• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksiej Kazem-Bek

  Przeczytaj także...
  Kazański Uniwersytet Państwowy – szkoła wyższa założona w 1804 roku w Kazaniu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów i znajduje się w centrum miasta nad brzegiem Wołgi.Privatdozent – termin oznaczający w krajach niemieckojęzycznych specyficzną pozycję pracownika naukowego, który po uzyskaniu stopnia doktora uzyskał habilitację, a nie został zatrudniony na żadnym uniwersytecie na stanowisku profesora. Instytucja Privatdozentów pojawiła się w Prusach na początku XIX wieku.
  Objaw Kazem-Beka, zespół Kazem-Beka – objaw w badaniu przedmiotowym opisany po raz pierwszy przez Aleksieja Kazem-Beka, charakterystyczny dla tętniaka przedniej ściany lewej komory serca. Polega on na obecności tętnienia widocznego na obszarze o średnicy 5–6 cm, w drugim oraz trzecim międzyżebrzu w linii przymostkowej lewej, a także przyśrodkowo od uderzenia koniuszkowego serca, przy jednoczesnym wyczuwalnym małym tętnie na obu tętnicach promieniowych. Objaw jest obserwowany kilka dni po rozległym zawale serca powikłanym tętniakiem przedniej ściany lewej komory serca. Widoczny jest najlepiej, gdy leżącego na plecach pacjenta obserwuje się stojąc po jego prawej stronie lub za jego głową.

  Aleksiej Nikołajewicz Kazem-Bek (ros. Алексей Николаевич Казем-Бек, ur. 1859, zm. 1919) – rosyjski lekarz.

  Studiował medycynę na Uniwersytecie w Kazaniu. Ukończył studia w 1883 roku, po czym pracował na uczelni u Winogradowa. W 1887 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych, potem był Privatdozentem w wydziale diagnostyki. Od 1894 do 1904 roku stał na czele katedry diagnostyki, a od 1904 do 1916 katedry terapii. Był założycielem ligi przeciwgruźliczej. Opisał tzw. objaw (zespół) Kazem-Beka.

  Linki zewnętrzne[]

 • Alexei Nicolaevich Kazem-Beck w bazie Who Named It (ang.)
 • КАЗЕМ-БЕК Алексей Николаевич. [dostęp 2012-12-02]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.