• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksandr Awerbuch

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  XVIII Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 6-11 sierpnia 2002 w Monachium na Stadionie Olimpijskim. W zawodach startowali zawodnicy z 47 krajów.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Aleksandr Awerbuch (hebr. אלכס אברבוך, ros. Александр Авербух, ur. 1 października 1974 w Irkucku) – izraelski lekkoatleta, skoczek o tyczce.

  Olimpiada Machabejska, Żydowskie Igrzyska Olimpijskie (Maccabiah, Makabiada) – olimpiada sportowa organizowana przez izraelską organizację Maccabi.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

  Do 1999 był dziesięcioboistą, reprezentującym Rosję, jednak zmienił obywatelstwo. Największe sukcesy osiągał już w reprezentacji Izraela w skoku o tyczce. W 1999 podczas Mistrzostw Świata w Sewilli zdobył pierwszy w karierze medal, zajmując trzecie miejsce (był to zarazem pierwszy medal Izraela w Mistrzostwach Świata). Rok później podczas Halowych Mistrzostw Europy w Gandawie zdobył złoty medal. W 2001 podczas Halowych Mistrzostw Świata w Lizbonie zajął czwarte miejsce, a podczas Mistrzostw Świata w Edmonton w tym samym roku zdobył srebrny medal, na koniec sezonu zdobył jeszcze złoty medal Uniwersjady rozegranej w Pekinie. W 2002 podczas Mistrzostw Europy w Monachium zdobył złoty medal. W 2006 podczas Mistrzostw Europy w Göteborgu obronił tytuł sprzed 4 lat. Trzykrotnie reprezentował Izrael na Igrzyskach Olimpijskich, jednak bez medalowych zdobyczy, najlepsze miejsce zanotował w Atenach (2004) kiedy to został sklasyfikowany na 8. pozycji.

  XIX Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce odbyły się w Göteborgu na stadionie Ullevi. 6 sierpnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie imprezy w centrum miasta, zaś 7 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Mistrzostwa trwały do 13 sierpnia.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Złoty medalista mistrzostw Rosji, Izraela oraz Olimpiady Machabejskiej.

  Rekordy życiowe[ | edytuj kod]

 • skok o tyczce – 5,93 (2003) rekord Izraela
 • skok o tyczce – 5,86 (2001) rekord Izraela
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Aleksandr Awerbuch w bazie World Athletics (ang.).
 • Alex Averbukh Biography and Olympic Results | Olympics at Sports-Reference.com (ang.)
 • Aleksandr Awerbuch, tilastopaja.eu [dostęp 2013-07-27] (ang.).
 • 8. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe zorganizowane przez IAAF między 3 i 12 sierpnia 2001 w Edmonton.Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) począwszy od 1983 roku. Początkowo impreza odbywała się w interwale czteroletnim jednak od czempionatu w Tokio w 1991 zawody rozgrywane są co dwa lata w latach nieparzystych (na rok po i przed igrzyskami olimpijskimi). Pod względem liczby uczestniczących w nich sportowców oraz liczby widzów śledzących zawody stanowią trzecią największą imprezę sportową na świecie po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  VIII Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce rozegrane zostały w dniach 9-11 marca 2001 w Lizbonie w Atlantic Pavillion.
  Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, IAAF (ang. International Association of Athletics Federations) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie. Do 2001 działała ona pod nazwą Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyki Amatorskiej (skrótowcem było także IAAF, od International Amateur Athletics Federation).
  7. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez IAAF na Estadio La Cartuja w Sewilli między 20 i 29 sierpnia 1999 roku.
  Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.