Alexander Cameron Rutherford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Cameron Rutherford (ur. 2 lutego 1857, zm. 12 czerwca 1941) – kanadyjski prawnik i polityk. Premier prowincji Alberta.

Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Urodził się w miejscowości Osgoode, położonej w Carleton County w prowincji Ontario. Jego rodzice, James Rutherford i Elizabeth Cameron, przybyli do Kanady z Aberfeldy w Szkocji w 1855. Byli baptystami. Chodził do szkół publicznych w Ontario. Ukończył Woodstock College. W 1881 na McGill University uzyskał podwójny bakalaureat (Bachelor of Arts i Bachelor of Civil Law). Pracował w spółce Hodgkins, Kidd, and Rutherford. W 1885 uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Terytoria Północno-Zachodnie (ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest lub TNO) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami: Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan. Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym.

W 1888 ożenił się z Marthą (zwaną Mattie) Birkett, córką Williama i Elizabeth Birkettów z Ottawy. Miał z nią trójkę dzieci: Cecila Alexandra, Hazel Elizabeth i Marjorie Cameron.

Po tym, jak przeniósł się do miejscowości Strathcona w Terytoriach Północno-Zachodnich, został wybrany do North-West Legislative Assembly (Zgromadzenie Legislacyjne Terytoriów Północno-Zachodnich). Funkcję tę sprawował w latach 1902-1905. W 1905 wszedł w skład pierwszego rządu prowincji jako premier, skarbnik i minister edukacji. Jego administracja postawiła sobie za cel upowszechnienie edukacji, telefonii i rozwój sieci kolejowej. W 1906 wydał postanowienie o utworzeniu Uniwersytetu Alberty. W dowód uznania dla pracy na rzecz szkolnictwa otrzymał doktorat honorowy University of Toronto. Urząd premiera złożył w 1910. Po zakończeniu kariery politycznej wrócił do zawodu prawnika. Był też kanclerzem Uniwersytetu Alberty. Jego biblioteka wchodzi w skład księgozbioru uczelni.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biography of Alexander Cameron Rutherford (ang.). archives.library.ualberta.ca. [dostęp 2018-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-18)].
  2. The Honourable Alexander C. Rutherford, KC, 1905-10 (ang.). assembly.ab.ca. [dostęp 2018-05-08].
  3. Alexander Cameron Rutherford (ang.). findagrave.com. [dostęp 2018-05-08].
  4. Alexander Cameron Rutherford (ang.). thecanadianencyclopedia.ca. [dostęp 2018-05-08].
Ottawa – stolica i czwarte pod względem wielkości miasto Kanady; położone we wschodniej części prowincji Ontario, na południowym brzegu rzeki Ottawa. Aglomeracja stołeczna, z Gatineau na północnym brzegu Ottawy, ma 1 146 790 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Jim Watson.Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.
Warto wiedzieć że... beta

Baptyzm – nurt chrześcijaństwa należący do protestantyzmu, akcentujący indywidualizm w relacji do Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego. Zbawienie nie jest według baptystów osiągalne na podstawie uczynków, lecz jedynie łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z grzechu poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału kościoła i państwa. Większość baptystów reprezentuje ewangelikalne chrześcijaństwo, choć istnieją także nieliczne wyznania baptystyczne przynależące do liberalnego nurtu protestantyzmu.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Aberfeldy (gael.: Obar Pheallaidh) – miasto (pierwotnie burgh, czyli autonomiczna jednostka występująca tylko w Szkocji, niekoniecznie miasto) w hrabstwie Perth and Kinross w Szkocji, nad rzeką Tay.
Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
University of Toronto – główny uniwersytet w mieście Toronto, także całej kanadyjskiej prowincji Ontario. Największy uniwersytet w Kanadzie, ma ponad 60 tys. studentów, rozlokowanych na trzech kampusach, głównym w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych na przedmieściach Toronto, w Scarborough i Mississauga.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama