• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Ludwik Kozubowski

  Przeczytaj także...
  Józef Rautenstrauch herbu własnego (ur. 13 listopada 1773 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1842 w Warszawie) – polski i rosyjski generał dywizji, od 1832 Prezes Teatrów Rządowych w Królestwie. Spośród Polaków w służbie carskiej w XIX wieku był tym, który posiadał najznamienitsze odznaczenia.Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, kapucyni – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących, wyodrębniona ze wspólnoty zakonnej stworzonej przez św. Franciszka z Asyżu w 1209 roku. Zakon ów, oddzielił się od dwóch pozostałych zakonów w 1528 roku, 11 lat po podziale franciszkanów na Braci Mniejszych i Braci Mniejszych Konwentualnych.
  Lubiąż (niem. Leubus) – wieś (w latach 1249-1844 miasto) w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wołów, przy przeprawie przez Odrę, 54 km od Wrocławia. Miejscowość jest zamieszkana przez 2180 osób (stan na 31.12.2006).
  Grób Aleksandra Kozubowskiego na Cmentarzu Powązkowskim

  Aleksander Ludwik Kozubowski (ur. 16 marca 1803, Kielecczyzna, zm. 17 października 1853 w Leubus na Dolnym Śląsku) – architekt reprezentujący klasycyzm i budowniczy, działający głównie w Warszawie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kozubowski pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Mora. W roku 1820 ukończył liceum w Kielcach i udał się na naukę do sławnego architekta warszawskiego Corazziego. O działalności jego niewiele wiadomo: po przejęciu stanowiska dyrektora Warszawskich Teatrów Rządowych przez generała Rautenstraucha Kozubowski dokończył pod jego kierownictwem budowę Teatru Wielkiego. Inne jego prace to m.in. dom przy ul. Bednarskiej 9 w Warszawie oraz grobowiec Rautenstraucha przy kościółku Kapucynów na ul. Miodowej, zniszczony w 1944. Od 1837 członek Rady Ogólnej Budowniczej przy Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchownych. W 1835-1847 był budowniczym Dyrekcji Generalnej Towarzystwa Ogniowego w Warszawie. Zapewne dzięki protekcji Rautenstraucha Kozubowski był w latach 1834-1842 budowniczym Teatrów Rządowych, po śmierci generała otrzymał stanowisko budowniczego Dyrekcji Towarzystwa Ogniowego w stolicy. w 1844 został odznaczony Orderem Świętego Stanisława 3 klasy. Członek Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.

  Ulica Bednarska − ulica w Śródmieściu Warszawy, biegnąca od Wisłostrady i Wybrzeża Kościuszkowskiego do Krakowskiego PrzedmieściaTeatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.

  Zwłoki Kozubowskiego przewieziono ze Śląska i pochowano na Cmentarzu na Powązkach (kwaera 12-5-27).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
  Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława (ros. Императорский и Царский Орден Святого Станислава) – order Imperium Rosyjskiego.
  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
  17 października jest 290. (w latach przestępnych 291.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 75 dni.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.