• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksiej Sorokin

  Przeczytaj także...
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Woschod 1 (ros. Восход 1) – radziecki załogowy lot kosmiczny; pierwszy w historii wieloosobowy lot kosmiczny; pierwsze w historii miękkie lądowanie powrotnej kapsuły załogowej; pierwszy lot kosmiczny bez skafandrów; ustanowił ówczesny rekord wysokości lotu załogowego (336 km); pierwszy lot w ramach programu Woschod. Załogę stanowiło trzech Rosjan: Władimir Komarow, Konstantin Fieoktistow i Boris Jegorow. Załoga leciała bez skafandrów z powodu braku miejsca na systemy podtrzymywania życia. W czasie lotu kosmonauci mieli objawy choroby lokomocyjnej.

  Aleksiej Wasiljewicz Sorokin ros. Алексей Васильевич Сорокин, (ur. 30 marca 1931 w miejscowości Dobroje, obwód kurski ZSRR, zm. 11 stycznia 1976 w Gwiezdnym Miasteczku) – radziecki podpułkownik służb medycznych, członek korpusu kosmonautów.

  Władimir Michajłowicz Komarow (ros. Владимир Михайлович Комаров, ur. 16 marca 1927 w Moskwie, zm. 24 kwietnia 1967) – radziecki kosmonauta, inżynier, pułkownik lotnictwa. Dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego. Boris Borisowicz Jegorow, ros. Борис Борисович Егоров, ur. 26 listopada 1937 w Moskwie, zm. 12 września 1994 tamże) – lekarz specjalizujący się w medycynie kosmicznej, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

  W 1951 w obwodzie kurskim ukończył szkołę podstawową, a później został słuchaczem Kurskiego Instytutu Medycyny. W czerwcu 1955, po skończonych studiach dostał powołanie do wojska. Naukę kontynuował w Saratowskim Instytucie Medycyny. Po zakończeniu nauki, pod koniec września 1957, Sorokin trafił do pułku lotniczego, gdzie służył w szpitalu wojskowym. Na początku 1962 został lekarzem batalionu. W maju 1963 został skierowany do Centrum Przygotowań Kosmonautów, gdzie był lekarzem-specjalistą. W kwietniu 1964 wziął udział w naborze kandydatów do lotu w kosmos na trzymiejscowym statku kosmicznym Woschod. Pomyślnie przeszedł badania w Centralnym Wojskowym Naukowo-Badawczym Szpitalu Lotnictwa (ЦВНИАГ) i otrzymał zezwolenie na udział w treningu specjalistycznym. 26 maja 1964 komisja prowadząca nabór wybrała kandydaturę Sorokina do dalszego szkolenia w charakterze lekarza w załodze statku Woschod. Od czerwca do września 1964 przygotowywał się do lotu razem z innymi kosmonautami a później, od lipca 1964, w załodze dublerów razem z Władimirem Komarowem i Konstantinem Fieoktistowem. Gdy trenujące załogi zamieniono miejscami Soroki ponownie trafił do ekipy dublerów ale tym razem z Borysem Wołynowem i Gieorgijem Katysem. 12 października 1964 w czasie startu statku kosmicznego Woschod Soroki był dublerem Borisa Jegorowa. Po zakończonej misji Woschoda 1 Sorokin powrócił do poprzedniej pracy. Zajmował się medycyną kosmiczną. Od 1969 kierował jednym z laboratoriów 1. Instytutu Naukowo-Badawczego Centrum Przygotowań Kosmonautów. Uczestniczył we wprowadzeniu do użytku pierwszej radzieckiej wirówki przeciążeniowej CF-7 (ЦФ-7) oraz w opracowywaniu nowych metodyk badań i treningów kosmonautów właśnie na takiej wirówce. Był współautorem kilku prac naukowych, z których część była niejawna.
  Zmarł 11 stycznia 1976 w wyniku powikłań po ostrym obustronnym zapaleniu płuc. Pochowany został na cmentarzy Leoniach w obwodzie moskiewskim.

  Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • alfabetyczna lista kosmonautów
 • grupy i oddziały kosmonautów
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • spacefacts.de (ang.)
 • Borys Walentinowicz Wołynow (ros. Борис Валентинович Волынов; ur. 18 grudnia 1934 roku w Irkucku (obecnie Federacja Rosyjska)) – radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.Gwiezdne Miasteczko (ros. Звёздный городо́к, Zvyozdny gorodok) – potoczna nazwa obszaru w obwodzie moskiewskim, która od 1960 r. jest siedzibą dla Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. Ma na celu szkolenie i przygotowanie rosyjskich kosmonautów do misji kosmicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gieorgij Pietrowicz Katys (ros. Георгий Петрович Катыс; ur. 31 sierpnia 1926 w Moskwie) – radziecki kosmonauta.
  Konstantin Pietrowicz Fieoktistow, ros. Константин Петрович Феоктистов (ur. 7 lutego 1926 w Woroneżu - zm. 21 listopada 2009 w Moskwie) – radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.
  Medycyna kosmiczna – dziedzina medycyny wyłoniona z medycyny lotniczej, zajmująca się wpływem podróży kosmicznych na organizm i psychikę człowieka, na zachowanie astronautów i ich zdolność do pracy. Badania prowadzone są w warunkach laboratoryjnych, polowych i w statkach kosmicznych. Medycyną kosmiczną zajmują się przeważnie specjaliści medycyny lotniczej. Za twórcę medycyny kosmicznej uważany jest Hubertus Strughold.
  Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:
  Woschod (ros. Восход, wschód - zjawisko astronomiczne) – seria radzieckich załogowych statków kosmicznych, będących modyfikacją poprzedniej serii Wostok (ros. wschód - strona świata). Były pierwszymi pojazdami kosmicznymi zabierającymi na pokład więcej niż jednego kosmonautę.
  Obwód moskiewski (ros. Московская область, potocznie Подмосковье – czyt. Podmoskowje) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona w zachodniej części kraju, dokoła stolicy państwa – Moskwy, która jednak w skład obwodu nie wchodzi i stanowi odrębny podmiot Federacji.
  Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina (Российский Государственный Научно-Исследовательский Испытательный Центр Подготовки Космонавтов (РГНИИЦПК) им. Ю. А. Гагарина; Yuri Gagarin Cosmonauts Training Center – GCTC) – ośrodek szkoleniowy przygotowujący kosmonautów rosyjskich oraz kosmonautów pochodzących z innych krajów biorących udział w lotach rosyjskimi statkami kosmicznymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.