• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alexander Dale Oen

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa Europy w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.

  Alexander Dale Oen (ur. 21 maja 1985 w Øygarden, zm. 30 kwietnia 2012 w Flagstaff) – norweski pływak, mistrz świata z Szanghaju, wicemistrz olimpijski z Pekinu, brązowy medalista mistrzostw świata na basenie 25 m i mistrz Europy na długim basenie w wyścigu na 100 m stylem klasycznym. Zmarł w wyniku zatrzymania akcji serca.

  30. Mistrzostwa Europy w Pływaniu pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) odbyły się w dniach 4 - 15 sierpnia 2010 roku w Budapeszcie.14. Mistrzostwa Świata w Pływaniu - zawody organizowane przez Światową Federację Pływacką (FINA), które odbyły się w dniach 16–31 lipca 2011 roku w Szanghaju (Chiny).

  Sukcesy[]

  ]

  ]

 • 2011 Szanghaj - Gold medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • ]

 • 2006 Szanghaj - Bronze medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • ]

 • 2006 Budapeszt - Silver medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • 2008 Eindhoven - Gold medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • 2008 Eindhoven - Silver medal with cup.svg (200 m klasycznym)
 • 2008 Eindhoven - Silver medal with cup.svg (50 m klasycznym)
 • 2010 Budapeszt - Gold medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • 2010 Budapeszt - Silver medal with cup.svg (200 m klasycznym)
 • ]

 • 2006 Helsinki - Bronze medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • 2011 Szczecin - Bronze medal with cup.svg (50 m klasycznym)
 • 2011 Szczecin - Gold medal with cup.svg (100 m klasycznym)
 • Przypisy

  1. Mistrz świata w pływaniu Alexander Dale Oen nie żyje (pol.). Sport.pl. [dostęp 1 maja 2012].
  2. Alexander Dale Oen Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 1 maja 2012].
  3. Nie żyje pływacki mistrz świata. Miał 26 lat (pol.). eurosport.pl. [dostęp 1 maja 2012].

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil zawodnika na stronie norweskiej federacji [dostęp 1 maja 2012].
 • Rekordy życiowe zawodnika [dostęp 1 maja 2012].
 • Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  28. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Budapeszcie (Węgry), pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od dnia 26 lipca do 6 sierpnia. Oprócz zawodów pływackich na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w pływaniu długodystansowym na otwartym akwenie, skokach do wody i pływaniu synchronicznym.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  29. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Eindhoven (Holandia) pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od 13 do 24 marca. Oprócz zawodów pływackich na krytym basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali w skokach do wody i pływaniu synchronicznym.
  Mistrzostwa Europy w pływaniu znane też jako mistrzostwa Europy w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe niż rozgrywane corocznie mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.