• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Szwedek

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
  II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – jedno z liceów ogólnokształcących w Bydgoszczy, położone przy Nowodworskiej 13. Wraz z Gimnazjum nr 46 tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bydgoszczy. Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Zbigniew Kujawski.

  Aleksander Jerzy Szwedek (ur. 18 kwietnia 1940 w Bydgoszczy) – polski filolog specjalizujący się w językoznawstwie angielskim, językoznawstwie kognitywnym i analizie dyskursu.

  W 1957 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy i podjął studia na filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Wśród jego wykładowców byli Tadeusz Grzebieniowski i Jacek Fisiak. Po ukończeniu studiów w 1963 roku został zatrudniony w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego. W 1969 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Promotorem jego rozprawy, zatytułowanej The Verbs System in Beaumont and Fletcher's Works był Jacek Fisiak. W 1975 roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, gdzie do 1985 roku kierował Zakładem Filologii Angielskiej. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskał w 1976 roku na Uniwersytecie Poznańskim na podstawie rozprawy A Contrastive Analysis of Reference in English and Polish. W latach 1976-1978 był dziekanem Wydziału Humanistycznego WSP, a w okresie 1981-1982 rektorem tej uczelni.

  Lingwistyka kognitywna - paradygmat językoznawstwa zakładający, że język jest ściśle powiązany z umysłowymi procesami dotyczącymi postrzegania świata. Lingwistyka kognitywna zajmuje się przyswajaniem, gromadzeniem i wykorzystywaniem informacji; opiera się na wcześniej rozwijanej psychologii kognitywnej.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Współpracował z Uniwersytetem Gdańskim (1978-1979) i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (1982-1983). W 1985 roku przeniósł się na UMK, aby objąć stanowisko kierownika Katedry Filologii Angielskiej. Piastował je do 2001 roku. W tym czasie otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego (1988) i profesora zwyczajnego (1994) nauk humanistycznych.

  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW) – publiczna szkoła wyższa (uniwersytet pełnoprofilowy) w Bydgoszczy, której geneza sięga 1969 roku. Jej struktura organizacyjna oraz nazwa była zmieniana trzykrotnie:Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

  Od 2005 roku pracuje w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Wybrane publikacje[]

 • A contrastive analysis of reference in English and Polish (1975)
 • Word order, sentence stress and reference in English and Polish (1981)
 • The non-arbitrary nature of word order in Polish: A cognitive reinterpretation (1994)
 • The thematic structure of the sentence in English and Polish (2010, ISBN 9788360230923)
 • The ultimate source domain. Review of Cognitive Linguistics 9.2. (2011)
 • Bibliografia[]

 • Sławomir Kalembka (red.): Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-2004. Materiały do biografii. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 676. ISBN 83-231-1988-0.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Aleksander Szwedek w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • Prof. Szwedek na stronach UAM
 • Uniwersytet Łódzki – polska wyższa uczelnia utworzona 24 maja 1945 jako kontynuatorka dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). W 2007 znalazł się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu The Times.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Izydor Fisiak (ur. 10 maja 1936 w Konstantynowie Łódzkim) – polski filolog angielski, historyk języka angielskiego, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1965–2005 dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej, w latach 1985–1988 rektor tegoż uniwersytetu; w latach 1988–1989 minister edukacji narodowej; profesor Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu; członek Polskiej Akademii Nauk, członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Tadeusz Grzebieniowski (ur. 25 lutego 1894 w Monasterku koło Żydaczowa, lwowskie, zm. 10 maja 1973 w Warszawie), polski historyk literatury angielskiej, profesor Uniwersytetu Łódzkiego i Warszawskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.