• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksiej Kisielow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.
  Zbigniew Pietrzykowski (ur. 4 października 1934 w Bestwince) – polski bokser, czterokrotny mistrz Europy, trzykrotny medalista olimpijski, trener, poseł na Sejm II kadencji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Aleksiej Iwanowicz Kisielow (ros. Алексей Иванович Киселёв; ur. 17 marca 1938 w Moskwie, zm. 19 czerwca 2005 tamże) – radziecki bokser i trener bokserski, działacz sportowy.

  AIBA, International Boxing Association (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu; skrót pochodzi od dawnej oficjalnej nazwy w języku francuskim − Association Internationale de Boxe Amateur) − międzynarodowa federacja sankcjonująca i organizująca zawody w boksie amatorskim z siedzibą w Lozannie. Jej członkami są 194 krajowe związki i stowarzyszenia bokserskie (w tym Polski Związek Bokserski). Od 2006 roku prezydentem AIBA jest Tajwańczyk dr Wu Ching-Kuo.Fédération Internationale du Sport Universitaire, FISU (pl. Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego) – organizacja międzynarodowa założona w 1949.

  Był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim: podczas igrzysk w Tokio (1964) wywalczył srebrny medal w wadze półciężkiej (w półfinale pokonał Zbigniewa Pietrzykowskiego, a na olimpiadzie w Meksyku (1968) w wadze średniej (w ćwierćfinale wygrał z Wiesławem Rudkowskim).

  Był też wicemistrzem Europy z Rzymu w 1967.

  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).XVII Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 25 maja - 2 czerwca 1967 w Rzymie. Startowało 171 uczestników z 26 państw, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.

  Po zakończeniu kariery sportowej był dwukrotnie trenerem radzieckiej bokserskiej kadry narodowej (1969-1970 i 1976-1980), a następnie działaczem AIBA i EABA.

  Od 1993 był przewodniczącym Rosyjskiej Federacji Sportu Studenckiego. Wchodził w skład Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU).

  Był pracownikiem naukowym Państwowego Instytutu Technicznego im. Baumana w Moskwie.

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.Wiesław Ksawery Rudkowski (ur. 17 listopada 1946 w Łodzi, zm. 13 lutego 2016 w Warszawie) – polski bokser, wicemistrz olimpijski i mistrz Europy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wyniki olimpijskie Kisielowa na stronie sports-reference.com
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.