• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alfa Romeo - Formuła 1

  Przeczytaj także...
  Peter de Klerk (ur. 16 marca 1935 w Pilgrim’s Rest, zm. 11 lipca 2015 w Johannesburgu) – południowoafrykański kierowca Formuły 1.Alfa Special – samochód wyścigowy, zaprojektowany i skonstruowany przez Południowoafrykańczyka Petera de Klerka. Model ścigał się w Formule 1 i Południowoafrykańskiej Formule 1.
  Juan Manuel Fangio (ur. 24 czerwca 1911 w Balcarce, zm. 17 lipca 1995 w Buenos Aires) – argentyński kierowca Formuły 1, pięciokrotny mistrz świata. Odnosił sukcesy nie tylko na torze, ale także w wyścigach drogowych.

  Team Alfa Romeo – były zespół, konstruktor i dostawca silników Formuły 1. W barwach Alfa Romeo tytuł mistrza świata kierowców zdobył Juan Manuel Fangio.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Alfa Romeo uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Formuły 1 od pierwszego jej Grand Prix, tj. Grand Prix Wielkiej Brytanii 1950, który wygrał kierowca włoskiego zespołu, Giuseppe Farina. Farina korzystając z Alfy Romeo 158 zdobył tytuł mistrza świata w 1950 roku, podobnie jak Juan Manuel Fangio rok później. Po 1951 roku Alfa Romeo wycofała się z Formuły 1. Jako konstruktor powróciła do sportu pod koniec lat 70. za pośrednictwem firmy Autodelta, uczestnicząc w latach 1979–1985, ale bez sukcesów.

  Alfa Romeo zadebiutowało w Formule 1 w jej pierwszym sezonie, 1950. Po 1951 roku Alfa Romeo wycofało się z Formuły 1. W 1963 i 1965 Peter de Klerk używał opartego na Alfie Romeo bolidu Alfa Special. W 1979 Alfa Romeo powróciło do rywalizacji w Formule 1, po 1985 roku wycofało się ponownie.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Wyniki[]

  Bibliografia[]

 • Dariusz Zagórski, Artur Młodziński, Ewa i Robert Młodzińscy, Rafał Pawłowski: Alfa Romeo (pol. • ang.). f1ultra.pl. [dostęp 2012-07-10].
 • Alfa Romeo (ang.). chicanef1.com. [dostęp 2012-07-10]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.