• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alessio Boni

  Przeczytaj także...
  Wojna i pokój (ang. War and Peace) – czteroodcinkowy miniserial telewizyjny zrealizowany na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Film został wyprodukowany przez brytyjską telewizję BBC, niemiecką telewizję ZDF, francuską telewizję France2, włoską telewizję RAI, rosyjską telewizję Rossija, hiszpańską telewizję TVE i polską telewizję Polsat, która również otrzymała prawa emisji na terenie Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.Ajschylos, Aischylos z Eleusis, Eschyl (gr. Αἰσχύλος Aischýlos), (ur. 525 p.n.e. w Eleusis, zm. 456 p.n.e. na Sycylii) – jeden z najwybitniejszych (obok Sofoklesa i Eurypidesa) tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej - wprowadził na scenę drugiego aktora, przyczynił się do rozwoju dialogu i akcji scenicznej, ograniczył rolę chóru, wprowadził do tragedii akcję dziejącą się poza sceną.
  Turysta (ang. The Tourist, 2010) – amerykańsko-francuski thriller w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

  Alessio Boni (ur. 4 lipca 1966 roku w Sarnico, w prowincji Bergamo) – włoski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

  Życiorys[]

  Urodził się jako drugi z trojga synów, ma dwóch braci – starszego Marco i młodszego Andreę. Debiutował na scenie 1988 roku w spektaklu Siedmiu przeciw Tebom (Sette contro Tebe) Ajschylosa. Wystąpił potem w przedstawieniach: Nieprawidłowa droga miłości/Brucia amore brucia (Amarsi male, 1989), Ćwiczenia stylistyczne (Esercizi di stile, 1990) Raymonda Queneau, Obieżyświat (Il giramondo, 1991) Aphry Behn, Hamlet (Dalla tavola della mia memoria Amleto, 1992) Szekspira, Małe nieporozumienia (Piccoli equivoci, 1992) Claudio Bigagli, Szkoła rzymska (Scuola Romana, 1994) Enzo Siciliano, Peer Gynt (1995) Henryka Ibsena i Skąpiec (L'avaro, 1996) Moliera. W 1992 roku ukończył Accademia Nazionale d'Arte Drammatica Silvio D'Amico. Spróbował także swoich sił jako reżyser spektakli Labirynt Orfeusza (Il labirinto di Orfeo, 1993) i Teby wierszem (Verso Tebe, 1993).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Raymond Queneau (ur. 21 lutego 1903 w Hawrze, zm. 25 października 1976 w Paryżu) – francuski poeta, powieściopisarz i eseista. Jeden z prekursorów postmodernizmu, współzałożyciel eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo, autor tekstów popularnych piosenek oraz maszyny produkującej sonety. Należał do Akademii Goncourtów, był także dyrektorem Encyklopedii Plejady wydawnictwa Gallimard, a jako Satrapa należał do Kolegium Patafizyki. Jego imieniem i nazwiskiem nazwano jedną z paryskich stacji metra.

  Po udziale w telewizyjnym filmie Czarownik (Il Mago, 1990) u boku Anthony'ego Quinna, pojawił się po raz pierwszy na dużym ekranie w thrillerze Perwersyjna gra (Gioco perverso, 1991). Popularność przyniosła mu postać Marca Oberona w serialu Zauroczenie (Incantesimo, 1998) i jego dwóch sequelach z 2000 i 2001 roku. Zagrał potem rolę księcia Andrieja Bolkońskiego w miniserialu Lux Vide Wojna i pokój (War and Peace, 2007) oraz wcielił się w tytułowego włoskiego malarza okresu baroku Michelangelo Merisi da Caravaggio w biograficznym filmie telewizyjnym Caravaggio (2007).

  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.

  Filmografia[]

  ]

 • 2010: Turysta (The Tourist) jako Sierżant Cerato
 • 2008: Sanguepazzo jako partyzant "Taylor"
 • 2006: Pożegnalny pocałunek (Arrivederci amore, ciao) jako Giorgio Pellegrini
 • 2006: Tajna podróż (Viaggio segreto)
 • 2005: Bestia w sercu (La Bestia nel cuore) jako Franco
 • 2005: Jeżeli się urodziliście, już nie musicie się ukrywać (Quando sei nato non puoi più nasconderti) jako Bruno
 • 2005: Non aver paura jako Franco
 • 2004: Najlepsza młodość (La Meglio gioventù) jako Matteo Carati
 • 2000: Senza paura jako Marco
 • 1991: Gioco perverso
 • ]

 • 2007: Caravaggio jako Caravaggio
 • 2005: La Caccia jako Lorenzo
 • 2004: Cime tempestose jako Heathcliff
 • 2004: Vite a perdere jako Pino
 • 2002: Tamta kobieta (L'altra donna) jako Simone
 • 2002: Przekleństwo Drakuli (Dracula) jako Quincy
 • 2001: As przestworzy (L'Uomo del vento) jako Massimo Poggio
 • 1999: Alla ricerca di Sheherazade jako Mauro Dejana
 • 1996: Dopo la tempesta
 • 1990: Il Mago
 • ]

 • 2007: Wojna i pokój (War and Peace) jako książę Andriej Bolkonsky
 • 2001: Zauroczenie 4 (Incantesimo 4) jako Marco Oberon
 • 2000: Zauroczenie 3 (Incantesimo 3) jako Marco Oberon
 • 1999: Pepe Carvalho jako Mauro Dejana
 • 1999: Mai con i quadri
 • 1998: Zauroczenie (Incantesimo) jako Doktor Marco Oberon
 • 1998: La Donna del treno jako Mino Tonelli
 • 1997: Kapłan do akcji (Un Prete tra noi) jako Giann
 • Linki zewnętrzne[]

 • Alessio Boni w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alessio Boni w bazie filmweb.pl
 • Anthony Quinn, właśc. Antonio Rudolfo Oaxaca Quinn (ur. 21 kwietnia 1915 w Chihuahua, zm. 3 czerwca 2001 w Bostonie) – aktor amerykański pochodzenia meksykańsko-irlandzkiego, malarz i rzeźbiarz.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Aphra Behn (ur. 10 lipca 1640 roku w Wye, w hrabstwie Kent – zm. 16 kwietnia 1689) – angielska pisarka, poetka i autorka dramatyczna. Była jedną z pierwszych powszechnie znanych wysoko cenionych i wpływowych angielskich literatek. Tworzyła w epoce restauracji monarchii, czyli początkowej fazie oświecenia, bezpośrednio po wojnie domowej. Wiadomości o jej życiu, zwłaszcza prywatnym są niepewne. Używała nazwiska męża, który najprawdopodobniej był holenderskim kupcem. Po jego śmierci znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wykonywała nawet misje wywiadowcze dla króla Karola II, który jednak nie był skłonny do wypłacenia jej obiecanego wynagrodzenia. W roku 1668 Aphra Behn znalazła się w więzieniu za długi. Okoliczności jej zwolnienia nie są jasne. Pewne jest jednak, ze pisarka postanowiła nie być już odtąd od nikogo zależna. Oddała się pracy literackiej, a w szczególności pisaniu dla londyńskiej sceny. Po reaktywacji teatrów, zamkniętych za rządów purytanów, przedstawienia były jedną z najpopularniejszych rozrywek, a dostarczanie tekstów okazało się dochodowym zajęciem. Twórczość dramatopisarska zapewniła autorce bezpieczeństwo finansowe i pozwoliła jej żyć z literatury.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Siedmiu przeciw Tebom (gr. Ἑπτὰ ἐπὶ Θήϐας Heptá epí Thḗbas) – w mitologii greckiej wyprawa siedmiu wodzów w obronie praw do tronu Polinika, który walczył ze swoim bratem Eteoklesem. W wyprawie uczestniczyli:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.