• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alessandro Dordi

  Przeczytaj także...
  Zbigniew Adam Strzałkowski (ur. 3 lipca 1958 w Zawadzie, zm. 9 sierpnia 1991 w Pariacoto w Peru) – polski duchowny, franciszkanin konwentualny, misjonarz, męczennik, Sługa Boży.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Aleksander Dordi Negroni (. Alessandro (Sandro) Dordi Negroni, ur. 22 stycznia 1931 w Gromo, zm. 25 sierpnia 1991 w okolicach Vinzos Region Ancash) – włoski prezbiter katolicki, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodził z wielodzietnej rodziny. Był członkiem wspólnoty misyjnej Paradiso. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Adriano Bernareggi 12 czerwca 1954 roku, następnie został wysłany do rejonu Polesine dotkniętego powodzią. Od 1966 do 1979 pracował z włoskimi imigrantami jako ksiądz-robotnik w Le Locle w Szwajcarii.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Od 1980 roku realizował powołanie, prowadząc działalność misyjną na terenie peruwiańskiej diecezji Chimbote.

  25 sierpnia 1991 roku został zastrzelony przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 9 sierpnia 1996 na szczeblu diecezjalnym w Chimbote w Peru. 3 lutego 2015 papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o męczeństwie zamordowanych. Promulgowanie dekretu o męczeństwie jest równoznaczne z nadaniem tytułu Czcigodnego Sługi Bożego. 13 lutego 2015 podczas spotkania franciszkanów z peruwiańskiej delegatury zdecydowano, aby 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru odbyła się beatyfikacja Alessandro Dordiego oraz Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Odtąd przysługuje mu tytuł błogosławionego. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 25 sierpnia (dies natalis).

  Diecezja Chimbote – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Peru, w metropolii Trujillo. Została erygowana 1962 roku.25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 5 grudnia 2015 r. beatyfikacja męczenników w Peru (pol.). OFMCONV. [dostęp 2015-05-09].
  2. Beato Alessandro Dordi. santiebeati.it. [dostęp 2015-05-09].
  3. Na ołtarze: abp Romero i polscy franciszkanie. Gość Niedzielny, 2015-02-03. [dostęp 2015-05-09].
  4. Peru: Polscy misjonarze beatyfikowani. deon.pl. [dostęp 2015-12-05].
  5. Blessed Aleksandro Dordi (ang.). catholicsaints.info.
  6. Polscy misjonarze ogłoszeni błogosławionymi. wiara.pl. [dostęp 2015-12-05].
  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych (Congregatio de Causis Sanctorum) – zwana jest również Kongregacją Do Spraw Świętych, wchodzi w skład aparatu administracyjnego Kurii Rzymskiej i jest jedną z dziewięciu kongregacji działającej przy Stolicy Apostolskiej. Do jej spraw należy piecza nad procesami kanonizacyjnymi i beatyfikacyjnymi. Rozpatruje wnioski o beatyfikację i kanonizację, a następnie bada przebieg życia i pisma kandydatów, weryfikuje i zabezpiecza relikwie. Do jej obowiązków należy również dokładne sprawdzenie i zbadanie cudów, jakie stać się miały za przyczyną osób, które miały zostać kanonizowane. Kongregacja składa się z trzech sekcji, określonych konstytucją :
  Region Ancash – region na północy Peru. Od północy graniczy z regionem La Libertad, Huánuco i Pasco na wschodzie, oraz z Lima na południu i Pacyfikiem na zachodzie. Stolicą regionu Ancash jest miasto Huaraz, natomiast największym miastem i portem - Chimbote. Nazwa regionu pochodzi z języka keczua, co oznacza niebieski.
  Michał Tomaszek (ur. 23 września 1960 w Łękawicy, zm. 9 sierpnia 1991 w Pariacoto w Peru) – polski duchowny franciszkanin konwentualny, misjonarz, męczennik, sługa Boży.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Le Locle – miasto w Szwajcarii, w kantonie Neuenburg, położone w górach Jury, kilka kilometrów od francuskiej granicy. W czerwcu 2009 roku wpisane wraz z pobliskim miastem La Chaux-de-Fonds na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fakt ten związany jest z wielkim wkładem miast w rozwój szwajcarskiego i światowego zegarmistrzostwa.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.