• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alexandre Dubuque

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Alexandre Dubuque

  Alexandre Dubuque (ros. Александр Иванович Дюбюк, ur. 20 lutego/3 marca 1812 w Moskwie, zm. 27 grudnia 1897/8 stycznia 1898 w Moskwie – rosyjski pianista, kompozytor i pedagog muzyczny.

  Był synem francuskiego arystokraty Jeana Charlesa Louisa du Buc de Brimeau, który opuścił Francję podczas Rewolucji Francuskiej i osiadł w Rosji. Studiował w Moskwie u Johna Fielda. Z inicjatywy Nikołaja Rubinsteina w latach 1866–1872 został profesorem Konserwatorium Moskiewskiego. Do grona jego uczniów należeli m.in. Milij Bałakirew i Nikołaj Zwieriew. Po odejściu z Konserwatorium utrzymywał się z prywatnych lekcji gry na fortepianie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Cmentarz Wagańkowski (ros. Ваганьковское кладбище) — jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Położony w płn.-zach. części miasta, w dzielnicy Красная Пресня, opodal stacji Krasnopresnenskaja Zastawa moskiewskiego metra; powierzchnia (2006) ok. 50 ha.

  Dubuque był pianistą-wirtuozem. Wielokrotnie wykonywał utwory Johna Fielda. Stworzył 40 transkrypcji fortepianowych utworów Schuberta. Skomponował wiele utworów wokalnych, szczególnie romansów, które weszły do repertuaru cygańskich zespołów muzycznych. Napisał podręcznik „Technika gry fortepianowej” (1866). Opublikował też wspomnienia o Johnie Fieldzie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Z trzech małżeństw został ojcem szesnaściorga dzieci, z których tylko sześcioro dożyło wieku dojrzałego. Spoczął na moskiewskim cmentarzu Wagańkowskim.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia (ros.) (arch.)
 • Nikołaj Siergiejewicz Zwieriew (ros. Николай Сергеевич Зверев, ur. 1832 zm. 30 września/12 października 1893) – rosyjski pianista i nauczyciel znany za sprawą swoich uczniów którymi byli m.in. Milij Bałakirew, Konstantin Igumnow, Alexander Siloti, Aleksander Goldenweiser, Matwiej Pressman, Leonid Maksimow, Siergiej Rachmaninow, i Aleksandr Skriabin.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nikołaj Grigorjewicz Rubinstein, ros. Николай Григорьевич Рубинштейн (ur. 14 czerwca 1835 w Moskwie, zm. 23 marca 1881 w Paryżu) – rosyjski pianista i kompozytor, brat pianisty Antona Rubinsteina.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Franz Peter Schubert (ur. 31 stycznia 1797 w Himmelpfortgrund, zm. 19 listopada 1828 w Wiedniu) – austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu w muzyce.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.