• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Wist

  Przeczytaj także...
  Jelcz AP-02 - przegubowy autobus miejski produkowany w seryjnie latach 1964-1967 przez polską firmę Jelcz w Jelczu (obecnie Jelczu-Laskowicach) koło Oławy.Škoda już przed wojną produkowała autobusy i ciężarówki pod nazwą 706. Pod koniec lat 40. wówczas czechosłowacka firma rozpoczęła produkcje nowych modeli o tej nazwie z nadwoziem na licencji również czechosłowackiej Karosy. Produkowano także ciężarówkę o nazwie Škoda 706 R.
  Wynalazek – rozwiązanie problemu, które w ocenie twórcy jest nowe. W systemie prawa brak definicji pojęcia „wynalazek”. Ustawa Prawo własności przemysłowej definiuje jedynie szczególne kryteria, które musi posiadać wynalazek aby mógł zostać udzielony na niego patent. Zgodnie z ustawą: patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki, na wynalazki, które są nowe (nie są częścią stanu techniki), posiadają poziom wynalazczy (nie wynikają dla wynalazcy w sposób oczywisty ze stanu techniki) i nadają się do przemysłowego stosowania.

  Aleksander Wist (ur. 22 listopada 1909, zm. 1976 w Warszawie) – technik, wynalazca i konstruktor.

  Wieloletni pracownik warszawskiej komunikacji miejskiej, w latach 1947-1974 pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, później Miejskich Zakładów Autobusowych. Był zatrudniony na stanowisku kierownika działu technicznego ds. autobusów i kierownika Zakładu Eksploatacji Autobusów „Redutowa”. Aleksander Wist był współtwórcą prototypu polskiego autobusu przegubowego, który powstał w 1963 z dwóch uszkodzonych autobusów Škoda 706 RTO MEX. Nowo powstały model otrzymał nazwę Jelcz AP-02. Podczas próbnej eksploatacji okazało się, że pojazd posiada wady konstrukcyjne. Po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych Jelczańskie Zakłady Samochodowe rozpoczęły seryjną produkcję wersji przegubowej oznaczonej jako Jelcz 021.

  Technik (gr. technikus – „kunsztowny”) – tytuł zawodowy, specjalista w zakresie odpowiedniej dziedziny wiedzy technicznej, mający zwykle średnie zawodowe wykształcenie.Jelcz – polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jelczu-Laskowicach w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku oraz marka samochodów ciężarowych i autobusów przez nie produkowanych. Od lat 50 XX wieku do 2001 roku samochody pod marką Jelcz były produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz SA (dawniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe), a następnie przez spółki zależne: Jelcz-Komponenty, Jelcz-Samochody ciężarowe i Jelcz-Autobusy. Produkcja autobusów nie jest aktualnie kontynuowana z powodu postawienia ZS Jelcz SA w stan upadłości.

  Nie był to jedyny wynalazek Aleksandra Wista, w 1975 wraz z zespołem stworzył i opatentował sygnalizator zaniżonego ciśnienia powietrza w kołach samochodowych.

  Przypisy

  1. Informator ZTM "Pamiętamy", listopad 2009 r.
  2. Wiadomości Urzędu Patentowego Nr 2, Luty 1978  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jelcz 021 – przegubowy autobus miejski produkowany w seryjnie latach 1967–1979 przez polską firmę Jelcz w Jelczu (obecnie Jelczu-Laskowicach) koło Oławy.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Redutowa - R-5 (dawniej R-6) zajezdnia autobusowa należąca do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Znajduje się przy ulicy Redutowej 27 w dzielnicy Wola.
  Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Warszawie – państwowy miejski zakład obsługujący transport zbiorowy na terenie Warszawy, działający w latach 1964-1994. W dniu 1 marca 1994 roku przedsiębiorstwo zostało podzielone na samodzielne podmioty:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.