• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alex James

  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Alex Wilson James (ur. 14 września 1901 w Lanarkshire, zm. 1 czerwca 1953 w Londyn) – szkocki piłkarz.

  Mierzący niecałe 160 centymetrów ofensywny pomocnik był jednym z kluczowych piłkarzy ekipy Arsenal F.C., która w latach 30. kilkakrotnie zdobywała mistrzostwo. W 1939 roku James przyjechał do Polski. Na zaproszenie PZPN-u przez 6 tygodni pomagał ówczesnemu selekcjonerowi Józefowi Kałuży prowadzić treningi. Spotkał się także z innymi polskimi trenerami, pokazując im nowoczesne metody treningowe.

  Lanarkshire (gael. Siorrachd Lannraig, scots Lanrikshire) – hrabstwo historyczne w południowo-środkowej Szkocji, położone w dorzeczu rzeki Clyde. Nazwa hrabstwa pochodzi od miasta Lanark, dawnej stolicy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

  Statystyki na National Football Teams (ang.)

  Przypisy

  1. Rok 1939. wielkapolonia.pl. [dostęp 2011-07-31].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).
  Józef Ignacy Kałuża (ur. 11 lutego 1896 w Przemyślu, zm. 11 października 1944 w Krakowie) – polski piłkarz (środkowy napastnik), trener i działacz sportowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.