• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksandrejon

  Przeczytaj także...
  Mariamme (w niektórych opracowaniach Mariamne), znana jako Mariamme I (ur. ok. 53 p.n.e., zm. 29/28 p.n.e.) - księżniczka żydowska z dynastii Hasmoneuszy, druga żona Heroda Wielkiego.Twierdza, forteca – ufortyfikowane miasto, gród, klasztor. Czasem jest to samodzielna budowla o charakterze obronnym. Twierdze były budowane od starożytności do czasów II wojny światowej, na stałe przebywała w nich załoga. Określenie twierdza stosowane jest także w odniesieniu do więzienia, które znajdowało się na terenie twierdzy.
  Samaria (hebr. שומרון) − ruiny starożytnego miasta położonego w Samarii, w środkowej części Izraela. Miejsce wykopalisk archeologicznych znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.
  Sartaba (Aleksandrejon)

  Aleksandrejon – jedna z fortec Heroda Wielkiego usytuowana nad Jordanem, między Judeą a Samarią, 5 km na zachód od ujścia rzeki Jabbok.

  Wznosząca się na wysokości ponad 600 m ponad Doliną Jordanu twierdza została wzniesiona przez Aleksandra Janneusza. Zdobyli ją i zniszczyli Rzymianie w 63 p.n.e. Twierdzę odbudował najmłodszy brat Heroda Wielkiego Feroras. W 30 p.n.e. na Aleksandrejonie przebywały żona Heroda Mariamme wraz ze swą matką Aleksandrą. Miały zostać zabite, w wypadku niepowodzenia Heroda w rozmowie z Oktawianem Augustem. Miało to zapobiec odrodzeniu się dynastii hasmonejskiej w Palestynie. Na wzgórzu, na którym wzniesiono fortecę, pochowani zostali: Mariamme, jej matka Aleksandra oraz dwaj synowie Heroda - Aleksander i Arystobul.

  Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.Jerycho (arab. أريحا, hebr. יריחו) – arabskie miasto położone w Judei, we wschodniej części Palestyny, ok. 9 km na zachód od rzeki Jordan i ok. 10 km na północny zachód od północnego krańca Morza Martwego. Miasto znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.

  Palestynolodzy upatrują obecnie pozostałości twierdzy w lokalizacji noszącej nazwę Karn Sartabe na północ od Jerycha. Bibliści widzą w niej również ruiny biblijnego Sartan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Klinkowski: Herod Wielki i jego epoka. Wrocław: TUM - Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, 2007, s. 81-82. ISBN 978-83-7454-068-1.
  2. Michael Grant: Herod Wielki. Warszawa: Wydawnictwo Cyklady, 2000, s. 107-108. ISBN 83-86859-51-2.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia z Aleksandrejonu
 • O fortecy na stronie angielskojęzycznej Encyklopedii żydowskiej
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Aleksander Jannaj, Aleksander Janneusz (zm. 76 p.n.e.) – król Judei i arcykapłan od 103 p.n.e. z dynastii Hasmoneuszy. Był trzecim synem Jana Hirkana I. Wstąpił na tron po śmierci swojego brata Arystobula I i wydaje się, że poślubił wdowę po nim zgodnie z prawem lewiratu, choć Flawiusz stwierdza to niewyraźnie. Najprawdopodobniej jego hebrajskie imię brzmiało Jonatan. Jest uważany za barwną postać, a w Talmudzie został przedstawiony jako niegodziwy tyran. Aleksander Jannaj i jego żona mieli duży wpływ na rozwój judaizmu Aleksander rozszerzył granice państwa Hasmoneuszy, a w 81 r. p.n.e. założył Gamlę – centralne miasto Wzgórz Golan.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sartan – miejscowość w Dolinie Jordanu, położona według Księgi Jozuego (Joz 3,16) na północ od Adama. Zgodnie z 1 Księgą Królewską (1Krl 7,46) za czasów Salomona (X wiek p.n.e.) pomiędzy Sartan a Sukkot produkowano naczynia. Odpowiadający tej wzmiance fragment z 2 Księgi Kronik (2Krn 4,17) wymienia nazwę Seredata. Zestawienie obu nazw spowodowało, że część badaczy uznała Sartan i Sareda za tę samą miejscowość, skąd pochodził syn Nebata – Jeroboam. Przeciwnicy tej teorii z jednej strony są zdania, że Sartan położony był nad Jordanen, z drugiej zaś, że Sartan jest tożsamy z Sereratem, gdzie według Księgi Sędziów (Sdz 7,22) ukryli się Midianici podczas pościgu Gedeona.
  Herod Wielki (Herodes Magnus), czasami w literaturze opisywany jako Herod (II) Wielki (ur. 73 lub w 72 roku p.n.e., zm. 4 roku p.n.e.) – syn Idumejczyka Antypatra i Nabatejki Kypros. Od roku 47 p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca, a od 46 r. p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii z ręki Sekstusa Cezara. W latach 37 - 4 p.n.e. król Judei z łaski Rzymu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Machabeusze, znani również jako: Hasmoneusze (hebr.: מכבים lub מקבים, Makabim) – judejski ród kapłański, a po powstaniu Machabeuszy – dynastia panująca w Judei (147 p.n.e.-37 p.n.e.).
  Jordan (hebr. נהר הירדן, nahar hayarden; arab. نهر الأردن, nahr al-urdun) – rzeka w Azji, na Bliskim Wschodzie, przepływająca przez Liban, Syrię, Izrael oraz Jordanię na kilku odcinkach będąc rzeką graniczną.
  Palestyna (łac. Syria Palæstina; arab. فلسطين , Filasţiinu; hebr. פלשתינה lub פַּלֶסְטִינָה, Palestina) – kraina w Azji, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.144 sek.