• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksandra Dziurosz

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Czarownice z Salem (ang. The Crucible) – dramat z 1952 r. amerykańskiego autora Arthura Millera oparty na procesach o czary, które rozegrały się w 1692 r. w miasteczku Salem.
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:

  Aleksandra Dziurosz (ur. 8 stycznia 1981) – polska tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego. Doktor habilitowana sztuki w zakresie tańca, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Ukończyła Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu w 1999r. oraz Pedagogikę Baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w 2003r. W 2007 uzyskała tytuł nauczyciela mianowanego i w tym samym roku ukończyła Podyplomowe Studia Teorii Tańca. W 2009 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec, w 2013 roku uzyskała habilitację.

  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).

  Kariera[ | edytuj kod]

  W latach 2000-2002 była tancerką w zespole Joe Alter Dance Group, w 2001 roku współpracowała z Davidem Grenke (THINGSEZISEE`M DAVID GRENKE`S DANCE/THEATRE USA).

  Występowała na licznych festiwalach tańca współczesnego m.in w Puerto Rico, na Litwie, Danii, Holandii, Czechach i Polsce.

  Pomysłodawczyni i założycielka Warszawskiego Teatru Tańca. Dla swojego zespołu stworzyła w roku 2008 spektakle: „Chopin – ex-sătŭrō” i „Trwa-nie”, w 2009 roku spektakl „Ex-it”, a w 2011 „Kontrasty”.

  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.Zbrodnia i kara (ros. Преступле́ние и наказа́ние) – powieść Fiodora Dostojewskiego napisana w 1866 i w tym samym roku opublikowana w odcinkach w czasopiśmie "Russkij Wiestnik". W formie książkowej ukazała się w 1867, a w Polsce wydano ją po raz pierwszy w latach 1887–1888.

  Choreografka i reżyserka wielu spektakli, około 120 etiud tanecznych prezentowanych na scenach teatrów polskich i zagranicznych (Teatr Wielki w Warszawie, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera na Zamku w Szczecinie, Staatstheater w Stuttgarcie, „Dimitris Vlissidis” Theater Chania-Kreta i innych): „Day by day”, „Neu-tris”, „Ecce homo”, „Życie to bajka”, „Schelest in the dark”, „The last day”, „Force majeure”, „Move with me”, „Enty”, „The rest is silence”, „Impresje na dobrze znany temat”, „Jak każdy..”, „Nudis verbis”, „Nawyk sukcesu”, „Matnia”, „Omega?”, „Wokaliza” i wielu innych.

  Chania (gr. Χανιά, wym. /xaˈɲa/) – miasto w Grecji, na północno-zachodnim wybrzeżu Krety, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Chania. Siedziba gminy Chania. W 2011 roku liczyło 53 910 mieszkańców. Jest drugim co do wielkości miastem Krety, w latach 1898–1971 jej główny ośrodek administracyjny. Teatr Wielki w Łodzi – największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek i przedstawień baletowych. Otwarty 19 stycznia 1967 roku r. Do chwili obecnej wystawiono w nim ponad 280 premier. Teatr należy do jednej z najważniejszych scen operowych w Polsce. Dyrektorem naczelnym teatru jest Wojciech Nowicki, a artystycznym – Waldemar Zawodziński.

  W 2006 zrealizowała spektakl „Homo Querens” dla Polskiego Teatru Tańca z Poznania.

  Twórczyni ruchu scenicznego w spektaklach operowym i teatralnych: Akademia Muzyczna w Warszawie: „Czarodziejski flet” (2007), Teatr Powszechny w Warszawie: „Czarownice z Salem” (2007) i „Lot nad kukułczym gniazdem” (2009), Warszawska Opera Kameralna: „Zbrodnia i kara” i „Don Juan albo ukarany libertyn” (2008), „Prometeusz” (2009). Współpracowała z reżyserami teatralnymi i operowymi: Izabellą Cywińską, Jitką Stokalską, Janem Buchwaldem, Michałem Siegoczyńskim.

  Polski Teatr Tańca (do 12 lutego 2018 działający pod nazwą Polski Teatr Tańca – Balet Poznański) – teatr założony w 1973 z inicjatywy władz miejskich (uchwała Rady Narodowej m. Poznania z dnia 13 czerwca) i środowiska artystycznego Poznania. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu – państwowa szkoła składająca się ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego i profilowanego utworzona w 1946 roku w Sosnowcu.

  Kariera naukowa[ | edytuj kod]

  Od października 2003 roku jest wykładowcą – adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie tańca współczesnego i techniki ruchu na kierunkach: Rytmika, Taniec i Podyplomowych Studiach Teorii Tańca. Od 2009 roku prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku: Choreografia i Techniki Tańca. Jako reżyser ruchu scenicznego współpracowała z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

  W latach 2003 - 2008 była nauczycielką tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie.

  Od stycznia 2008 roku prowadzi własne Studio Tańca Współczesnego działające przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

  Aleksandra Dziurosz jest również wykładowcą teatru ruchu w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki-Inspiracje (od 2003 r.) oraz nauczycielką tańca współczesnego na festiwalach i warsztatach tańca w Polsce i za granicą.

  Autorka książki pt. „Fenomen twórczości Piny Bausch” (2005).

  Stypendystka Fundacji Balet ze Szczecina (2001), Fundacji im. Pokusów z Krakowa (2002, 2003), laureatka nagrody choreograficznej Dyrektora Polskiego Teatru Tańca – Ewy Wycichowskiej (2005), w 2006 roku otrzymała stypendium dla twórców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka SoloDuo Dance Festiwal_Budapest_2009.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. taniec POLSKA [pl] - ludzie tańca - Aleksandra Dziurosz, www.taniecpolska.pl [dostęp 2019-04-14].
  2. Aleksandra Dziurosz – Centrum Sztuki Tańca w Warszawie [dostęp 2020-07-04] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • „Fenomen twórczości Piny Bausch”
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.