• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksiej Jufkin

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Aleksiej Nikołajewicz Jufkin (ros. Алексе́й Никола́евич Ю́фкин; ur. 11 stycznia 1986 w Sarańsku) – rosyjski sztangista, wicemistrz świata, trzykrotny medalista mistrzostw Europy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.90. Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów odbywały się od 11 do 17 kwietnia 2011 w Kazaniu (Rosja). Kobiety rywalizowały w nich po raz czternasty.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 2006 roku, kiedy na mistrzostwach świata juniorów w Hangzhou zdobył brązowy medal w wadze średniej (do 77 kg). Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach Europy w Lignano Sabbiadoro zajął trzecie miejsce w tej samej kategorii, przegrywając tylko ze swym rodakiem Olegiem Pieriepieczenowem i Arą Chaczatrianem z Armenii. Następnie zdobywał złote medale w wadze lekkociężkiej (do 85 kg) podczas mistrzostw Europy w Bukareszcie w 2009 roku i mistrzostw Europy w Kazaniu dwa lata później. W międzyczasie wywalczył srebrny medal na mistrzostwach świata w Antalyi. W zawodach tych rozdzielił na podium Polaka Adriana Zielińskiego i Siarhieja Łahuna z Białorusi. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

  Siarhiej Łahun białorus. Сяргей Лагун (ur. 27 maja 1988, zm. 22 kwietnia 2011 w Nowopołocku) – białoruski sztangista, wicemistrz świata.Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie IWF (ang.)
 • Profil na stronie Database Weightlifting (niem.)
 • 88. Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 4 do 12 kwietnia 2009 w stolicy Rumunii, Bukareszcie. Kobiety brały udział w mistrzostwach po raz dwunasty.Adrian Edward Zieliński (ur. 28 marca 1989 w Nakle nad Notecią) – polski sztangista, mistrz olimpijski z Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w podnoszeniu ciężarów w wadze do 85 kg, mistrz świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  78. Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów – zawody sportowe, które odbyły się od 17 do 26 września 2010 roku w tureckim mieście Antalya. Kobiety startowały w mistrzostwach po raz 21.
  87. Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów - zawody sportowe, które odbyły się od 11 do 20 kwietnia 2008 w Lignano Sabbiadoro (Włochy).
  Ara Chaczatrian (orm. Արա Խաչատրյան, ur. 1 stycznia lub 13 września 1982) – ormiański sztangista, medalista mistrzostw świata, trzykrotny wicemistrz Europy.
  Sarańsk, ros. Саранск – stolica Republiki Mordwińskiej – jednego z podmiotów Federacji Rosyjskiej. Miasto zamieszkuje około 301 tys. osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.082 sek.