• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleran

  Przeczytaj także...
  Septymania (łacina: Septimania) – kraina historyczna w południowej Francji między Garonną a Rodanem i Sewennami a Pirenejami. W starożytności stanowiła część rzymskiej prowincji Gallia Narbonensis. Za panowania Augusta miejsce osiedlenia weteranów VII Legionu, od 462 roku w królestwie Wizygotów, przejściowo zajęta przez Maurów, następnie w monarchii Karolingów, w której stanowiła część Akwitanii, od IX wieku w obrębie hrabstwa Tuluzy.Pepin II, zwany Młodszym (ur. 823, zm. po 864 w Senlis), król Akwitanii z dynastii Karolingów. Najstarszy syn króla Akwitanii Pepina I i Ingeltrudy, córki Teudeberta, hrabia Madrie, wnuk cesarza Ludwika Pobożnego.
  Narbona (fr. Narbonne oksytański Narbona, łac. Narbo) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Aude.

  Aleran, Adelramn (ur. przed 800, zm. prawdopodobnie 852) – frankijski możny, hrabia Barcelony od około 848 do 852, także hrabia Roussillon i Empúries oraz margrabia Septymanii razem z Isembartem od ok. 849/850 roku, prawdopodobnie także hrabia Troyes.

  W 820 roku był missus dominicus w Nursji w Italii. W 837 jako hrabia (prawdopodobnie Troyes) wsparł budowę klasztoru w Montiéramey. Być może w 848 roku lub wcześniej został już wyznaczony przez Karola II Łysego jako hrabia barceloński, choć poprzednik Sunifred I zmarł w roku 849. Aleran był wierny Karolowi II w przeciwieństwie do Wilhelma z Septymanii, który na niejasnych podstawach został faktycznym władcą Barcelony około 848 i wygnał sojuszników Karola II. W 849 król zachodniofrankijski razem z Aleranem skutecznie oblegał Tuluzę, skąd wypędził Pepina II Akwitańskiego, a następnie pomaszerował do Narbonne, gdzie poczynił nadania na rzecz Alerana i Isenbarta. Mieli oni odzyskać dla monarchy kontrolę nad tą częścią królestwa. Rok później Wilhelm schronił się w Barcelonie, jednak tam dopadły go siły wierne królowi i zabiły. Jednak wówczas władzy Alerana zaczęli zagrażać muzułmanie, którzy w 851 oblegli i obrabowali miasto. Hrabia zginął prawdopodobnie w bitwie z nimi w roku 852. W tym samym roku po pokonaniu Pepina II Karol II ustanowił hrabią Barcelony Odalryka.

  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.Missus dominicus (łac. posłaniec panującego, czasem zwany nuntius, l. mng. missi dominici) - urzędnik w państwie cesarstwie Franków, kontrolujący administrację prowincjonalną. Swą władzę sprawował w tzw. "okręgu inspekcyjnym" (łac. missaticum lub advocatio). Instytucja ta ustanowiona została przez Karola Wielkiego.

  Prawdopodobnie był żonaty z Wildrut, z którą miał syna Alerana II (zm. po 885), hrabiego Laon.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Isembart, także Isembard, Isembert (ur. zapewne 815/830, zm. po 881) – burgundzki możny, hrabia Barcelony od 848 lub 851 do 852, także hrabia Roussillon i Empúries oraz margrabia Septymanii razem z Aleranem od ok. 849/850 roku, samodzielny hrabia Autun od 853 do 858.
  Karol II Łysy (ur. 13 czerwca 823, zm. 5 października lub 6 października 877) – król zachodniofrankijski od 843, król Italii od 876, cesarz rzymski od 875, syn Ludwika I Pobożnego (778-840), pierwszy z dynastii Karolingów francuskich.
  Laon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Pikardia, w departamencie Aisne. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 26 490 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 630 osób/km² (wśród 2293 gmin Pikardii Laon plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 7.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.