• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksas I

  Przeczytaj także...
  Jerycho (arab. أريحا, hebr. יריחו) – arabskie miasto położone w Judei, we wschodniej części Palestyny, ok. 9 km na zachód od rzeki Jordan i ok. 10 km na północny zachód od północnego krańca Morza Martwego. Miasto znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.Herod Wielki (Herodes Magnus), czasami w literaturze opisywany jako Herod (II) Wielki (ur. 73 lub w 72 roku p.n.e., zm. 4 roku p.n.e.) – syn Idumejczyka Antypatra i Nabatejki Kypros. Od roku 47 p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca, a od 46 r. p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii z ręki Sekstusa Cezara. W latach 37 - 4 p.n.e. król Judei z łaski Rzymu.
  Jerzy Janusz Ciecieląg (ur. 28 września 1971 w Staszowie) - historyk, adiunkt w Katedrze Historii Starożytnej w Instytucie Historii Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Badacz historii narodu żydowskiego w okresie hellenistycznym i rzymskim. Jest wykładowcą w katedrze Historii Starożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego.

  Aleksas I (zm. po 4 p.n.e.) - szwagier Heroda Wielkiego.

  Jego pochodzenie nie jest znane. Był zaufanym stronnikiem i przyjacielem Heroda Wielkiego Około 20 p.n.e. poślubił jego siostrę Salome I. Przypuszcza się, że dzięki temu małżeństwu został namiestnikiem Idumei. Wcześniej to stanowisko piastował poprzedni mąż Salome - Kostobar I, stracony za spiskowanie przeciwko szwagrowi.

  W 4 p.n.e. Salome i Aleksas zostali wezwani przez umierającego Heroda do wymordowania wszystkich ludzi, których kazał uwięzić na hipodromie w Jerychu. Po śmierci Heroda zdecydowali się postąpić wbrew woli zmarłego i uwolnić zebranych tam ludzi.

  Alekas miał syna Aleksasa II Kalleasa, który poślubił nieznaną z imienia córkę Salome z pierwszego małżeństwa z Józefem I.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ciecieląg Jerzy, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej, Kraków 2002, s. 40, 63-65. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.