optymalnego rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy oś przednią i tylną lub między koła jednej osi. Nazwa TORSEN pochodzi od angielskich słów TORque - moment i SENsing - wyczucie.Alfa Romeo 156 – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez włoską markę Alfa Romeo w latach 1997 – 2006.

  -Dane techniczne wersji 2.0 TS, 2.0 JTS i GTA ze skrzynią Selespeed są takie same jak w przypadku skrzyni manualnych.

  Diesla:


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alfa Romeo 156 (Tipo 932) versions & types (ang.). automobile-catalog.com. [dostęp 2013-02-19].
  2. Previous winners - Car of the Year 1998 (ang.). caroftheyear.org. [dostęp 2013-08-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona użytkowników modelu 156 (ang.)
 • Popyt (ang. demand) – funkcja przedstawiająca kształtowanie się relacji pomiędzy ceną dobra (towary i usługi), a ilością (liczbą sztuk) jaką konsumenci chcą i mogą nabyć w określonym czasie, przy założeniu niezmienności innych elementów charakteryzujących sytuację rynkową (ceteris paribus).Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Chrom (Cr, łac. chromium) – pierwiastek chemiczny, metal przejściowy z bloku d układu okresowego. Ma 13 izotopów, od Cr do Cr, z czego trwałe są izotopy 50, 52, 53 i 54. Został odkryty w roku 1797 przez Louisa Nicolasa Vauqellina.
  Zderzak w motoryzacji to najbardziej wysunięty w przód i w tył element pojazdu służący do złagodzenia zderzenia pojazdu z innym pojazdem, pieszym lub przeszkodą. Stanowi też ważny element wzorniczy samochodu.
  Twin Spark – technologia występująca w silnikach Alfa Romeo. Po raz pierwszy wykorzystana została w Alfie Romeo Grand Prix w 1914 roku. Od lat 60. silniki Twin Spark występowały w samochodach wyścigowych (GTA, TZ). Od początku lat 80. Alfa Romeo, mając na uwadze zwiększenie wydajności silników oraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, wdrożyła silniki z tym systemem do seryjnej produkcji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.